Genel

Tarihi Kırkgöz Köprüsü turizme kazandırılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesindeki tarihi Kırkgöz Köprüsü'ne yönelik çalışmalara dair değerlendirmede bulundu.

Abone Ol  
 
64 / 100

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesindeki tarihi Kırkgöz Köprüsü’ne yönelik çalışmalara dair değerlendirmede bulundu.

Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu döneminden kalma, 400 metre uzunluğa ve 57 kemere sahip tarihi Kırkgöz Köprüsü’nde araştırmada tespit edilen Karaismailoğlu, köprünün Karayolları Genel Müdürlüğü doğrultusundan 2004 senesinde restore edildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, “Tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıp, vatandaşlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Kırkgöz Köprüsü de buna güzel bir numune olacak. Bölge kurulları ile görüşmeler yapıp, buraları turizme kazandıracağız. Bu tarihi köprüler ülkemizin mühim değerleridir.” dedi.

Mimar Sinan’ın onarımından geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı uhdesindeki Karayolları Genel Müdürlüğünce söz hususu köprü gibi tarihi değerlere sahip çıktıklarını altını çizen Karaismailoğlu, ülkenin çeşitli noktalarında başka köprü restorasyonlarının da devam ettiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, “Dünya genelinde yaptığımız büyük ölçekli projeler yanısıra bu çalışmalar çok ayrıntılı gözükmese de tarihi değerlere sahip çıkılması yönünden çok mühim projeler. Tarihi Kırkgöz Köprümüz de bunun için güzel bir numune.” değerlendirmesinde bulundu.

10 Kasım 1988’de Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu doğrultusundan tescillenen tarihi Kırkgöz Köprüsü, 2004’te Karayolları Genel Müdürlüğünce restore edilmişti.

Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu döneminden kalma İpek Yolu üzerindeki tarihi köprü, 16’ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferine hazırlık yapması üstüne Mimar Sinan doğrultusundan onarımdan geçirilmiş ve 64 göze kadar uzatılmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri