EkonomiGenel

Suna Kıraç hayatını kaybetti

Koç Holding yaptığı yazılı açıklama ile holdingin kurucusu Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç'ın hayatını kaybettiğini paylaşarak, başsağlığı mesajı yayımladı.

Abone Ol  
 

Koç Holding yaptığı yazılı açıklama ile holdingin kurucusu Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç’ın hayatını kaybettiğini paylaşarak, başsağlığı mesajı yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, lüzum iş lüzumse toplumsal hayatta başardıklarıyla ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine mühim katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010’a kadar detaylı önderlik vazifeleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna önderlik eden Sayın Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz.

Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve lider kişiliği ile her vakit hatırlayacağız ve unutmayacağız. Acımız çok derin. Başımız sağ olsun.”

Güler Sabancı: Dostluğunu her vakit arayacağım

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Kurucusu Vehbi Koç’un kızı ve iş insanı Suna Kıraç’ın vefatına dair yaptığı yazılı açıklamada, Kıraç’ı kaybetmekten büyük üzüntü duyduğunu aktardı.

Kıraç’ın ailesine ve Koç Topluluğu’na başsağlığı dileyen Sabancı, şunları kaydetti:

“Koç Grubu’nda çok mühim ve başarılı sorumlulukları üstlenen bir yöneticiydi. Kadınların çalışma hayatına katılımı ve sorumluluk  alması konusu ile alakalı hepimize numune olmuştur. Sosyal duyarlılığı çok yüksek olan, bilhassa modern eğitimle alakalı vizyoner çalışmaları yardımıyla başta Koç Üniversitesi, Koç Okulları ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı olmak üzere çoğu kıymetli kurumu hayatımıza kattı.”

Sabancı, dostluğunu her vakit arayacağını belirttiği Suna Kıraç’ın, kıymetli anılarında ve geride bıraktığı başarılı kurumlarda her vakit yaşayacağını belirtti.

Suna Kıraç

3 Haziran 1941 Ankara doğumlu Kıraç, diğer vazifelerinin yanı sıra Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Vehbi Koç Vakfı İcra Komitesi diğernı ve İdare Heyeti Üyesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı, Koç Üniversitesi, Türk Eğitim Vakfı ve Robert Kolej Mütevelli Heyeti delegesi, Koç Okulu İcra Kurulu Başkanı, TEGV kurucu delegesi ve Yönetim Kurulu Onursal Başkanı, Türkiye Aile Sihhati ve Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu delegesi olarak vazife yaptı.

Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un Semahat Arsel, Rahmi M. Koç ve Sevgi Gönül’den ileri dördüncü ve son çocuğu olarak, ailenin Ankara Keçiören’deki bağ evinde dünyaya gelen Kıraç, ilköğrenimini Ankara’da Türk Eğitim Derneği İlkokulu’nda tamamladı.

1952 senesinde İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ne giren Kıraç, kolejin son katagorisinde ABD’ye gidip işletme ve finans okumaya karar verdi ve Pensiylvania Üniversitesi Wharton School of Finance’ten başvurusuna olumlu cevap aldı.

Ancak babası Vehbi Koç’un, ‘Benim tezgahım en iyi üniversitedir. Seni ben yetiştireceğim.” demesi üstüne İstanbul’da kaldı.

Akademik bir eğitim de görmeyi arzuladığı için bankacılık ve finans okumak üzere Robert Kolej’in yüksek kısmına kaydoldu.

Ders seçimlerini iş deneyimine katkısı olacak şekilde yaptı, iş idaresi, muhasebe, bilanço gibi konulara yoğunlaştı.

Ekim 1960’ta Koç Ticaret AŞ’nin Beyoğlu Merkez Han’daki İstanbul şubesinde, babası Vehbi Koç’un yanı sıra çalışmaya başlayan Kıraç’ın, ilk vazifesi, gelen ve giden evraka bakmak oldu.

Kıraç, babasıyla beraber Koç şirketlerinin idari toplantılarına katılarak, değişik bölümlerde stajlar yaparak, topluluğu ve Vehbi Koç’un çalışma tarzını yakından tanıdı.

1963’te Koç Holding’in kurulmasının sonrasında Vehbi Koç, Rahmi M. Koç, Bernar Nahum ve Hulki Alisbah’la beraber holdingin ilk Yönetim Kurulu’nun beş delegesinden biri oldu.

1965’te holdingin genel sekreterliğine getirildi ve beş yıl süresince bu görevini yürüttü.

Aralık 1967’de Koç Holding şirketlerinden Otoyol’un Genel Müdürü İnan Kıraç’la evlenen Suna Kıraç, 1970 senesinde, İsak de Eskinazis, Bernar Nahum ve Ziya Bengü’yle beraber Rahmi M. Koç’un başkanlığında yapılan Koç Holding İcra Komitesi’ne girdi.

1970 senesinde Koç Holding Personel ve İdari İşler Departmanı başkan yardımcılığı görevini üstlenen Kıraç, 1974 senesinde holdingin insan kaynaklarından mesul yöneticisi olduktan sonra, terfi ve liyakat konularında takım şirketlerine standartlar getirme­ye, topluluğun kurumsal kimliğini güçlendirmeye çalıştı.

1980 senesinde Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekilliği görevine getirilen Kıraç, montajdan ana sa­nayiye geçiş sürecinde mühim kararlara imza attı. 1994’te Koç Holding’in önder şirketlerinden Arçelik AŞ’nin Yönetim Kurulu başkanlığını üstlendi.

Suna Kıraç aktif iş yaşamının 40 senesini verilen Koç Holding’in gelişmesi, büyümesi, bilhassa de kurumsallaşması ve kalıcılaşması için çabalarını sürdürürken, eğitim, kültür, sanat ve sağlık alanlarında mühim girişimlere de imza attı.

Kıraç, 2000 senesinden beri ALS (amyotrofik lateral skleroz) hastalığıyla mücadele ediyordu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri