Ekonomi

SPK Başkanı Taşkesenlioğlu: 18 milyon vatandaşımız sermaye piyasalarımız yatırımcısı olmuştur

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile alakalı ve bağlı kuruluşlarının 2021 senesi bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa da dahil olmak üzere ilerlemiş ekonomilerinin seçenek tedarik merkezleri arayışı içerisine girdiklerini belirtti.

Abone Ol  
 
60 / 100

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile alakalı ve bağlı kuruluşlarının 2021 senesi bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa da dahil olmak üzere ilerlemiş ekonomilerinin seçenek tedarik merkezleri arayışı içerisine girdiklerini belirtti.

Çin’i ilk üç tedarik coğrafyası içinde sayan şirketlerin seviyesinin mühim ölçüde azaldığını, tekrar ilk üç tedarik coğrafyasında Türkiye’nin yer aldığı AB odaklı şirketlerin seviyesinde ciddi bir artış yaşandığını ifade eden Taşkesenlioğlu, tüm bu veri ve gelişmelerin, Türkiye’nin hareketli üretim yapısı ve avantajlı coğrafi yerini gözler önüne serdiğini söyledi.

Taşkesenlioğlu, SPK olarak dünyanın ve ülkenin geçmekte bulunduğu bu zorlu ve sorunlu süreçte her vaktinden daha çok mesuliyet almaları gerektiğinin farkında olduklarını dile getirdi.

Bu amaçla kalkınmaya uzun vadeli kaynak sağlayarak katkıda bulunmak gayreti ile var güçleriyle çalıştıklarını izah eden Taşkesenlioğlu, “Mevcut halde hisse senedi, tahvil, bono, yatırım fonu, otomatik BES, gönüllü BES ve aynısı vasıtalar yolu ile aşağı yukarı 18 milyon vatandaşımız direk ya da dolaylı olarak sermaye piyasalarımız yatırımcısı olmuştur. 2020 senesinde bugüne kadar 6 şirket 389 milyon lira tutarında pay ihracıyla halka açıldı.” diye konuştu.

Taşkesenlioğlu, eylül sonu itibarıyla SPK kaydında 509 şirketin bulunduğu, bunların 398’inin borsada işlem gördüğünü, bu şirketlerin piyasa değerinin 1 trilyon 468 milyar liraya vardığı verisini verdi.

Geçen yıl sonu itibarıyla menkul değer yatırım fonları doğrultusundan yönetilen varlık miktarının 114 milyar lira bulunduğunu anımsatan Taşkesenlioğlu, içinde teşhis edilen koşullara karşın ağustos sonu itibarıyla bu rakamın aşağı yukarı yüzde 20 artışla 137 milyar liraya vardığını söyledi.

“Takipteki alacaklar seviyesi yüzde 4,1”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) İkinci Başkanı Yakup Asarkaya da Türk bankacılık sektörünün son 18 senede senelik ortalama yüzde 20 düzeyinde büyüdüğünü, ağustos sonu itibarıyla aktif toplamının 5, 8 trilyon liraya vardığını belirtti.

Son dönemde meydana çıkan küresel belirsizliklere ve olumsuz piyasa koşullarına karşın kuvvetli mali yapısını korumayı başaran bankacılık sektörünün, görece düşük olan finansal katılım düzeyi nedeniyle büyüme potansiyelini sürdürdüğüne ilgi çeken Asarkaya, sektörün kredilerinin 3,5 trilyon liraya, mevduat toplamının 3,3 trilyon liraya vardığını bildirdi.

Asarkaya, işlemiş senelerde bankaların kredi büyümesini fonlayabilmek için kaynak çeşitlendirmesine yöneldiğini, yurt dışı kaynaklardan mühim düzeyde düşük maliyetli kredi sağladığını, ilaveten menkul değer ihraçları ile uzun vadeli fon kaynağı elde edildiğini dile getirdi.

Bankaların yurt dışından sağladığı sermaye aynısı borç tutarı ağustos sonu itibarıyla 5,1 milyar dolara vardığını ifade eden Asarkaya, şu değerlendirmede bulundu:

“Sektörün esas risk göstergelerini yansıtan likidite, kaldıraç ve takipteki alacaklar rasyoları ile yabancı para pozisyonu yönetilebilir düzeylerde seyretmekte, sermaye yeterliliği rasyosu uluslararası standartların öngördüğü asgari düzeyin olabildiğince üstünde bulunmaktadır. Yaşadığımız pandeminin doğurduğu olumsuz koşullara karşın, ağustos sonu itibarıyla bankacılık sektörümüzün sermeye yeterliliği seviyesi yüzde 19,3, çekirdek sermaye yeterliliği seviyesi yüzde 14,8 olarak gerçekleşti. Yaşanan küresel salgının olumsuz etkilerine karşın bankacılık sektörünün mühim sağlamlık göstergelerinden olan takipteki alacaklar seviyesi yüzde 4,1 ile gelişmekte olan ve hem de ilerlemiş çoğu ülkelerden daha iyi haldedır.”

Gönüllü BES’te katılımcı sayısı 7 milyon düzeyinde

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hamdi Güleç ise kamu alımlarının kamusal ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle bulunduğu kadar iktisadi kalkınmayı destekleme aracı olarak da kullanıldığını söyledi.

Bu tarafta 2019 senesinde yapılan kamu alımlarının toplam tutarının 142,7 milyar lira, 2020 senesinın ilk 9 ayında 119,6 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Güleç, 2019 senesinde 1767 adet ve 2020’nin ilk 9 ayında 1531 adet itirazen şikayet müracaatını inceleyerek sonuçlandırdığını ifade etti.

Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) Başkanı Rıza Çelen de gözetim ve araştırma etkinlikleri kapsamında mevzuata aykırılıkları teşhis edilen denetçi ve kontrol kuruluşları hakkında 2020’de 36 adet gözetim raporu düzenlendiğini, 72 adet araştırma etkinliğinin devam ettiğini belirtti.

Kurum doğrultusundan gözetim ve araştırma etkinliği kapsamı kapsamında 2020 senesinde 8 uyarı, bir etkinlik izninin askıya alınması yaptırımının uygulandığını ifade eden Çelen, 21 kontrol kuruluşu ve bağımsız denetçinin uyarı edildiğini aktardı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu İkinci Başkanı Ali Ersoy ise sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün her geçtiğimiz yıl hevesli bir şekilde büyümeye devam ettiğini söyledi.

Gönüllü BES bölümünde aşağı yukarı 7 milyon katılımcının varbulunduğu verisini veren Ersoy, otomatik katılım sisteminde (OKS) ise 6 milyonluk bir katılımın varbulunduğunu kaydetti.

Ersoy, gönüllü BES’te 153 milyar liralık ve OKS tarafında da 11 milyar liralık fon birikiminin varbulunduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Murat Birinci,Merve Özlem Çakır,Deniz Çiçek Palabıyık

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri