Genel

Takip cihazı takılan 3 deniz kaplumbağası doğal yaşam alanına bırakılacak

Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı

Abone Ol  
 
59 / 100

Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrulusunda desteklenen Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı kapsamında Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) görevlileri proje kapsamında yumurtadan çıkan yavru kaplumbağalarının denizle biraraya gelip hayata tutunabilmesi amacıyla çaba gösteriyor. Sabah erken saatlerde nesli tükenme tehdidi altındaki caretta carettaların yuvaları denetim eden görevliler, yuvalarından çıkan yavruları denizle buluşturuyor. Bünyesi zayıf olan yavrular ise bir vakit daha izlenim altında tutuluyor. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı kapsamında ilk olarak, Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, davetlilere Patara kumsalında yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verecek.

Daha sonra, tedavileri tamamlanan olgun 3 deniz kaplumbağası, takip hedefli çip takılarak denize bırakılacak.

Etkinlikte son olarak “2020 Patara Yılı” kapsamında, Patara Antik Kenti ziyaret edilecek.

Dünya serbest dalış rekortmeni Ercümen dalış yaptı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği doğrulusunda “Sudaki Hayat Savunucusu” ilan edilen dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, uygulama kapsamında caretta carettaların en mühim yumurtlama alanları arasında tespit edilen Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı açığında dalış yaptı.

Emine Erdoğan’ın destek verdiği “Sıfır Atık Projesi”ne ilgi çekmek hedefiyle dalış yapan Ercümen, yavru caretta carettaların ilk adımlarına tanıklık etti.

Ercümen’in dalışı, Anadolu Ajansı ekibince görüntülendi.

DEKAMER

Yaralı olarak bulunduktan sonra DEKAMER’e getirilen deniz kaplumbağaları, tedavileri tamamlandıktan sonra rehabilitasyon vakitcinden geçiriliyor. Kaplumbağalar natural hayat alanlarına alışabilmesi amacıyla bir vakit denizde oluşturulmuş özel bölmelerde izlenim altında tutuluyor. Tedavi ve rehabilitasyon vakitcinin sonrası kaplumbağalar denize bırakılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çalışmaları desteklenen merkezde, çip takılan birtakım kaplumbağalar takip ediliyor.

DEKAMER ekipleri, yumurtadan çıkan yavru kaplumbağaların da hayata tutunabilmesi amacıyla çaba gösteriyor. Sabah erken saatlerde nesli tükenme tehdidi altıdaki caretta carettaların yuvalarını denetim eden görevliler, yuvalarından çıkan yavruları denizle buluşturuyor. Bünyesi zayıf olan yavrular ise bir vakit daha izlenim altında tutuluyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri