GenelGündemTeknoloji

Selçuk Bayraktar: Bundan sonraki hedefimizde akıllı uçan arabalar var

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, test uçuşunu yapan Cezeri Uçan Araba'ya dair, "Bundan ileri hedefimizde akıllı uçan arabalar var. Adeta şahsi bilgisayar gibi kullanılan, şahsi akıllı arabaları hayal ediyoruz. Cezeri herkesi pilot yapabilen çok akıllı bir vasıta, taşıt olarak ön plana çıkıyor." dedi.

Abone Ol  
 
67 / 100

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, test uçuşunu yapan Cezeri Uçan Araba’ya dair, “Bundan ileri hedefimizde akıllı uçan arabalar var. Adeta şahsi bilgisayar gibi kullanılan, şahsi akıllı arabaları hayal ediyoruz. Cezeri herkesi pilot yapabilen çok akıllı bir vasıta, taşıt olarak ön plana çıkıyor.” dedi.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı da olan Selçuk Bayraktar, Anadolu Ajansının (AA) “Global Etkileşim Ortağı” bulunduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020’de Cezeri Uçan Araba ve savunma teknolojilerine yönelik çalışmalara dair AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Otomotiv pazarında birisi elektrikli öteki akıllı vasıtalar olmak üzere iki büyük devrimin yaşandığını altını çizen Bayraktar, “Bundan ileri hedefimizde akıllı uçan arabalar var. Adeta şahsi bilgisayar gibi kullanılan, akıllı arabaları hayal ediyoruz. Eskiden bilgisayar teknolojisi yalnızca büyük kurumların kullandığı dev sabit makinelerden oluşuyordu şimdi her bireyin elinde kullandığı teknolojilere dönüştü. Aynen biz de akıllı vasıtaların geleceğini öyle görüyoruz.” diye konuştu.

Bayraktar, Cezeri’nin ilk çıktığında ilgi gördüğünü, test uçuşu ardından ise dünyada büyük bir yankı uyandıran vasıta olarak ön plana çıktığını vurguladı.

Bilişim teknolojilerinin çok hızlı ilerlediğinin altını çizen Bayraktar, “Bugün yalnızca büyük yolcu uçaklarında uçuyoruz, yalnızca belli çok özel şartları olan şahıslar pilot olabiliyor. Cezeri herkesi pilot yapabilen çok akıllı bir vasıta, taşıt olarak ön plana çıkıyor. Tabii aracımız şimdilik çok çok yeni, doğum adımında diyebiliriz. Dünyada bu alanda çalışan onlarca bilişim teknolojisi var. Bazısı çok büyük kurumlar, birtakımları da küçük çaplı çalışmalardan ibaret.” dedi.

“Türkiye bundan sonra bu alanda ben de varım diyor”

Bayraktar, Cezeri’ye dair çalışmaların çok yönlü ve kapsamlı şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Teknolojik hamlelerin birbiri ardına yaklaştığını anımsatan Bayraktar, “Bu bizim çok uzun bir yolculuğumuzun hikayesidir. Ben şuna da benzetiyorum. 2005 senesinde yaptığımız Türkiye’nin ilk milli küçük 5 buçuk kiloluk insansız hava aracına da benzetiyorum. Bugün 2005’ten bu yana 15 yıl ortamında Türkiye dünyanın kendi katagorisinde en çağdaş en iyisi diyebileceğimiz 5 buçuk tonluk Akıncı’yı yapar duruma geldi. Ve dünyada yalnızca birkaç ülke bu katagoride ve kapasitede insansız hava aracı yapıyor. Yarınların yarışında bugünden çalışanlar olacak, bu kesin. Türkiye bundan sonra bu alanda ben de varım diyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk Bayraktar, dünya piyasasında, kısa sürede suni zekayla donatılmış akıllı vasıtaların çok daha çok görülebileceğini anlattı.

“Cezeri’nin hayatımıza girişi erken olabilir”

Bayraktar, teknolojide bundan sonra 5-10 senenin bile çok uzun bir vakit dilimi bulunduğunu belirterek, “Nasıl ki telefonlarımızın her iki senede bir modelleri ve işlevleri değişiyorsa teknoloji de çok hızlı evinim yaptığından Cezeri’nin hayatımıza girişi biraz daha erken olabilir. Benim öngörüm 5 ila 15 yıl arasında geçtiğimiz bir süreci kapsar. Çünkü birtakım kırılımlar gerekiyor yani şehir taşımacılığında sivillerin kullanması için ama ondan evvelce sportif maksatla kullanılacağını düşünüyorum. İlk hedefimiz kırsal alanda sportif maksatlarla kullanılabilecek vasıtalar olarak kullanılmasını sağlamaktır.” diye konuştu.

“Diğer teknolojilerimizle destekleniyor”

Cezeri için daha önceki teknolojik birikimlerden faydalandıklarını altını çizen Bayraktar, “Akıncı ile geliştirdiğimiz uçuş bilgisayarlarının bir alanı bunda kullanılıyor. Çünkü bunun da çok emniyetli olması gerekiyor, lüzumlu sistemlere sahip, bütün kritik uçuş sistemleri 3 yedekli oluyor. Yine bilgisayar destekli 3 robotik pilotlar uçağı uçuruyor. Bunun yanı sıra sistemsel olarak da ciddi bir yedeklilik ihtiyacı var. Elbette orada, geçmişten gelen teknoloji birikimimiz de var. Bizim 20 senede gelen insansız hava aracı birikimimizin bütününü neredeyse Cezeri’yi uçurmak için kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“4 senem Güneydoğu’da geçti”

Bayraktar, İHA’ların çok komplike teknolojileri içeriğinde barındırdığını ifade etti. Ekip olarak 2005 senesinden itibaren aktif ve yoğun bir şekilde milli savunma sanayisinin ortamında yer aldıklarını altını çizen Bayraktar, şu şekilde dedi:

“Sürekli arazide Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yanı sıra vazife alıyoruz. TSK şu anda dünyada İHA ve SİHA’ları en iyi kullanan askeri kuvvettir. Biz de 2005’ten bu yana teknik anlamda kusurlarını gidermek ve yenilikleri hızlı şekilde kuvvetlerimize birleşik etmek için çok çalışıyoruz. Benim son 15 senedeki bu macera içindeki toplam 4 senem Güneydoğu’da geçti. Yakın vakitte Barış Pınarı, Bahar Kalkanı, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı gibi çok büyük harekatlarda İHA ve SİHAlarımız askeri hamlelerimiz için kullanıldı. Bunun bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz.”

AA’ya özel teşekkür

Selçuk Bayraktar, Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020’nin de başarılı geçtiğini söyledi.

İlk seneden beri TEKNOFEST coşkusunu bütün yönleriyle Anadolu Ajansının (AA) kamuoyuna ve başka medyaya kuruluşlarına geniş şekilde aktardığını anımsatan Bayraktar, “Ben bilhassa Anadolu Ajansına teşekkür etmek istiyorum. İlk seneden beri paydaşımız bulunduğu için teşekkür ediyorum. İlk seneden beri milletimizle TEKNOFEST coşkusunu paylaştınız. Bu yıl yaptığınız vazife salgın bundan dolayı çok daha büyük ehemmiyet kazandı. Çünkü bu yıl TEKNOFEST ziyaretçisiz yapılıyor. Sizler büyük emek gayret ve fedakarlıkla teknolojinin şampiyonlarını, ülkemizin dünyada bayrağını bu alanda zirveye çekecek genç kardeşlerimizi bütün toplumla paylaşıyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri