EkonomiGenel

SunExpress’ten ücretsiz Kovid-19 testi

Türk Hava Yolları (THY) ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, Düsseldorf-Antalya uçuşlarında yolculara 15 dakikada sonuç veren antijen test hizmeti sunacak.

Abone Ol  
 
74 / 100

Türk Hava Yolları (THY) ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, Düsseldorf-Antalya uçuşlarında yolculara 15 dakikada sonuç veren antijen test hizmeti sunacak.

SunExpress’in Üst Yöneticisi Max Kownatzki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya’dan Türkiye’ye yapılan uçuşlarda bu hizmeti isteğe bağlı olarak ücretsiz sunacak ilk hava yolu firması olduklarını söyledi.

Uygulamanın 8 Aralık’ta başlayacağını belirten Kownatzki, “Almanya’daki başka havalimanlarıyla da görüşmelere başladık. Sadece Düsseldorf-Antalya hattında değil, aynı zamanda Türkiye’deki başka destinasyonlara yapılan uçuşlarda da bu programlamayı başlatmak istiyoruz.” dedi.

Kownatzki, Türkiye’den Almanya’ya yapılan bütün uçuşlarda yolcuların PCR testi yaptırma zorunluluğu olduğuna işaret ederek, Türkiye’de altyapının “harika” bir şekilde kurulduğunu ve Türk hükümetinin Kovid-19 ile mücadelede ön sıralarda yer aldığını ifade etti.

Test ücretsiz yenileniyor

Bu test yöntemini kısa vakitde sonuç vermesi nedeniyle tercih ettiklerini dile getiren Kownatzki, “Yolcularımıza uçuşa en az 3 saat kala havalimanında olmalarını öneriyoruz. Antijen testi yaptırmak tamamıyla isteğe bağlı. Check-in kontuarında teste katılmak istediğini dile getiren yolcu, test merkezine götürülecek. Görevli sağlık personelinin sürüntü örneği alarak yaptığı bu testin değerleme zamanı aşağı yukarı 15 dakika. Negatif test sonucunuzu aldığınızda, check-in işlemine devam edebilirsiniz. Test neticesi pozitif çıkarsa, yanlış sonuç riski düşük olmasına karşın (yüzde 3 ihtimal) testi ücretsiz olarak yeniliyoruz. İkinci test sonucnun da pozitif çıkması halinde yolcu uçuşa alınmayacak.” verisini verdi.

Kownatzki, test giderlerinin SunExpress ve Düsseldorf havalimanı doğrultusundan ortak karşılandığını belirterek, havalimanının test yapılması için yer tahsis etmesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Pozitif hızlı antijen testi sonucunun şüpheli bir Kovid-19 vakası manasına yaklaştığını ve bu durumda, kalkış ülkesinde geçerli olan resmi sağlık düzenlemelerinin döneme girdiğini izah eden Kownatzki, havalimanında ve uçakta maske takma zorunluluğu gibi bütün hijyen kurallarının, bu programın yapıldığı uçuşlarda da geçerli olduğunu söyledi.

Kownatzki, Lufthansa, Avusturya ve Brüksel Havayolları’nın da bu hizmeti değişik destinasyonlarda sunduğunu ifade etti.

“Yeniden tam gaz yola devam edeceğiz”

Nisan ayında göreve gelmesinin sonrasında virüs nedeniyle karamsar bir tabloyla karşı karşıya kaldığını belirten Kownatzki, bu vakit içinde SunExpress’in Almanya’daki yan kuruluşunu kapattığını ve Türkiye-Almanya hattına yoğunlaştıklarını söyledi.

Kownatzki, zorlu bir yıl yaşamış havacılık sektörü için aşı haberlerinin gelmesi ile 2021’de iyimser bir tablo beklediğini vurgulayarak, “Önümüzdeki vakitce çok iyi hazırlandık, sektör toparlanmaya başladığında biz de tekrar tam gaz yola devam edeceğiz. Gelecek büyüme fırsatlarından yararlanmak için çok iyi hazırlandık.” diye konuştu.

SunExpress’in üç değişik yolcu segmentiyle özel bir yapısı olduğunu dile getiren Kownatzki, koronavirüs boyunca yüzde 50’nin üstünde paya sahip turistik seyahat hedefli yolcularda ciddi düşüş yaşanırken iç hatların ve Avrupa’da yaşam sürdüren Türk kökenli yolcuların yaptığı seyahatlerin payında artış olduğunu belirtti.

Kownatzki, “Güçlü ve istikrarlı bu iki segment bu krizi atlatmamızı sağlıyor. Diğer hava yollarından biraz daha iyimser olmamızı gerçekleştiren da SunExpress’in bu benzersiz yapısıdır.” dedi.

SunExpress’in Antalya’da kurmak istediği Uçak Bakım-Onarım Merkezi Projesi’ne de değinen Kownatzki, Kovid-19 salgını nedeniyle önceliklerinin değiştiğini, bu projeye dair çalışmaların yavaş da olsa devam ettiğini bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri