GenelSağlık

Sigara içerken üflenen hava Kovid-19 bulaşı riskini geniş alana taşıyor

Tütün ve tütün ürünleri kullananların, soludukları havayı normalden değişik olarak dışarı üflemeleri niçiniyle daha uzağa sunulan virüs ve partiküllerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşı tehlikesini artırdığı bildirildi.

Abone Ol  
 
61 / 100

Tütün ve tütün ürünleri kullananların, soludukları havayı normalden değişik olarak dışarı üflemeleri niçiniyle daha uzağa sunulan virüs ve partiküllerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşı tehlikesini artırdığı bildirildi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs önlemleri kapsamında, cadde, sokak, alan ve duraklarda sigara içme yasağına dair değerlendirmelerde bulundu.

Bilimsel çalışmalarla, başta sigara olmak üzere tütün ürünü tüketiminin çoğu hastalık gelişiminde etkili olduğunun, tedaviyi olumsuz etkilediğinin alana konulduğunu altını çizen İlhan, “Sigara içmenin pek çok sağlık problemine niçin olduğu, bugün tıp dünyası doğrultusundan delile dayalı olarak alana konmuş bir durum.” dedi.

İlhan, koronavirüsle mücadele sürecinde çoğu önlem kararının yaşama geçirildiğini, 11 Kasım’da İçişleri Bakanlığı doğrultusundan bütün valiliklere gönderilen “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelgeyle yurttaşların yoğun varolduğu cadde ve sokaklar, alanlar ve toplu taşıma araçlarının duraklarında sigara içmenin yasaklandığını hatırlattı.

Bu yasakla Kovid-19 bulaşı tehlikesinin azaltılmasının hedeflendiğini dile getiren İlhan, şunları kaydetti:

“Bu tür yerlerde sigara gibi ürünler içilirken içen kişi maskesini çıkardığı için kendine virüs bulaşma tehlikesini artırıyor. Bunun yanı sıra kişi Kovid-19 pozitifse direk çevresindekilere virüs bulaşmasına ve hastalığın yayılmasına niçin oluyor. Çevredeki kişiler de maske takmamış ise mümkün risk daha da artıyor.

En mühim noktalardan biri ise sigara içen kişi, nefesini dışarıya normal solunum havasını dışarı vermekten değişik olarak, üflediği için virüs ve partiküller daha uzağa ulaşıp, daha çok kişiyi enfekte edebiliyor.”

İlhan, 65 yaş ve üzeri ile akciğer ve kalple alakalı süreğen hastalığı tespit edilen kişiler ile çocukların, sigara dumanındaki zararlı maddelerden daha çok etkilendiğine işaret etti.

Yasak kararının, Kovid-19’un önlenmesine yarar sağlayacağını, aynı zamanda bağımlılarının da daha az sigara tüketmesine katkıda bulunacağını ifade eden İlhan, “Bu, sigarayı bırakmak için de mühim bir fırsat olacaktır. Unutulmamalı ki sigara tüketimi insanı ölümle burun buruna getiren bir alışkanlıktır ve kişiyi bağımlı kılmaktadır. Hayattaki bağımlılığımız sigara yerine yaşama sevincimiz olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ara tatilde il dışı seyahat yapılmamalı, evlerde çocuklar bir araya gelmemeli”

Okulların ara tatile girmesiyle virüs yayılım hızının azaltılabileceğini yalnız bunun çocukların sokaklar ya da alış veriş merkezleri yerine evlerinde zaman geçirmeleriyle mümkün olacağını dile getiren İlhan, “Çocukların evde kalması, dışarı çıkacaklarsa AVM ve kalabalık alanlara gitmemeleri ehemmiyet taşıyor.” dedi.

Prof. Dr. İlhan, dışarı çıkılması durumunda ise kesinlikle fiziksel uzaklık ve maske kuralına uyulması gerekliliğini vurgulayarak, “Mümkünse dışarı çıkmamakla birlikte, çıkılması durumunda temiz hava girişi olan yerlerin tercih edilmesi mühim. Öte yandan il dışı seyahat yapılmamalı. Evlerde çocuklar bir araya gelmemeli. Mümkün olduğunca büyüklerin ziyaretinden kaçınmalı.” uyarılarında bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri