Ekonomi

“STM ThinkTech Outlook” raporu yayınlandı

 Teknoloji merkezli kanaat merkezi STM ThinkTech, "STM ThinkTech Outlook" raporunu "Yapay Zekâ: Yaklaşım ve Uygulamalar" başlığıyla yayınladı.

Abone Ol  
 

STM’den oluşturulan bildirime göre, bütün dünyadan yapay zeka konusu ile ilgili önde gelen akademisyen, yazar ve iş insanlarının görüş, yaklaşım ve önerilerinin analiziyle hazırlanan raporda, suni zekanın iş modellerinden gündelik hayata, eğitimden sağlığa yaşamın her seksiyonünde meydaan getirdiği dönüşümler ele alınıyor.

Teknolojiden sağlığa, gıdadan savunmaya pek çok alanda raporlar, analizler ve blog yazıları hazırlayarak kamuoyuna yayınlayan STM ThinkTech’in internet sitesinden erişebilen rapor, yapay zekayı irdeliyor. Dünyadaki gelişmeleri özetleyerek, yapay zekanın geleceğine akademisyen, düşünür, yazar ve eksprlerin görüşleri ışığında göz atan rapor, konunun eksprlerinın 150’den çok eseri incelenerek, 11 seksiyon durumunda hazırlandı.

 

“Tüm Dünyada Yaşanan Yapay Zeka Patlaması” başlıklı ilk bölgede 2019 senesinde yapay zeka seksiyonünde oluşturulan akademik çalışmalar, alınan patent sayıları, yatırımlar, yeni program alanları ve sektör büyüklüğüne dair bilgiler paylaşılıyor. “Yapay Zeka ve Jeopolitik Yarış” başlıklı ikinci seksiyon ise büyük güçler arasındaki yapay zekâ standartlarını tayin yarışında son gelişmeleri özetliyor. Raporda Çin, ABD ve Avrupa’da yapay zekâ seksiyonünde üstünlük elde etmek amacıyla son dönemde atılan adımlara göz atılıyor.

“Yapay Zeka ve Ekonomi” başlıklı üçüncü bölgede ise yapay zekanın gelişmekte olan ülkeler amacıyla bir tehdit olup olmadığı, şirketlerin yapay zekahazırlıkları ve finans sektörünün yapay zekaya bakışı ele alınıyor. “Yapay Zeka ve Eğitim” başlıklı dördüncü seksiyon ise eğitim seksiyonünde yeni yaklaşımlar, programlar ve tartışılan problemler ile ilgili detaylı bir değerlendirme sunuyor. “Yapay Zekâ ve Sağlık” başlıklı beşinci bölgede suni zeka ve sağlığa dair konular ele alınırken, “Yapay Zekâ ve İklim Değişikliği” başlıklı bir ileri bölgede ise teknolojinin iklim farklılığı ile teması irdeleniyor.

“Yapay Zeka, Savunma ve Güvenlik” başlıklı yedinci bölgede yapay zekaya karşı en sert muhalefetin gösterildiği alanda son tartışmalara göz atılıyor. Mahremiyet ihlalleri, kalıtsal testler, siber saldırılar, 5G ve yerel emniyet endişeleri, “katil robotlar” bu bölgede ele alınan konular arasında yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri