Ekonomi

Sosyal medyada yeni dönem başladı

Kamuoyunda "sosyal medya yasası" olarak tanınan ve bugün yürürlüğe giren "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile suç meydana getiren kısmi içeriğin çıkarılmasının olası bulunduğu durumlarda erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararı verilebilecek. Böylece aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler tarafından ifade ve haber alma özgürlüğü daha da itimatlı duruma getirilecek.

Abone Ol  
 
75 / 100

Kamuoyunda “sosyal medya yasası” olarak tanınan ve bugün yürürlüğe giren “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile suç meydana getiren kısmi içeriğin çıkarılmasının olası bulunduğu durumlarda erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararı verilebilecek. Böylece aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler tarafından ifade ve haber alma özgürlüğü daha da itimatlı duruma getirilecek.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla bugün yürürlüğe girdi.

Sosyal medyaya yönelik düzenlemeler sahibi olan kanunla, internet kullanıcılarının şahsi müracaatlarında ya da kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşanan zorlukların aşılması için sosyal ağ sağlayıcılarla muhataplık teması kurulması amaçlanıyor.

Kanuna “sosyal ağ sağlayıcı” unvanı eklendi. Kullanıcıların internet içerisinde sosyal etkileşim suretiyle metin, görüntü, ses, koordinat gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine ya da paylaşmalarına imkân gerçekleştiren gerçek ya da tüzel şahıslar, bu unvanla tanımlanacak.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılık suretiyle verilebilecek idari para cezası artırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan ya da yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında oluşturulan 10 bin-100 bin lira idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar uygulanabilecek.

Düzenlemeyle, suç meydana getiren kısmi içeriğin çıkarılmasının olası bulunduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi olanağı sağlanarak, aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler tarafından ifade ve haber alma özgürlüğü daha da itimatlı duruma getirilecek.

İnternet içerisinde oluşturulan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarını ihlal edilenlerin talep etmeleri durumunda hakim doğrultusundan, başvuranın adının, zarar verme girişimine mevzu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine karar verilebilecek.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan çok olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 bireyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Bu bireyin etkileşim verilerine, basitçe görülebilecek ve direkt olarak erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcı bu bireyin kimlik ve etkileşim verilerini BTK’ye bildirecek. Temsilcinin gerçek şahıs olması durumunda Türk vatandaşı olması mecburi olacak.

Temsilci bildirmeyen sosyal ağ sağlayıcısına 10 milyon lira ceza

Temsilci saptama ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK doğrultusundan açıklamada bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanının onayıyla 10 milyon lira idari para cezası verilebilecek.

Söz hususu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda 30 milyon lira daha idari para cezası uygulanacak.

İkinci kez verdiği idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda BTK Başkanı doğrultusundan Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel bireylerin alakalı sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna dair para aktarımı yapılamayacak.

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde bu yükümlülüğün getirilmemesi durumunda BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Başvurunun kabulüne dair hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz hususu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Temsilci saptama ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi durumunda, verdiği idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hakim kararları kendi kendine hükümsüz kalacak.

İnternet trafiği bant genişliğine oluşturulan müdahalenin sona erdirilmesi için erişim sağlayıcılara BTK doğrultusundan bildirim yapılacak.

Sosyal ağ sağlayıcı, “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ile “özel hayatın saklılığı nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi”ni gerektirecek içeriklere yönelik şahıslar doğrultusundan yapılacak müracaatlara, müracaatdan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz yanıt vermekle yükümlü olacak. Olumsuz yanıtlar gerekçeli olarak verilebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcı Türkçe raporları BTK’ye bildirecek

Sosyal ağ sağlayıcı, kendine bildirilen içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararlarını uygulayacak. Hem de “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ile “özel hayatın saklılığı nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi” müracaatlarına dair istatistiksel ve kategorik verileri sahibi olan Türkçe raporları 6 aylık dönemlerle BTK’ye bildirecek.

Sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma tarafında lüzumlu tedbirleri alacak.

BTK Başkanının onayıyla, söz hususu sağlayıcıya “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ile “özel hayatın saklılığı nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi” müracaatına 48 saat içinde yanıt vermemesi durumunda 5 milyon lira, içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararlarını uygulamaması durumunda ise 10 milyon lira idari para cezası verilebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcılar hakkında “erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi” ile “gecikmesinde sakınca teşhis edilen durumlarda içeriğin çıkarılması ve/ya da erişimin engellenmesi” kapsamında verilebilecek idari para cezaları 1 milyon lira, “erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi” ile “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” kapsamında verilebilecek adli para cezaları ise 50 bin gün olarak verilebilecek. İdari para cezasını gerektiren ihlallerin 1 yıl içinde her bir tekrarında cezalar bir kat artırılarak uygulanacak.

Hukuka aykırılığı hakim ya da mahkeme kararıyla teşhis edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, açıklamaya karşın 24 saat içinde içeriği çıkarmayan ya da erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden mesul olacak. Bu hukuki sorumluluğun işletilmesi için içerik sağlayıcının sorumluluğuna gidilmesi ya da içerik sağlayıcıya dava açılması koşulu aranmayacak.

Sosyal ağ sağlayıcılar, “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ile “özel hayatın saklılığı nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi” müracaatına 48 saat içinde yanıt verilmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için 3 ay içinde lüzumlu çalışmaları tamamlayacak.

Bu sağlayıcılar bunun dışında müracaat uyarınca hazırlayacakları ilk raporlarını, 2021 yılının Haziran ayında BTK’ye bildirecek ve internet sitesinde yayınlayacak.

Taraflara dair IP adresi, verdiği hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik verilerini sahibi olan “trafik bilgisi” tanımına “port bilgisi” de eklenecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri