Sağlık

Siyah Zeytin Seçerken Sağlığa Dikkat!

Abone Ol  
 

Gıda Mühendisleri Odası bünyesinde İzmir Şube Başkanı olarak görev yapan Uğur Toprak, siyah zeytinin en çok hile uygulanan ürünlerden biri olduğunu vurguladı. Normal şartlar altından bir zeytinin olgunlaşma süresinin 4 – 6 arasından değiştiğini belirten Toprak, bu sürenin biraz daha kısaltılması adına bazen çeşitli boyalarının kullanıldığının altını çizdi.

Uğur Toprak, ülke çapında her ekonomik sınıftaki ailenin vazgeçilmez kahvaltı sofrası üyelerinden olan zeytin özelinde yapılan bazı hileler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilhassa siyah renk zeytinlerin söz konusu hilelerin konusu haline geldiğini belirten Toprak, bu zeytinlerin çekirdek kısımlarının aşırı siyah olmaması gerektiğini, eğer çok siyahsa alınmaması gerektiğini söyledi.

Siyah Zeytin En Çok Hile Yapılan Ürün

Siyaz zeytinin ülke çapında çok tüketilmesine paralel olarak üzerinden en çok hile yapılan ürün olduğunun altını çizen doğal ve organik ürün satıcısı Bilge Altınmakas Özgenoğlu, vatandaşları siyah zeytin seçerken dikkat etmeleri gereken hususlar ile ilgili uyardı. Çeşidi ne olursa olsun zeytin seçerken vatandaşların tadım yapması gerektiğini söyleyen Özgenoğlu, “Tadı yaptıkları esnada bakmaları gereken yer zeytinin çekirdeği. Çekirdeğin rengi aşırı siyah ise o zeytini almamalarını öneririm” dedi. Mora çalan hatta kahverengi zeytin çekirdeğinin çok daha sağlıklı olduğunu belirten Özgenoğlu, siyah tonlarının çok olmasının kostik madde kullanımının da çok olduğu anlamına geldiğini vurguladı. Normal olgunlaşma süresinden daha erken bir süre içerisinde satışa sunabilmek için zeytinlerin kostik havuzda bekletildiğini ve hayli fazla miktarda boya maddesinin kullanılabildiğini söyleyen Özgenoğlu, bu gibi aşırı siyah çekirdeğe sahip olan zeytinlerin insan sağlığı açısından zararlı olduğunun altını çizdi. İnsanların alışveriş esnasında tadım yapmaktan ve zeytini incelemekten çekinmemesi gerektiğini vurgulayan Bilge Altınmakas Özgenoğlu, mümkün olan en doğal ürünleri tercih etmeleri konusunda tüketicileri uyardı.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin ülke çapında en çok tüketilen gıda maddeleri arasında yer alıyor. Bu da üzerinden çok fazla hile uygulanmasını tetikliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri