GenelGündemHaber

Sigorta sektörü tüm paydaşlarıyla birlikte İzmir’de

Başkanı Ahmet Nedim Erdem'in depremin oluşturduğu hasarı ve çalışmaları yerinde görmek hedefiyle İzmir'de temaslarda var bulunduğu belirtildi.

Abone Ol  
 
67 / 100

Sigorta sektörü paydaşlarıyla beraber İzmir odaklı depremin acılarını azaltabilmek hedefiyle bölümde yoğun bir şekilde çalışıyor.

Türkiye Sigorta Birliği’nden (TSB) uygulanan açıklamada, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, TSB Başkanı Atilla Benli, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı ve TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem’in depremin oluşturduğu hasarı ve çalışmaları yerinde görmek hedefiyle İzmir’de temaslarda var bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, bütün paydaşlarla beraber depremin acılarını azaltabilmek amacıyla yoğun bir şekilde çalıştıkları ifade edilerek, “Sigorta eksperlerimizin çalışmaları bitirildiğinde bütün sigortalılarımızın teminatları kapsamında bütün hasarları kusursuz karşılanacaktır. Sigorta sektörümüz sigortalı vatandaşlarımızın yanındadır.” denildi.

Sigorta sektörünün depremin acılarını silmek amacıyla bölümde yoğun bir şekilde çalıştığı aktarılan açıklamada, “Depremin anında sonrası başta DASK olmak üzere bütün sigorta şirketleri seferber olurken, hasar belirleme çalışmaları ve sigortalı olan hasarların tazminat ödemelerine ise süratle başlandı. Sigorta sektörü DASK dahil geride kalan bir haftada 10 milyon TL’ye yakın bir tazminat ödemesi gerçekleştirirken, bölümde 100’den çok sigorta eksperi hasar belirleme çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, TSB Başkanı Atilla Benli, DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler ve TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı’nın, 5 Kasım’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İzmir Afet Koordinasyon Merkezi’nde uygulanan toplantıya katıldığı, hasar belirleme çalışmalarını yerinde görmek hedefiyle da başta Bayraklı ilçesi olmak üzere şehirde bir dizi ilişkide var bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rAhmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızın bir an evvel sağlığına kavuşması en büyük temennimiz. Depremden büyülenen illerdeki vatandaşlarımıza ve bütün milletimize işlemiş olsun.” ifadelerine yer verildi.

Söz hususu depremin İstanbul, Eskişehir, Tekirdağ dahil olmak üzere, 14 ili amacıylae alan geniş bir tesir kısmı içersinde hasar ihbarlarının alındığı aktarılan açıklamada, bu derin sarsıntı ile DASK’ın ehemmiyetinin bir kez daha idrak edildiği belirtildi.

 

– Tazminat ödemeleri gerçekleştiriliyor

 

Açıklamada, depremlerin Türkiye’nin bir gerçeği bulunduğuna ve bu gerçek altında önlem almanın ehemmiyetine işaret edilerek, bunlar kaydedildi:

“Unutmamalıyız ki deprem, sel, fırtına, tsunami gibi natural felaketler bugün bulunduğu gibi bundan sonra da yaşanmaya devam edecek. Bu amaçla de sigortalı olmanın ve sigortalı kalmanın bizlere verilen güveni ise bu tür felaketler yaşadığımızda daha da iyi anlıyoruz. Başta DASK ve çalışanları olmak üzere bütün sigorta şirketlerimiz, sigorta eksperlerimiz ve paydaşlarımızla beraber güzel İzmirimize büyük hasar veren depremin yaralarını süratle sarma gayretindeyiz. 5 Kasım 2020 tarihi itibarıyla sigorta şirketlerimiz, kasko, tekne, nakliyat, mühendislik ve yangın branşlarında toplam 2 bin 462 hasar dosyası açarken, neticelenen dosyalar amacıyla sigortalılarına 2,8 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi.

Bunun yanı sıra bütün dünya çapında numune gösterilen kurumumuz DASK’tan ise 12 bin 770 ihbar bildiriminde belirleme edilen 14 ilimizde Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, 153 dosya amacıyla 6,3 milyon TL tazminat ödemesi yapıldı. Sigorta sektörü olarak ilk hedefimiz bugün bulunduğu gibi yarın da hasar ihbarı aldığımız sigortalılarımızın hasar belirleme çalışmalarını en kısa sürede tamamlayarak, tazminat ödemelerini gerçekleştirmek ve bu sayede vatandaşlarımızın normal ömürlerine en kısa sürede dönmelerine katkıda bulunmaktır.”

 

– Sigorta varlıkların korunması amacıyla “olmazsa olmaz”

 

İl ve bölge bazında değişkenlik gösterse de ayda ortalama 15 TL gibi bir tasarrufla Zorunlu Deprem Sigortası yaptırarak konutların güvenceye alınabildiğine ilgi çekilen açıklamada, “Sigorta varlıkların korunması amacıyla olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Bu hususta farkındalığın oluşması amacıyla senelardır sigorta şirketlerimiz, paydaşlarımız, kamu kurumlarımız, DASK ve STK’lar pek çok çalışma gerçekleştiriyor. Sigorta sektörü, bir natural afet halinde normal yaşam koşullarına bir an evvel dönebilmek amacıyla çok mühim bir misyon üstleniyor. Zorunlu deprem sigortası yaptırmak, poliçeyi her sene yenilemeyi ihmal etmemek ve bunu ihtiyari sigorta ürünleriyle desteklemek büyük ehemmiyet taşıyor. İzmir depremi de başta yaşam ve sağlık olmak üzere konut, işyeri ve kasko sigortası ile varlıklarımızın sigorta emniyeti altına alınmasının son derece mühim bulunduğunu gösterdi.” denildi.

 

– Sigorta şirketlerinin davetiye merkezleri ile acil yardım masaları 7/24 çalışıyor

 

Açıklamada, yaşanan bir natural afet sonrası yurttaşların ömürlerine kaldığı yerden devam edebilmeleri ve yaraların kısa sürede sarılması amacıyla sigortalılık oranlarının hep beraber artırılmasının sigorta sektörünün en mühim sorumluluklarından biri bulunduğuna işaret edilerek, depremden büyülenen poliçe sahiplerinin hasar bildirimlerini sigorta şirketlerinin 7/24 çalışan davetiye merkezleri ile acil yardım masaları vasıtasıyla gerçekleştirebilecekleri hatırlatıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri