EkonomiGenel

Serada yetiştirilen rengarenk orkideler iç pazarın gözdesi oldu

Mersin'in Tarsus eyaletinde kurulu bir firmanın 50 değişik renkte yetiştirdiği 1,5 milyon adet orkide Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.

Abone Ol  
 

Mersin’in Tarsus eyaletinde kurulu bir firmanın 50 değişik renkte yetiştirdiği 1,5 milyon adet orkide Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Yenice Mahallesi’ndeki firmaya ait 150 bin metrekarelik alanda kurulu dev seralarda rengarenk orkideler yetiştiriliyor.

Yaklaşık 9 senedir bu işle uğraşan firma, senelik 180 bin adet olan orkide üretimini geçtiğimiz sene 1,5 milyon adede çıkardı.

Şirket yetkilisi Fatih Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üretim sayısını her sene artırdıklarını söyledi.

Orkideye türkiye içinden´de talebin yüksek olduğunu bildiren Çiçek, “Şu anda senelik 1,5 milyon orkide üretiyoruz. Yılda 6,5 milyon orkide ithal edildiğini biliyoruz. Önümüzdeki süreçte yapacağımız yatırımlarla üretimimizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Üretimimiz ithalatı azalmaya yönelik”

Çiçek, Türkiye’nin dört bir yanına orkide gönderdiklerini, vakit vakit talebe yetişmekte zorlandıklarını ifade etti.

50 değişik renkte orkide yetiştirdiklerini dile getiren Çiçek, şu şekilde devam etti:

“Orkideleri Türkiye’nin her yönüne gönderiyoruz. Talebe yetişemediğimiz dönemler oluyor. Üretimimiz ithalatı azaltmaya yönelik. Yatırımlarımız bu yönde devam ediyor. Ülke ekonomisine katkımızdan ötürü büyük gurur yaşıyoruz. İstihdama da katkı sağlıyoruz. Firmamızda aşağı yukarı 200 birey çalışıyor.”

Yurt dışından getirilen orkidelerin yolculuk vakitı nedeniyle 4-5 gün karanlıkta kaldığını bildiren Çiçek, “Bizim orkidelerimiz iç pazara gittiğinden o yol uzaklığı yok. Onun amacıyla daha kaliteli ve uzun yaşamlı oluyor.” diye konuştu.

Bakımı özen istiyor

Çiçek, orkide bakımında ilgi edilmesi gereken hususlara dair olarak da şunları kaydetti:

“Aydınlık bir ortamda olacak. Ortam sıcaklığı 18-22 derece olmalı. Bu ömrünün daha da uzamasını sağlar. Orkidenin kökünün ışık görmesi gerekiyor. Bundan ötürü şeffaf saksı kullanırız biz. Bitkinin kökleri beyazlaşmaya başladığı vakit su gereksinimi var demektir. Bu sırada su vermemiz gerekiyor. Kökü yeşilse bitkinin su gereksinimi yoktur. Bu mevzuya ilgi edilmesi gerekiyor.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri