GenelSağlık

Soğuk havalarda ortaya çıkan ağrılara ilişkin uyarı

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Burak Kınalı, kışın omurgada meydana çıkan ağrılara ilişkin, "Vücudumuz suya ihtiyaç duymaktadır ve bilhassa omurga sağlığı yönünden günlük makul dozlarda su tüketilmelidir." uyarısında bulundu.

Abone Ol  
 
62 / 100

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Burak Kınalı, kışın omurgada meydana çıkan ağrılara ilişkin, “Vücudumuz suya ihtiyaç duymaktadır ve bilhassa omurga sağlığı yönünden günlük makul dozlarda su tüketilmelidir.” uyarısında bulundu.

Medicana açıklamasına göre, Kınalı, kışın meydana gelen ağrıları ve bu ağrılardan korunmak için alınması gereken önlemleri sıraladı.

Soğuk havaların omurga ve etraf kas dokularından kaynaklı ağrı gibi problemlere niçin olabildiğini belirten Kınalı, ağrılara karşı beslenmenin büyük ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

Kınalı şu verileri verdi:

“Evlerde daha çok zaman geçirdiğimiz bu aylarda dolaplarımızı daha sağlıklı yiyeceklerle doldurmak makul olacaktır. Kırmızı etler, kızarmış yiyecekler, şekerler ve işlenmiş nişastalar gibi iltihaplanmaya niçin olan besinlerin kullanımını azaltmanız ve lüzumlu miktarlarda almanız makul olacaktır. Bunun yanı sıra alkol ve tütün kullanımı de tetikleyicilerin en başında olmakla bir arada kesinlikle bırakılmalıdır.

Vücudumuz suya ihtiyaç duymaktadır ve bilhassa omurga sağlığı yönünden günlük makul dozlarda su tüketilmelidir. Genellikle ileri yaşlarda buna ilgi etmek gerekir. Vücuttaki su sayısını etkileyen bir değer mühim etken de alkol kullanımıdır; Alkollü içecekler yalnızca sizi kurutmayacak, aynı zamanda depresyon ve anksiyeteyi de kötüleştirerek ağrıların yükselmesine sebebiyet verecektir.”

– “Vücudunuzu sıcak tutun”

Kınalı, kış soğuğundan korunmak için giysilere ilgi etmek gerekliliğini ifade ederek, bulunulan bölgeleri makul sıcaklıkta tutmanın ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

Kapalı alanlarda ısınmayla bir arada meydana gelebilecek kuru havanın giderilmesi adına hava nemlendiricileri öneren Kınalı, “Havanın nemlendirilmesi mühimdir. Aksi takdirde sinüslerdeki olumsuz etkisi ile dokuyu kurutarak iltihaplanmalara daha açık olmamıza sebebiyet verecektir. Mevsim geçişlerinde tetiklenebilecek olan bel, sırt, boyun ağrıları ve disk hernilerine (fıtık) bağlı ağrıların artabileceği ehemmiyete alınmalıdır. Yine buna makul olarak giyinmek rahatsızlıkların tetiklenmemesi adına yardımcı olacaktır.”

– Güneş ışığı tavsiyesi

Kınalı, kış aylarında güneş ışınlarının ülkemize etkisinin azalması ile bir arada, daha sıkı giyinilmeye bağlı olarak vücutla ilişki eden güneş ışınlarında büyük azalma yaşandığını ifade ederek, insanların vitamin D düzeylerinin de azaldığını aktardı.

Bol bol güneş almayı öneren Kınalı, “Güneş ışığı duygu halinde iyileşmeyi destekleyerek hem verimliliğimizi hem de depresyondan kaçınmamızı sağlayacaktır. Vitamin D üretiminde artışa sebep olan güneş ışığı, lüzum omurga sağlığı lüzum ağrılar yönünden yarar sağlayacaktır. Hem de güneş ışığı bedeninizdeki serotonin hormonunda salgı artışına sebep olarak modumuzu ve ruh halimizi de daha iyiye götürerek ağrılarımızdan uzaklaşmamızı sağlayacaktır.” uyarısında bulundu.

– “Uzman fikri alabilmek her daim kurtarıcı olacaktır”

Kınalı, pandemi niçiniyle evde daha çok zaman yaşamış vatandaşlara “sık hareket edin” davetinde bulunarak, ekran ve bilgisayar karşısında duruşlara ilgi edilmesi gerekliliğini kaydetti.

Kınalı, kışın meydana çıkan ve geçmeyen ağrılara ilişkin, şu önerilerde bulundu:

“Kronik (uzun devre ağrılar) ve ya kuvvetli akut (erken) devre ağrılar, bacak ve kol ağrıları, uzuvlarda uyuşukluklar, yanma-batma-üşüme tipinde hissiyatlar, güç kaybı gibi şikayetlerin bilhassa mevsim geçişlerinde artış göstermesi detaylı omurga, omurilik ve ya sinir hastalıklarının habercisi olabilir. Kas ağrılarımızı tetikleyebilecek bu devrede, bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda da şikayetlerimiz artabileceği için, hastanın şikayetleri tarafında yalnızca cerrahi yöntemler değil ağrıya yönelik detaylı enjeksiyon tedavileri ya da medikal (ilaç) tedavilerle bu durumlardan basitçe kurtulmanız olası olacaktır.

Ancak bir yada atılmamalıdır ki her hastalıkta bulunduğu gibi bu tarz hastalıklarda da güç kaybı, hissiyat kaybı, idrar ve gaita kaçırma ve kuvvetli ağrılar bizi acil cerrahiye sürükleyebilmektedir. Bundan mütevellit tedavi için geç kalmamak adına bir eksper fikri alabilmek her daim kurtarıcı olacaktır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri