Teknoloji

SpaceX Yeni Görevini Gerçekleştirdi!

SpaceX GPS uydusunu yörüngeye fırtlattı

Abone Ol  
 

SpaceX bu sene içerisindeki on birinci görevini tamamladı. Söz konusu şirket geçen süreç içerisinde kurulmuş olan ABD Uzay Kuvvetleri bünyesindeki GPS uydusunu planlanmış olan yörüngeye fırlatma işlemini gerçekleştirdi. Uydu, Florida eyaletinde bulunan Cape Canavera Üssü merkezinden fırlatıldı.

ABD uzay kuvvetleri tarafından geliştirilmiş olan GPS uydusunu yörüngeye fırlatan SpaceX bu bağlamda ABD Uzay Kuvvetleri ile ilk işbirliğini hayata geçirmiş oldu. Ayrıca söz konusu misyon ile birlikte 2020 yılı içerisindeki on birinci görevini gerçekleştiren SpaceX, uzay çalışmaları konusunda çığır açmaya ve öncü olmaya devam ediyor.

ABD Uzay Kuvvetleri ise 2019 yılının son dönemlerinde bizzat ABD Başkanı Donald Trump’ın yetkilendirilmesi ile kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştı. Amerikan Birleşik Devletleri ordusu daha öncesinde hava, deniz, kara, sahil güvenlik ve deniz piyadeleri olmak üzere 5 temel askeri hizmet komutanlığından oluşuyordu. 2019 yılında kurulan Uzay Kuvvetleri Komutanlığı ise bu bağlamda 6. hizmet komutanlığı oldu. Söz konusu komutanlık için oldukça özel bir bütçe de ayrılmış durumdayken ilerleyen süreçte uzay çalışmalarının daha da hız kazanması bekleniyor.

Trump’ın öncülüğünde çıkarılan yasa çerçevesinde bölgesel ve işlevsel biçimde ikiye ayrılmış olan komutanlıklar öncesiden ise Merkez Kuvvetler, Avrupa Kuvvetleri, Hint-Pasifik Kuvvetleri, Afrika Kuvvetleri, Kuzey Saha ve Güney Saha Komutanlıkları ile Siber Güvenlik, Özel Harekat, Stratejik Kuvvetler ve Lojistik Komutanlıkları olarak 10 farklı komutanlıktan meydana geliyordu.

SpaceX Yeni Görevini Gerçekleştirdi! 2 – SpaceX GPS 2

Uzay Çalışmalarına Öncelik Verilecek

Başkanlık koltuğuna geldiğinden bu yana şaşırtıcı politikaları ve çıkışları ile sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump, korona virüs salgınının da gözler önüne serdiği riskler ışığında gelecek süreç içerisinde uzay çalışmalarına çok daha büyük önem verileceğini ve bu hedef doğrultusunda ne kadar bütçe gerekli ise hepsinin sağlanacağını belirti. Yakın bir zaman içerisinde gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimlerine de hazırlanan Trump, geçtiğimiz haftalar içerisinde Dünya Sağlık Örgütü’ne karşı korona virüs salgını ile ilgili yaptığı şaşırtıcı çıkışları ile gündeme gelmişti.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri