GenelSpor

Suzuki 20 yıl aradan sonra MotoGP’de şampiyon oldu

Suzuki Ecstar grupının İspanyol pilotu Joan Mir'in, 2020 MotoGP Dünya Şampiyonası'nın son yarışı öncesi şampiyonluğunu ilan etmesiyle, Suzuki 20 yıl aradan sonra şampiyonluğa yeniden ulaştı.

Abone Ol  
 
68 / 100

Suzuki Ecstar grupının İspanyol pilotu Joan Mir’in, 2020 MotoGP Dünya Şampiyonası’nın son yarışı öncesi şampiyonluğunu ilan etmesiyle, Suzuki 20 yıl aradan sonra şampiyonluğa yeniden ulaştı.

Suzuki’den yapılan açıklamaya göre, İspanya’nın Valencia kentindeki 4 kilometrelik Ricardo Tormo Pisti’nde 27 tur üzerinden yapılan yarışta, en yakın rakiplerine 29 puan fark atan genç pilot Mir, üstün performansıyla grupa şampiyonluk mutluluğunu erkenden tattırdı.

Team Suzuki Ecstar’ın iki İspanyol pilotu Joan Mir ve Alex Rins doğrultusundan elde edilen bütün sonuçlar Suzuki’ye, Pilotlar Şampiyonluğu, Takımlar Şampiyonluğu ve Fabrika Şampiyonluğu olmak üzere üç değişik zafer aniden kazandırdı. Bu başarılar, aynı vakitte bu yıl Suzuki Motor Company’nin 100. senesini kutlaması sebebiyle de Suzuki için ayrı bir ehemmiyet taşıyor. Prömiyer sınıftaki son dünya şampiyonluğunun üzerinden 20 yıl geçmesinin sonrasında MotoGP Dünya Şampiyonluğu’na yeniden ulaşan Suzuki, aynı vakitte bu yıl motor sporlarındaki 60 senesi geride bırakmasıyla da bu başarılı olmasını kutluyor.

Motosiklet yarışlarının en mühim organizasyonu olan 2020 MotoGP Dünya Şampiyonası’nda sezonun 13. mücadelesini, Suzuki Ecstar grupının İspanyol pilotu Joan Mir kazandı. Son olarak Kenny Roberts Jr’ın 2000 senesinde Suzuki’ye şampiyonluk tattırmasının sonrasında uzun soluklu bekleyişi sona erdiren Mir, böylelikle 20 yıl aradan sonra MotoGP Dünya Şampiyonluğu unvanını yeniden Suzuki’ye getirdi.

– Şampiyonluk en özel vakitte geldi

2020 Pilotlar Dünya Şampiyonluğu, 2017 senesinde Moto3 katagorisinde şampiyon olan Joan Mir için 2. şampiyonluk unvanı olurken, Suzuki’nin ise 16. şampiyonluğu oldu. Mir, tarihte Suzuki ile bütün kategorilerde şampiyonluk kazanan onuncu ve 500cc/MotoGP katagorisinde zafere ulaşan yedinci pilot olarak öne çıkıyor. Team Suzuki Ecstar’ın kazandığı şampiyonluk, aynı vakitte bu yıl Suzuki Motor Company’nin 100. senesini kutlaması sebebiyle de Suzuki için ayrı bir ehemmiyet taşıyor. Suzuki Ecstar grupı, Suzuki tarihinde Takımlar Dünya Şampiyonası’nı kazanan ilk grup olarak ismini tarihe altın harflerle yazdırıyor.

– Zor senede kazanılan zafer

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Suzuki Motor Corporation Başkanı Toshihiro Suzuki, zor bir senede dünyanın en büyük motosiklet yarışı serisi olan MotoGP’yi kazandıklarını belirterek, “2020’de Kovid-19 gölgesinde eşi aynısı görülmemiş ve zorlu bir sezonda MotoGP Dünya Şampiyonası’nı kazandıkları için Team Suzuki Ecstar ve Joan Mir’i kutlama ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Hem de şampiyonluğa olağanüstü katkılar gerçekleştiren ve halen ikincilik için mücadele eden Alex Rins’i de kutlama ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum. Suzuki’nin 100. yıl dönümü ve böylesine unutulmaz bir senede dünyanın en yüksek motosiklet yarışı serisi olan MotoGP’de şampiyon olduk.” ifadelerini kullandı.

Motosikletin, büyüklerinin başlattığı ve uzun yıllardır devam eden mühim sektörlerden biri olduğuna ilgi çeken Suzuki, “Suzuki’yi her vakit destekleyen müşterilerimize, hayranlarımıza ve bayilerimize, bizleri destekleyen bütün tedarikçi ve sponsorlara teşekkür ederim. Ekip personelimiz, pilotlar ve dahası bu faaliyeti Japonya’dan Miyakoda ve Ryuyo’dan destekleyen bütün personele çok ama çok teşekkür ederim. MotoGP’ye döndüğümüz günden bu yana, detaylı zorlukların üstesinden gelen, her yıl istikrarlı bir gelişme kaydeden ve sonucunda şampiyon olan grupla gurur duyuyorum.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri