Gündem

Son dakika haberi: Erdoğan açıkladı, Türkiye Karadeniz’de doğalgaz buldu! İşte tüm detaylar

Son dakika haberi:Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu açıkladı.

Abone Ol  
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu açıkladı. Rezerv belirleme edilen kısmın Sakarya Gaz Sahası ilan edildiğini bildiren Erdoğan, çalışmaların başladığını ve 2023’te Karadeniz gazının kullanılmaya başlayacağını söyledi. Erdoğan ayrıca, bölümde çok daha varlıklı rezervlerin bulunabileceği müjdesini de verdi. İşte tarihi açıklamadan bütün detaylar:
Son dakika haberi: Beklenen an geldi çattı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. İşte tarihi açıklamadan bütün detaylar:

Erdoğan’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamasından sonra, “Erdoğan müjde olarak ne açıklayacak, Türkiye Karadeniz’de doğalgaz buldu mu?” soruları gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde Türkiye ve dünyanın merakla beklediği müjdeyi açıkladı.
Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisinin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı, Karadeniz gazının 2023’te vatandaşın hizmetine sunulmasının amaçlandığını da duyurdu.
Erdoğan’ın tarihi açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugün, ülkemiz bakımından tarihi ciddiye sahip müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız. Bilindiği gibi, enerji kalkınmanın esas öğeyi olmanın beraberinde milli bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük ciddiye sahiptir. Ülkelerin meydana koyduğu vizyonların yaşama geçmesi enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır.

Milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir tertip kurulmuştur. Eğer bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha kıymetli gören bu tertip hala hükümranlığını sürdürmektedir. Suriye’de son senelerde yaşananları düşünün. Biz mazlumların ve mağdurların olduğu yere giderken birileri direk petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı halle Libya’da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizi darbecilerden kurtarmanın mücadelesini verirken birileri gene petrol sahalarının dibinde bitivermiştir. Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun arkasında de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Hamdolsun biz evvelliğimizi katiyen değiştirmedik. Hep evvel insan, evvel kardeşlik dedik. Hep evvel mazlumlar ve mağdurlar dedik. Hep evvel hak, hukuk, adalet dedik. İnsanlık bizde petrol, onlarda kalmış olabilir.
İşte Rabbim bize bambaşka bir yerde hem de görümedik varlıklılikte bir kapı açtı. Yarın benzer kapılar önümüzde açılacaktır. Çünkü bundan sonra bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var.

Biz bundan sonra bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların öyle kiralama ya da aynısı yollarla değil direk milli kuruluşlarımız vasıtasıyla yürütülmesini kararlaştırdık. Ülkemizin milli enerji ve maden siyasetini 2017 senesinde yeni baştan belirledik.

3 sondaj ve iki sismik inceleme gemimiz kendi personelimiz ile çalışmalarını sürütüyor. Dünya fiyatlarının hayli altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerle yaptığımız sondajların birim maliyeti de çok düşüktür. Sondaj ve sismik incelemelarımızda en ufak bir dışa bağımlılığımız söz hususu değildir. Zaten öyle bir hal olsa bize soluk bile aldırmayacakları ortadadır. Yerli imkanlarla hareket ettiğimiz amacıyla bu başarıya ulaştık.
Şimdi müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz’da başladığı sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş halda.

Fatih Sondaj Gemimiz ismine layık bir başarı ile hepimizi gururlandırdı. Allah’a hamd olsun.

“ÇOK DAHA ZENGİN KAYNAK VAR”

Daha evvel Tuna-1 olan bu kısmı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken bütün mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen bilgiler aynı bölümde yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhesas olduğuna işaret ediyor. Yani bu ilk kuyuda belirleme edilen rezerv çok daha varlıklı bir kaynağın yalnızca bir parçası. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek.

Şimdi anında belirleme kuyuları açmaya başlayacak sonrası üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapıma geçeceğiz. Doğalgazın sisteme aktarılması işlemiyle bu kaynaktan fiilen istifade edeceğiz.
2023’TE KULLANILACAK

Şimdi amacı veriyorum: Hedefimiz 2023 senesinde Karadeniz gazını milletimizin huzuruna sunmaktır.

Sakarya Gaz Sahasıyla Bismillah dedik, Allah’ın izniyle devamı da gelecek.

Sadece denizlerde değil, topraklarımızdaki aramalarımızı da yürütüyoruz.
“ENERJİ MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ”

Ülkemizin enerji sorununu kökten çözmekte kararlıyız. Türkiye senelerce bunun sancını çekti, bedelini ödedi. Cari açığımızın en büyük nedeni de hep enerji olmuştur. Bu hususta denge sağlasak da hala enerjide ciddi bir ithalatçı haldayız.

AB’YE NET MESAJ!

Yunanistan başta olmak üzere bu sorun karşımıza dikilenlerin hepsi de haklı olduğumuzu gayet iyi biliyor. Genellikle Avrupa Birliği Yunanistan’ı şımartıp üzerimize sererken, sergilediği çifte standart nedeniyle bir kez daha kendi değerleri çiğnediğini görmelidir. Ortada dolaşan saçma sapan haritaların yarın en büyük zararı Avrupa Birliği’ne vereceği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri