Sağlık

Sonbahar İçin Hazırlıklı Olun

Sonbaharda koronavirüs için hazırlıklı olunmalı!

Abone Ol  
 

Ülkemize korona virüs salgınının giriş yaptığı 11 Mart 2020 tarihinden bu yana yaşanan gelişmeler ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, virüsün bittiği ve her şeyin normale döndüğü yanılgısının zararlı olduğunu ve herkesin sonbahar için hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

Korona virüs pandemisi kapsamında uzmanlar tarafından bazı yeni uyarılar yapıldı. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihin bu yana geçen süreç ile ilgili çeşitli değerlendirmeler yapan uzmanlar, gelecek için de hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş olan Bilim Kurulu’nde üye olarak bulunan Prof. Dr. Ateş Kara, 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme adımlarına ayak uydurmaya başlarken toplum olarak virüsün bittiği yanılgısına düşüldüğünü kaydetti.

Sonbahar İçin Hazırlıklı Olun 2 – korona sonbahar

Maske ve Sosyal Mesafede Sorunlar Var

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu olarak defalarca maske ve sosyal mesafe konusunda uyarı yapmalarına rağmen normalleşme süreci ile birlikte oldukça hayati problemlerin hala göze çarptığını kaydeden Ateş Kara, düğün, taziye, asker uğurlama ve hasta ziyareti gibi çeşitli konularda da toplumda sorunların devam ettiğini belirtti. Özellikle 20 – 30 yaş arasındaki gençlerin virüsten etkilenmeyecekleri kanısında olduğunun altını çizen Ateş Kara, bu düşüncenin son derece yanlış olduğunu söyledi. Sosyal mesafe ve maske kuralının AVM sınırları içerisinde uygulanıp taziye evinde ya da misafir ağırlarken uygulanmadığı takdirde herhangi bir faydasının kalmadığını söyleyen Korona Virüs Bilim Kurulu üyesi Kara, maske ve sosyal mesafe kurallarına her alanda ve her yerde dikkat edilmedi sürece virüsün istenilen seviyelere asla inmeyeceğini belirtti.

Uzunca bir zamandır vaka ve ölüm sayılarının aynı seviyede ilerlediğine dikkat çeken Ateş Kara, önlemlere daha çok dikkat etmediğimiz sürece düşüşün mümkün olmadığını kaydetti. Sonbahar dönemine de dikkat çeken Ateş Kara, henüz virüsün bittiğine dair hiçbir kesin verinin olmadığını ve insanların bu sebeple tekrardan karantinaya girmemek ya da okulların tekrardan online eğitime geçmemesi adına daha dikkatli ve özenli olması gerektiğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri