Sağlık

Sperm Kalitesi Çok Önemli

Abone Ol  
 

Erkeklere ait üreme hücresine sperm adı verilir. Bilimsel olarak ismi spermatozoon’dur. Spermin kalitesi ve sayısı da sağlıklı bir gebelik sürecinin başlaması için hayli önem taşımaktadır. Peki, spermin kalitesi nasıl test edilir?

Ergenlik dönemine girmiş olan bir erkek, her gün ortalama olarak 0,05 mililmetre uzunluğa sahip olan milyonlarca sperm hücresi üretmeye başlar. Bir sperm hücresi bir yumurta hücresine ulaştığı takdirde ise kuyruğunu dışarıda bırakıp zarı deler ve yumurtayı döller. Bu bağlamda ise çocuk sahibi olamayan ya da olmakta bir hayli zorlanan çiftlerin yarısından çoğunda sorun sperm kalitesinde yatmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaların gösterdiği üzere küresel ölçekte sperm sayısı ve kalitesi gittikçe düşüş eğilimi gösteriyor. Bunda ise teknolojinin tamamen hayatımızın merkezine girmesi ve sürekli radyasyona maruz kalmak gibi çeşitli unsurların etkili olduğu belirtiliyor. Peki bir erkekteki spermin kalitesi nasıl test edilir?

Erkeklerdeki üreme sistemi testis, vas deferens, üretra, prostat bezi, penis ve seminal vezikülden meydana gelir. Sperm üretimi testislerde gerçekleştirilir. Ergenlik çağına girmiş olan bir erkek her gün yaklaşık  olarak 0,05 milimetre uzunluğa sahip milyonlarca sperm hücresi üretimi gerçekleştirir.

Sperm Kalitesi Çok Önemli 2 – sperm kalitesi 2

Sperm Kalitesi Nasıl Test Edilir?

Erkeklerdeki spermin sayısına, hareketlililk düzeylerine ve yapısal bir bozukluğu olup olmadığına sperm analizi yöntemi ile bakılır. Söz konusu yöntemde temel olarak, spermin sayısı, sperm hücrelerindeki yapı ve hareket yetenekleri değerlendirmeye alınır. Genel itibariyle çiftlerin korunma yöntemi uygulamadan düzenli bir biçimde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 sene boyunca gebelik durumunun oluşmaması halinde mutlak suretle sperm testi yapılmalıdır. Bu konuda yapılan araştırmaların gösterdiği üzere, söz konusu gebelik oluşmama halinde genel olarak sorunun yüzde 50 civarı erkekteki sperm hücrelerinin kalitesizliğinden meydana gelmektedir. Yapılan testler sonucunda gerekli görülen tedavi yöntemleri uygulanarak erkekteki sperm kalitesi artırılabilir. Bu sayede çiftlerin en çok sorun yaşadığı konulardan olan gebelik problemleri de çözüme kavuşturulmuş olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri