Genel

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Metin: Barajlarımızın doluluk oranı yüzde 76 seviyesinde

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Gölköy Projesi'nin ilk ayağı olan barajı çevreleyen 5 kilometre uzunluğundaki yolun yapımı ve bölümde gerçekleştirilecek başka çalışmalar ile alakalı basın toplantısı düzenledi.

Abone Ol  
 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Gölköy Projesi’nin ilk ayağı olan barajı çevreleyen 5 kilometre uzunluğundaki yolun yapımı ve bölümde gerçekleştirilecek başka çalışmalar ile alakalı basın toplantısı düzenledi.

Bolu’nun sulama lüzumsiniminin karşılandığı ve aynı vakitte da bir mesire kısmı olan Gölköy Sulama Göleti’nin etrafında oluşturulan çalışmalar ile alakalı gazetecilere bulgular veren Metin, “Allah Bolu’ya, memleketimize çok güzel bir tabiat nasip etmiş. Gölleri ile ormanları ile ve başka natural güzellikleri ile bir cennet Bolu. Dolayısı ile her köşesini de en güzel şekilde değerlendirmek, vatandaşımızın hizmetine de en iyi şekilde kazandırmak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin hiçbir yerinde sıkıntımız yok”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Metin, Kovid-19 sürecinde su tüketiminin arttığı ifade edilerek, gelinen noktada Türkiye’nin barajlarının doluluk oranlarının ne halde bulunduğu tarafındaki soruya, şu cevabı verdi:

“Pandemi süreci ile birlikte durumuyla hijyen çok ön plana çıktı. Bununla birlikte temizlik aracı olan her şeyde hassasiyet daha fazla. Buna göre kullanım arttı. Her ne kadar Türkiye su varlıklıi bir ülke olmasa da zira varlıklı olunduğu tarafında bir algı var. Su varlıklıi gibi bir şey yok. Netice itibarıyla kaynaklarımız sınırlı. Ama DSİ olarak bu kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanma adına takibimizi yapıyoruz. Şu anda Türkiye’deki barajlarımızın doluluk seviyesi yüzde 76 seviyesinde. Bu, Türkiye’nin içme ve kullanma su probleminin olmadığını gösteriyor. Gerek içme suyunda lüzum sulama suyunda şu anda Türkiye’nin hiçbir yerinde sıkıntımız yok. Çiftçimiz sulamasını yapıyor. İçme suyunda da başta büyükşehirler olmak üzere hiçbir şehrimizde sıkıntımız söz hususu değil.”

“HES kodu hayatın bir parçası durumuna geldi”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında “tabiat parkları ile milli parklara HES kodu ile girilmesinin problem yaşatıp yaşatmayacağı” tarafındaki bir soruya da yanıt veren Metin, “Pandemi sürecinde tabiat parklarına HES ile girilecek. Bu yönden ziyaretçi adedinin etkileneceğini zannetmiyorum. Zaten pandemi sürecinde kurallara alıştık. Halkımız, bu sisteme de alıştı. HES kodunu kullanarak her şeyi yapıyor. HES kodu hayatın bir parçası durumuna geldi. Bunun tabiat parklarına girişlerde uygulanması manasında problem olacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Milli parklar ve tabiat parklarına giriş amacıyla sanal uygulama

Metin, özelikle Abant ve Yedigöllerin girişlerinde birtakım dönemlerde yaşanan vasıta kuyrukları ve yoğunlukları ile alakalı bir çalışma yaptıklarını, sanal randevulu sistem getireceklerini kaydetti.

Gölcük Tabiat Parkı’nda oluşturulan ve daha sonra birtakım STK’ların müracaatı ile mahkeme süreci başlayan 25 bungalov evin akıbetinin sorulması üstüne Metin, “Devam eden bir mahkeme var. Bakanlığımıza intikal eden bir karar yok. Ama tabii ki mahkeme ne karar verirse onun uygulanması mecburi. Ama onun dışında şunu ifade edeyim; oradaki asıl problem bu 25 evden ziyade yapılmak dilenen bir oteldi. O otel esasen olmayacak. Çünkü öyle bir otelin o bölgeye yapılma talihi yok. Öyle bir şeye izin vermeyiz. Onu net olarak söyleyeyim.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri