EkonomiGenel

Sosyal girişim ekosistemi “Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Konferansı”nda buluştu

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA), 9-10 Eylül tarihleri arasında düzenlediği konferansta sosyal girişim ekosistemini bir araya getirdi.

Abone Ol  
 

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA), 9-10 Eylül tarihleri arasında düzenlediği konferansta sosyal girişim ekosistemini bir araya getirdi.

Koç Üniversitesi açıklamasına göre, “Vehbi Koç Vakfı özcülüğünde Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Ashoka Türkiye, Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği (SIID), Sürdürülebilir Kalkınma İçin Yenilikçi Çözümler Derneği (SKYÇD), TED Üniversitesi-İstasyon TEDÜ, Mozaik Foundation (Bosna Hersek) ve Social Enterprise UK (İngiltere) ortaklığında yürütülen Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi kapsamında 9-10 Eylül tarihlerinde Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Konferansı: Köprüler Kurmak faaliyeti gerçekleştirildi.

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği Ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ve Koç Üniversitesi Sosyal Etki Formu (KUSIF) Yönetici Direktörü Dr. Gonca Ongan’ın açılış konuşmalarını yaptığı konferansa, Türkiye’den ve dünyanın değişik bölgelerinden konuşmacılar katıldı.

Online konferansta, “Ekosistem Gelişimi”, “Savunuculuk”, “Kapasite Geliştirme”, “Ekosisteme Erişim, Diyalog Geliştirme ve İşbirlikleri Kurma” başlıkları ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesini 2018 yılında, Sivil Toplum Sektörü Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Finans ve İhale Birimi desteği ile başlattıklarını ifade etti.

Proje ile sivil toplum kuruluşlarının ve aktif vatandaşların kapasitelerini ve kamu kurumlarıyla diyaloglarını güçlendirmeye imkân verecek bir sosyal girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıklayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz 2 yılda, kurduğumuz konsorsiyumun kuvvetli ortakları ve Türkiye’nin dört bir yanısıraki iştirakçi ortaklarımızı etkinin çalışmaları yardımıyla bu hedefe yönelik çok mühim adımlar attık. Bu iki günlük konferansta, proje boyunca yaşama geçirilen somut çıktıları, kamu ve özel sektörle tasarlanan diyalogları, yaratılan etkinin kalıcı olması için atılması gereken adımları dinleyip tartıştık. Görünen o ki, 21. asır ve ardından problemleri çözüme ulaştırmak için şu ana kadar yaptıklarımızdan değişik şeyler yapmamız gerekecek.

Dolayısıyla derinleşen küresel ve mahalli ekonomik, sosyal ve bölgesel problemlerin çözümünde sosyal girişimciliğin ehemmiyetine yürekten inanıyoruz. Ayrıca, ekosistemin güçlenmesinin işbirliklerinin niteliği ve ortaklıkların gücünden geçtiğini de bu projeyle bir kez daha görmüş olduk. Biliyoruz ki, bu projeleri başlatmak kadar devam ettirmek de büyük ehemmiyet taşıyor. Sivil toplum, kamu ve özel sektörün el ele verdiğinde, kaynaklarını tesirli şekilde ortak nedenler için kullandığında nasıl bir tesir yaratılabileceğini iki senelik deneyimimizde gördük. Bundan sonra da bu ağın güçlenerek büyümesi için elimizden geleni yapacağız. Bütün paydaşlarımızın da birlikte kurup geliştirdiğimiz bu ağı desteklemeye devam etmelerini diliyorum.”

– “Sosyal girişimciliğe ilgi duyan şahısları bir araya getiriyoruz”

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı da Avrupa Birliği Başkanlığı olarak sivil toplumun katkısına ehemmiyet verdiklerini belirterek, şunları ifade etti:

“Şu ana kadar Sivil Toplum Destek Programı I ve II kapsamında toplam 79 projeye 10,4 milyon avro destek sağladık. Sivil toplumun Türkiye’de, karar süreçlerine daha çok katılması, sivil toplumun lider fikirlerinin karar alma mekanizmasında değerlendirilmesi imkânını yaratır. Sivil toplum kuruluşlarıyla kamu arasında daha sağlıklı, itimata dayanan bir temas oluşturulması için çalışıyoruz.

Biz bu uygulama altında yürütülen ‘Kamu ve STK’lar Arasındaki İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’ kapsamında Vehbi Koç Vakfı’nın da aralarında varolduğu toplam 10 sivil toplum kuruluşuna, aşağı yukarı 4.3 milyon avro hibe desteği sağladık. Türkiye AB temaslarında somut netice aldığımız projelerden biri de bu projedir. AB üyeliğiyle bütünleşmenin gideceği noktayı belirleyecek olanın sivil toplum olduğuna inanıyoruz. Ekim ayı sonucunda proje tamamlanıyor, fakat burada bitmeyecek, elimizde somut bir ağ oluştu. Türkiye’de sosyal girişimciliğin daha iyi anlaşılması, sivil toplum ve değişik kesimlerin bilinçlendirilmesi için çalışmaları sürdüreceğiz.”

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ise 4 yıl evvelce Türkiye’ye sağlanan Avrupa Birliği mali yardımları kasamında sivil toplum sektörünü sağlamlaştırmak suretiyle yola çıktıklarını, 4 değişik uygulama ile 120 sivil toplum örgütüne 20 milyon avroluk bir kaynak sağlayarak Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesine çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’de kuvvetli STK’ların mühim hususları ele alarak kapasite ilerletmesi ve bu alanda yenilikçi adımlar atmasını hedeflediklerini açıklayan Özcan, şu ifadeleri kullandı:

“Gelinen noktada Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosisteminin fotoğrafının çekildiği, mevzuatının tarandığı, dünya örnekleriyle karşılaştırmaların yapıldığı, özetle ülkemizdeki sosyal girişimciliğin güçlenmesiyle alakalı mühim bir altyapının oluşturulduğu bir projeyi tamamlamak üzereyiz. Esasında köprüler çokdan kuruldu. Vehbi Koç Vakfı ve projeyi birlikte yürüttüğü bütün paydaşlar şaşırtıcı bir altyapı oluşturdular. Bu ekosistem içindeki bütün paydaşlarla önümüzdeki dönemde de aynı nedenle birlikte çalışacağımızın müjdesini vermek istiyorum, UNDP ile birlikte Türkiye’de sosyal girişimcilik ekosistemini güçlendirecek yeni bir proje üstünde çalışıyoruz.”

KUSIF Yönetici Direktörü Dr. Gonca Ongan da Türkiye’deki sosyal girişimcilerin ve alanda çalışanların ihtiyaçlarından yola çıkarak projeyi yaşama geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Proje illerimiz olan Bursa, Gaziantep, Kayseri, Muğla, Van ve Samsun’da 264 şahısyle görüştük; Türkiye’nin sosyal girişimcilik potansiyelini meydana koyan, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ekosistemi Durum Analizi’ni yayınladık. Sosyal girişimciler için Türkiye’deki ve Avrupa’daki hukuki uygulamalarla birlikte bir yayın durumuna getirdik. Türkiye’nin değişik şehirlerinde gerçekleştirdiğimiz ekosistem toplantılarıyla inceleme bulgularımızı 500’e yakın kamu kurumu, sivil alan mensubu ve sosyal girişimciyle paylaştık. Kurduğumuz dijital platformun bin 800 delegesi var, açık erişim sağlıyoruz. Projemizin en mühim çıktısı olan ve aşağı yukarı bin 800 delegesi olan dijital platformumuzla, ülkenin dört bir yanısıra sosyal girişimleri, bu alana katkı gerçekleştiren şahıs ve kurumları, sosyal girişimciliğe ilgi duyan şahısları bir araya getirmeye devam ediyoruz.”

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri