EkonomiGenelGündemHaber

Tarımsal destekler belirlendi

Organik tarım amacıyla kategorilerine göre dekar başına 5 ila 100 lira destek ödemesi yapılacak.

Abone Ol  
 
59 / 100

“2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı”, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, ÇKS’ye dahil çiftçilere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında, dekar başına buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale amacıyla 19 lirası mazot ve 8 lirası gübre olmak üzere toplam 27 lira, çeltik, kütlü pamuk amacıyla 62 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 66 lira, nohut, kuru fasulye, mercimek amacıyla 22 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere toplam 26 lira, patates amacıyla 27 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 31 lira, yağlık ayçiçeği, soya amacıyla 26 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 30 lira, dane mısır amacıyla 25 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 29 lira, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri amacıyla 17 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira, zeytin ve başka mamüller amacıyla 15 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 19 lira destek verilebilecek. Nadas amacıyla de dekar başına 8 liralık mazot desteği sağlanacak.

Toprak analizi desteği olarak asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 dekar araziye kadar analiz başına yetki sahibi toprak analiz laboratuvarlarına 40 lira destek olunacak.

Organik tarım amacıyla kategorilerine göre dekar başına 5 ila 100 lira destek ödemesi yapılacak.

Arıcılara kovan başına 10 lira destek

Arıcılık Kayıt Sistemi ve Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne kayıtlı, organik statüde belirleme edilen kovanlar amacıyla arı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kovan başına 10 lira destek verilebilecek.

İyi tarım programları desteği de kategorilerine göre dekar başına 10 ile 150 lira arasında değişecek. Küçük aile işletmelerinin desteklenmesi programlarında dekara 100 lira ödenecek.

Fındık yapımcılarına alan bazlı gelir desteği, belirleme edilen yerlerde uygulanan üretimde dekara 170 lira olarak ödenecek. Katı organik-organomineral gübre desteği kapsamında dekara 10 lira destekleme ödemesi yapılacak. Geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu desteği kapsamında dekara 100 lira destek verilebilecek.

Havzalarda yetiştirilen mamüllere destekler

Fark ödemeleri kapsamında belirleme edilen havzalarda yetiştirilecek mamüller amacıyla verilebilecek destekler de belirleme edildi.

Bu kapsamda kilogram başına yağlık ayçiçeğine 50 kuruş, kütlü pamuğa 110 kuruş, soyaya 60 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltiğe 10 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş, yaş çaya 13 ve dane zeytine 15 kuruş destek sağlanacak.

Su kısıtı olan bölgelerde nohut, mercimek ekenlere verdiği fark ödemesine ek yüzde 50 destek ödenecek. Damlama sulama ile sulanan alanlar hariç dane mısıra destekleme ödemesi yapılmayacak.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen mamüllerin havza dışında yetiştirilmesi halinde belirleme edilen mamüllere mazot, gübre, fark ödemesi, vatan içi sertifikalı tohum kullanım, yem bitkileri ve fındık alan bazlı gelir desteği verilmeyecek.

Desteklemelerden, ÇKS’de özlük, ürün, arazi verileri kayıtlı olan ve belirleme edilen havzalarda yer alan, arazilerde desteklemeye temel mamülleri ürettiği Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerince belirleme edilen ve belirlenecek meşru vakit içersinde destekleme başvurularını yapan kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel şahıslar yararlanacak.

Yaş çayda fark ödemesi desteği

Yaş çay yapımcılarına yapılacak fark ödemesi desteği, belirleme edilen havzalarda Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe eklenilen “Çay Tarım Alanlarının Belirlenmesi ve Bu Alanlarda Çay Tarımı Yapan Üreticilere Ruhsatname Verilmesine Dair Karar” ile belirleme edilen ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) doğrultusundan ruhsatname verdiği alanlarda üretim yapan çiftçilere yapılacak.

Hasat makineleriyle hasadı uygulanan ürün ve üretim alanları amacıyla hasat saatinde ideal hasat makinelerinde uzaktan izleme ve verim belirlenmesi yapan sistemlerin kullanılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri