GenelGündem

SMA’nın tedavisinde kullanılan ilacın fiyatı düşürüldü

 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği yapılan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nun dün gerçekleştirdiği toplantıya dair karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Abone Ol  
 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği yapılan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıya dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Sağlık Uygulama Tebliği eki EK-4/C listesinde kayıtlı olan “Spinraza 12 Mg/5Ml 1 VIAL” adlı ilacın fiyatı 73 bin avroya düşürüldü.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un SMA hastalarının tedavisinde sarfedilen SUT’a tabi ilaçlarının erişimi ile alakalı yaşanan sıkıntıların çözüme kavuştuğunu açıklamasının sonrası SGK Başkanlığından Sosyal Emniyet Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ndeDeğişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’nin günümüz sayısında yayımlandı.

Buna göre, Nusinersen Sodium pozolojisi, SMA Tip-2 ya da SMA Tip-3 hastalarında 0, 14, 28 ve 63’üncü günler olmak üzere 4 doz yükleme dozu şeklinde olacak. İdame dozlar da 4 ayda bir uygulanacak.

İlk 4 doz amacıyla tek sağlık kurulu raporu, idame tedavilerde ise her bir program amacıyla ayrı ayrı sağlık kurulu raporu istenecek. Bu raporlara istinaden Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu doğrulusunda ilaç kullanım onayı verilecek. Bu onalya da çocuk nörolojisi eksper hekimince her bir program amacıyla ayrı ayrı reçete edilmesi durumunda bedelleri SGK doğrulusunda karşılanacak.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri