Genel

Siemens Türkiye ile Koç Üniversitesi dijital üretim için güçlerini birleştirdi

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi dijital üretim ve optimizasyon için sektörde yeni bir iş birliğine gitti.

Abone Ol  
 
98 / 100

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi dijital üretim ve optimizasyon için sektörde yeni bir iş birliğine gitti.

Siemens Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Siemens Türkiye, Koç Üniversitesi’nin Rumelifeneri Kampüsü’nde yer alan Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi’nde, Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı’nı kurarak, SINUMERIK Edge Platformu’nu incelemecilerin tüketimine sundu.

SINUMERIK Edge Platformu, bilgisayar nümerik denetim (CNC), dijital teknolojiler ve bulut teknolojilerinin bir kombinasyonu olan ve dijital üretim desteği ile üretim optimizasyonunu basitleştiren programlar geliştirilmesi için makine endüstrisi merkezli bir platform sunacak.

Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı’nın açılışı için 16 Ekim Cuma günü dijital ortamda yapılan törene Siemens Global Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ile Koç Üniversitesi yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Siemens Global Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich’in “Değişen piyasa koşullarında dijitalleşme ve otomasyon” hakkında verdiği ders ile açılışı yapılan laboratuvar, Koç Üniversitesi incelemecilerine kuramsal bilgilerini pratiğe dökme, SINUMERIK Edge Platformu ve Edge programları ile yüksek frekanslı veri işleme imkânı sunacak.

 Üretim sektörünün dijitalizasyonuna Ar-Ge desteği

Siemens’in 250 bin avro tutarındaki yatırımıyla yaşama geçtiğimiz inceleme laboratuvarı, bu konularda çalışmak isteyen bütün incelemecılara ve firmalara SINUMERIK Edge Platformu ve yüksek devirli ileri üretim imkânına sahip CNC tezgâhı üstünde program geliştirme imkânı sağlayacak.

Siemens Türkiye, laboratuvarda etkinlik gösterecek incelemecılara ve firmalara Siemens Kartal Ar-Ge Merkezi’nin de bilgi birikimiyle teknik destek, danışmanlık ve eğitim desteği sağlayacak.

Araştırmacılara ve bu hususta çalışmak isteyen bütün firmalara açık olacak Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı’nda, Siemens SINUMERIK Edge Platformu üstünde üretim tezgâhı bilgileri anlık toplanıp analiz edilebilecek.

Buradan elde edilen verilerle, kestirimci bakım, engelleyici bakım, görüntüleme gibi dijital programlar geliştirilebilecek. Böylece bir CNC tezgahındaki üretim sürecinin ileri veri analitiği yöntemleri ile suni zekâ ve derin öğrenme gibi teknikler yolu ile hızlı, güvenilir ve daha az hata payı ile gerçekleşmesine yönelik yeni çözümler için çalışılacak. Bu programlar Siemens’in Endüstriyel Bulut Platformu Mindsphere ile bağlantılı olarak yönetilebilecek.

– “164 senedir bulunduğu gibi Türkiye’nin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Gelis, “Siemens Türkiye olarak bilhassa mühendislik bölümünde sahip bulunduğumuz potansiyelin meydana çıkarılması için eğitim kurumlarının endüstri kuruluşları doğrultusundan desteklenmesinin gerektiğine inanıyoruz. Bu alanda Siemens olarak sorumluluklarımızın farkındayız ve projelerimizi bu tarafta şekillendiriyoruz. Gelecek, veriyi kullanabilen, veriden eş vakitli faydalanabilecek teknolojilerle şekillenecek. Koç Üniversitesi ile yaşama geçirdiğimiz inceleme laboratuvarı projesi de bu anlamda mühim bir numune teşkil ediyor. 164 senedir bulunduğu gibi Türkiye’nin gelişimini desteklemeye bundan sonra da devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Umran İnan ise şunları kaydetti:

“Koç Üniversitesi olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana bilimde mükemmeliyet merkezi olma suretiyle çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü inceleme merkezli üniversitelerin, evrensel bilim ve teknolojiye en büyük katkıyı gerçekleştiren akademik kurumlar bulunduğunun bilincindeyiz. Bu tarafta, değişik disiplinlerin bir araya gelmesi ve endüstri-üniversite iş birliği büyük ehemmiyet arz ediyor. Biz de yeni inceleme girişimlerimizi endüstride uygulanabilir duruma getirmek, incelemecileri desteklemek ve Türkiye’nin rekabet gücüne katkı sağlayacak gelişimleri tetiklemek suretiyle çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Büyük bir hızla sürdürdüğümüz inceleme-geliştirme projelerimizin yanı sıra bilgi birikimimizi ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak anlayışla değerlendiriyoruz. Bu çerçevede, yenilikçi teknolojileri keşfetmeyi ve endüstrinin iş ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Bu tarafta, Siemens Türkiye ile Rumelifeneri Kampüsümüzde tespit edilen Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi’nde kurduğumuz Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı, SINUMERIK Edge Platformu’nu incelemecilerin tüketimine sunmaktan gurur duyuyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri