EkonomiGenel

Tarım kentinden Avrupa’ya alabalık ihracatı

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa'da Fırat Nehri'nde yetiştirilen alabalıklar yurt dışına ihraç ediliyor.

Abone Ol  
 
65 / 100

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa’da Fırat Nehri’nde yetiştirilen alabalıklar yurt dışına ihraç ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile her alanda gelişme kaydeden, verimli arazilerinin suyla buluşmasının sonrasında değişik sektörlerin geliştiği Şanlıurfa, alabalık üretimiyle de adından söz ettiriyor.

Birecik ilçesinde Karkamış Barajı’nın su toplama havzasında kurulan alabalık çiftliklerinin sayısı her geçtiğimiz gün artıyor.

Bozova, Hilvan, Birecik ve Siverek ilçelerinde Fırat Nehri’nin kıyısındaki alabalık tesislerinin sayısı 40’a yaklaştı. Havzada tespit edilen 600-700 kafeste aşağı yukarı 15 bin ton balık üretiliyor. Yetiştirilen somon ve alabalıklar Almanya, Fransa, Belçika, Romanya ve Rusya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Fırat Nehri’ndeki Ayfish Su Ürünleri İşletmesinin direktörü ve su ürünleri mühendisi Muhammed Kartal Akkaya, AA muhabirine, Fırat Nehri’nde alabalık yetiştiriciliğinin her yıl arttığını ve buna paralel olarak işletme sayısında da artışlar yaşandığını söyledi.

Fırat Nehri Havzası’nın balık yetiştiriciliğine çok ideal bulunduğunu belirten Akkaya, “Alabalık yetiştiriciliği Türkiye’nin çoğu bölgesinde gerçekleşiyor lakin alabalık soğuk suyu seviyor. Türkiye’de alabalık yetiştiriciliğinin yapıldığı ortamlardan yüzde 80’i yazın suyu ısınan barajlardan oluşuyor. Dolayısıyla bu bölgelerde yaz aylarında alabalık üretimi olmuyor. Yazın da suyu soğuk olan Fırat Havzası gibi bölgeler çok kısıtlı. Fırat Havzası yazın Türkiye’nin alabalık gereksiniminin yüzde 70’ini karşılayabiliyor.” dedi.

Yurt dışından yoğun talep var

Akkaya, şunları kaydetti:

“Tesisimiz 2 yıl önce üretimi geçti. Yılda çoğunluklu olarak Türk Somonu diye tanımladığımız aşağı yukarı 3 bin ton alabalığı yetiştirip Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Ürettiğimiz balıkların yüzde 90’ını yurt dışına ihraç ediyoruz. İhraç ettiğimiz ülkeler de çoğunluklu olarak Avrupa ülkeleri. Almanya, Fransa, Romanya, Belçika ve Rusya gibi ülkelere alabalık gönderiyoruz. Fırat Nehri’nin suyunun soğuk olması sebebiyle burada yetişen balık değişik oluyor. Talep yoğun bulunduğu için ürettiğimiz 3 bin ton alabalığı yakın zamanda 10 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’de imal edilen Türk Somonu diye tanımladığımız alabalık türünün Norveç Somonu’ndan hiçbir farkı yok. Gıda sayısal değeri ve gıda manasında üstün tarafları da var. Bizler Türk Somonu tüketilmesini tavsiye ediyoruz.”

“Balıklara bebek gibi bakıyoruz”

Yaklaşık 10 yıldır alabalık yetiştiriciliği yapan Mehmet Akgül de bu işin zAhmetli bulunduğunu ifade etti.

Günün büyük kısmını su üstünde geçirdiklerini belirten Akgül, “Balıklar çok hassas, onları yavruluğundan büyümelerine kadar takip ediyoruz. Balıkları yumurtadan alıp bebek gibi bakıp yetiştiriyoruz. Bakımlarına ve yemlerine özen gösteriyoruz. Burada evine ekmek götüren çok sayıda insan var. Balıklara ne kadar iyi bakarsak kazançları o kadar iyi oluyor. Hem işletmemiz kazanıyor hem de bizler kazanıyoruz.” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri