DünyaGenelGündem

Şuşalılar gençliklerinin geçtiği şehre çocuklarıyla dönecekler

Şuşalılar, 28 yıldan çok işgal altında tespit edilen vatanlarının bundan sonra tutsak değil, özgür bir kent olmasının mutluluğunu yaşıyor.

Abone Ol  
 
63 / 100

Şuşalılar, 28 yıldan çok işgal altında tespit edilen vatanlarının bundan sonra tutsak değil, özgür bir kent olmasının mutluluğunu yaşıyor.

Dağlık Karabağ’ın simge kentlerinden Şuşa’nın gerçek sahipleri olan Azerbaycanlılar, bir vakitler terk etmek mecburiyetinde kaldıkları ülkelerinde bundan sonra üç renkli Azerbaycan bayrağının dalgalanmasını kutluyor.

Şuşalılar, yıllardır ayrı kaldıkları vatanlarına kavuşacakları, özlemlerine son verilebilecek günü iple çekiyor.

Bakü’de yaşam sürdüren Necefovlar ailesinde de Şuşa sevinci yaşanıyor. Taleh Necefov (54) ve eşi Vesile Necefova, gençliklerinin kenti olan Şuşa’ya dönmek için yetkililerden gelecek talimatları bekliyor.

Necefovlar, 1991’de Şuşa’da dünya evine girmiş bir çift. Ancak doğdukları topraklardaki aile mutlulukları uzun sürmemiş ve Ermenistan’ın işgali neticesinde Bakü’ye taşınmak mecburiyetinde kalmışlar. Yıllarca ülke hasretiyle yaşam sürdüren çift, çocuklarını şimdiye kadar görmedikleri Şuşa’nın sevdalısı olarak yetiştirmiş.

Necefov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “28 senedir her gece Şuşa’yı rüyamda görüyordum. İşgalden kurtarıldıktan sonra bundan sonra görmez oldum.” dedi.

Şuşa’yı canından çok sevdiğini ve özlediğini belirten Necefov, “Ecdadımızın mezarı orada. O kentin güzelliği anlatmakla bitmez. İnsanları cana yakındı. Bakü’de çok iyi evimiz, ortamımız var lakin vatanımız yoktu. Şükürler olsun bundan sonra vatanımız geri döndü.” ifadelerini kullandı.

Necefov, Azerbaycan’a verilen destek için Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

“Şuşa hayaldi, gerçek oldu.” diyen Necefov, “Duygularımı kelimelerle ifade edemiyorum. Oraya dönersem belki kalbim sevinçten duracak.” şeklinde konuştu.

Vesile Necefova da, “Şuşa benim için yaşam demek. Biz Karabağ’da büyüdük. Bu 28 senedir da Bakü’de misafirdik. Allah’a şükürler olsun bundan sonra vatanımıza döneceğiz.” dedi.

“Bir an bile Şuşa’yı unutmadım”

Şuşalı Muzaffer Babayev (68) de yıllardır ülke hasretiyle yaşam sürdüren bir öğretmen. Aynı vakitte şair de olan Babayev, özlemini yazdığı dizelere, mısralara yansıtmış. Babayev’in iki kitabında yer alan bütün şiirlerde Şuşa’nın ismi geçiyor.

Babayev, “Şuşa benim için mübarek bir kentdir. Kendimi hiçbir vakit Şuşa’sız hayal edemedim. Bir an bile Şuşa’yı unutmadım. Şükürler olsun ki bundan sonra vatanımız özgür.” dedi.

Ermenilerin kendisini 28 senedir vatanından uzak tuttuğunu belirten Babayev, “28 senedir annemin mezarını ziyaret edemiyorum. Ecdadımızın mezarlarını bile tahrip etti onlar. Her gün Allah’a dua ettim topraklarımızın kurtuluşu için. Dualarım kabul oldu. Şu an deseler koşarak giderim Şuşa’ya.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olmasının yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ’ın en büyük kenti Hankendi’ye giden yolun üstünde bulunması nedeniyle stratejik ehemmiyet taşıyan Şuşa, 8 Mayıs 1992’de Ermenistan güçlerince işgal edilmişti.

Azerbaycan ordusu, Şuşa’yı 8 Kasım’da işgalden kurtarmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri