Genel

Şehirlerarası yolculukta HES kodu şartı

HES kodu şartı

Abone Ol  
 

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgeyle şehirler arası yolcu taşıyan firmaların HES kodu olmadan biletleme yapmamaları ikazında bulundu.

Bakanlık doğrulusunda 81 il valiliğine gönderilen “şehirler arası otobüslerde HES kodu mecburiluğu” konulu genelgede denetimli sosyal yaşam döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin sürdürülebilmesi amacıyla alınan tedbirlere ve belirleme edilen kurallara riayet edilmesinin elzem bulunduğu vurgulandı.

Bu çerçevede daha evvel illere gönderilen genelgelerle şehirler arası toplu ulaşım vasıtalarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) seyahatlerde Yaşam Eve Sığar (HES) programı üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı.

Ancak uygulamada şehirler arası yolcu nakliyeciliği yapan birtakım firmaların vakit vakit bu kurala riayet etmediklerinin gelen şikayetlerden anlaşıldığı ve bu amaçla birtakım tedbirlerin alınmasının zaruri duruma geldiği ifade edildi.

Genelgede alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

“Şehirler arası yolcu nakliyeciliği yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) doğrulusunda her türlü biletleme prosedürü (internet-telefon üzerinden ya da yüz yüze) sırasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak.

Şehirler arası yolcu nakliyeciliği oluşturulan vasıtalara yolcu alınma sırasında da yolcuların HES kodu denetim edilecek, araca binmesinde rastgele bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular vasıtalara binebilecek.

Gerek bilet satışı gerekse araca alınma sırasındaki HES kodu denetimünde Kovid-19 tanılı ya da temaslısı bulunduğu belirleme edilen şahıslar amacıyla lüzumlu bildirim alakalı firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak.

Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerince HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirler arası yolcu nakliyeciliği oluşturulan vasıtalara yolcu alınmaması konuları etkin şekilde denetlenecek.”

HES kodu olmadan seyahat edenlere mecburi izolasyon

Genelgeye göre, denetimler neticesinde HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara valiler/kaymakamlar doğrulusunda lüzumlu idari para cezası uygulanacak, HES kodu bulunmaksızın yolcu kabul eden vasıtalar ise 10 gün süre ile seferden men edilecek.

Denetimler neticesinde Kovid-19 tanılı ya da temaslısı bulunduğu durumda HES kodu bulunmadan şehirler arası toplu taşıma vasıtalarıyla yolculuk gerçekleştirdikleri belirleme edilen şahıslar, valiliklerce belirleme edilen vatan ya da pansiyonlarda mecburi izolasyona tabi tutulacak.

Genelgede vali ve kaymakamların bu esaslar kapsamında lüzumlu kararları Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alması istendi.

Uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmeyeceği ve mağduriyete namacıyla olunmayacağı belirti edilen genelgede, kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun alakalı maddeleri gereğince idari prosedür tesis edileceği bildirildi.

Konusu suç teşkil eden davranışlara dair de Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında lüzumlu adli prosedürlerin başlatılacağı kaydedildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri