Teknoloji

Sosyal Medya Suç Dünyası İçin Bir Zemin

Sosyal medya suç işlemek için bir zemin oluşturuyor!

Abone Ol  
 
57 / 100

Sosyal medya uzmanı olan akademisyen Prof. Dr. Levent Eraslan, dijital evrenin suç dünyası ve kriminal vakalar için bir iletişim zemini olarak teşkil ettiğini belirtti. Son olarak ortaya çıkan Wayfair iddiaları ve daha öncesindeki çeşitli iddiaların da bu durumun bir kanıtı olduğunu ifade eden Eraslan, suç dünyasının artık dijital dünya üzerinden iletişim kurduğunu belirtti.

ABD menşeli Wayfair adlı online alışveriş sitesi tarafından yüksek fiyatlara satılan ürün isimlerinin daha öncesinde kaybolan çocuklara ait olduğu iddialarının tüm dünyayı sarmasının ardından insan kaçakçılığı ile beraber kriminal iletişim konuları da gündeme gelmiş durumda. Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan da söz konusu Wayfair iddiaları ile tekrardan gündeme gelen kriminal iletişim kavramı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Wayfair olayı ile beraber sosyal medyanın suç dünyası adına bir iletişim kanalı olduğunun kanıtlandığını kaydeden Eraslan, bu konuda herkesin azami seviyede dikkatli olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Sosyal Medya Suç Dünyası İçin Bir Zemin 2 – sosyal medya 2

Kriminal İletişim Nedir?

Suç örgütlerinin ve kriminal kişilerin kendilerine özgü iletişim bağlarını kurdukları, kendine has jargonu, kuralları ve ritüelleri olan iletişim biçimine kriminal iletişim adı verildiğini belirten SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, bu yöntemin pek çok suç örgütü tarafından günümüzde kullanılan bir ara yüz olduğunu kaydetti. Terör örgütlerinden, insan ve uyuşturucu kaçakçılarına birçok suç örgütü çeşidinin bu kriminal iletişim kavramını kullandığını kaydeden Eraslan, eskiden posta güvercinleri ile sağlanan söz konusu iletişimin günümüzde sosyal medya ve dijital platformlar üzerinden sağlandığını belirtti.

Kriminal iletişimin her şart altında kendi ara yüzünü yaratma başarısını gösterdiğini belirten SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, son yaşanan ve iddia seviyesinde de olsa kan donduran Wayfair olayının bu durumun en net kanıtı olduğunu ve bu gibi risklere karşı özellikle ebeveynlerin azami ölçüde dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri