Ekonomi

Schneider Electric CEO’su Tricoire: “Kullanılan elektrik oranı 20 yılda iki katına çıkacak”

Schneider Electric Dünya Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Pascal Tricoire, yapılan her şeyde kullanılan elektriğin oranın gelecek 20 senede iki katına çıkacağını belirterek, “Bugün enerji tüketimimizin yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyor. 20 yıl sonra en az yüzde 40 olacak. Bu elektrik son derece değişik olacak. Bugün elektriğin yalnızca yüzde 6’sı yenilenebilir. 20 yıl ortamında elektriğin yüzde 40'ı yenilenebilir olacak.” dedi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Schneider Electric Dünya Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Pascal Tricoire, yapılan her şeyde kullanılan elektriğin oranın gelecek 20 senede iki katına çıkacağını belirterek, “Bugün enerji tüketimimizin yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyor. 20 yıl sonra en az yüzde 40 olacak. Bu elektrik son derece değişik olacak. Bugün elektriğin yalnızca yüzde 6’sı yenilenebilir. 20 yıl ortamında elektriğin yüzde 40’ı yenilenebilir olacak.” dedi.

Schneider Electric, dünyanın değişik noktalarında yeni kuşak endüstrilere yönelik elastik ve sürdürülebilir teknolojileri ele aldığı Innovation Summit faaliyet serisinin Türkiye ayağını, dijital ve interaktif bir ortamda gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında konuşan Schneider Electric CEO’su Tricoire, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) şüphesiz yaşamın akışını değiştirdiğini ve doğal bir olguya karşı ne kadar titiz olunduğunun anlaşılmasını sağladığını söyledi.

Tricoire, Kovid-19 dalgasının ardından iklim değişikliğinin dev bir tsunami gibi geleceğini dile getirerek, “Schneider olarak misyonumuz enerji ve kaynaklarımızdan en üst düzeyde yararlanmak için herkesi güçlendirmek. İnsanların ekoloji ve teknolojiye kimi zaman itiraz ettiği bir dönemde teknolojinin herkes için gelişmeyle sürdürülebilirliği birbirine bağlamamıza izin verdiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Enerji kaynak izinin ve karbon ayak izinin gelecek 20 yıl ortamında yarıya inmesini sağlanması gerektiğine işaret eden Tricoire, bu hedefe ulaşmak için misyonlarını net bir şekilde gördüklerini aktardı.

Tricoire, enerjiyi karbonsuzlaştırmanın tek yolunun elektrik olduğuna ve çok daha çok elektrikli olacak bir dünyaya hazır olunması gerektiğine işaret ederek, “Ancak bu aynı elektrik olmayacak. Yenilenebilir elektrik olacak ve çok daha çok elektrikli olacak olan dünyanın her yerinde olacak. Bugünkünden çok daha iyi bir gelecek oluşturacak. O gelecek yeşil olacak. Dijital ve elektrikli olan ve çevremizi akıllı ve yeşil duruma getirecek bir gelecek görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yapılan her şeyde kullanılan elektriğin oranın gelecek 20 senede iki katına çıkacağına işaret eden Tricoire, “Elektrik, bugün enerji tüketimimizin yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyor. 20 yıl sonra en az yüzde 40 olacak. Bu elektrik son derece değişik olacak. Bugün elektriğin yalnızca yüzde 6’sı yenilenebilir. 20 yıl ortamında elektriğin yüzde 40 yenilenebilir olacak.” açıklamasını yaptı.

– “Türkiye’de yaptığımız üretimin aşağı yukarı yüzde 60’ını bölgedeki ülkelere ihraç ediyoruz”

Schneider Electric Dünya Başkan Yardımcısı Luc Remont ise Kovid-19 ardından dünyada işletmeler için kuralların ve iş yapış şeklinin değiştiğini belirterek, yeni çalışma yöntemlerinin dciddiye alındığının altını çizdi.

Remont, dijitalin, operasyonlarda hiç olmadığı kadar bir ivme kazandığını dile getirerek, “Kovid-19 ardındannda dijitalin ve enerjinin daha yakın bir şekilde çalışması gerekiyor. Operatörlerde ve müşterilerimizde bir dönüşüm trendi olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, Schneider için çok mühim bir ülke olduğunu ve Türkiye’deki konumlarının son derece kuvvetli olduğunu ifade eden Remont, “Sadece ticari başarılarımıza güvenmekle kalmıyor aynı vakitte hem mahalli piyasa için hem de ihracat için ürünleri Türkiye’de üretip, geliştirmemizden güç alıyoruz. Türkiye’de yaptığımız üretimin aşağı yukarı yüzde 60’ını bölgedeki ülkelere ihraç ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Remont, Türkiye’deki konumlarının Schneider için stratejik ciddiye sahip olduğuna ilgi çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de çalışmaya başlayan, birtakım hallerde dünyanın diğer bölgelerinde devam eden genç ve yetenekli insanlarla bu konumu güçlendirmeye devam ediyoruz. Türkiye piyasası daha dijital, daha çok sürdürülebilir enerji ve daha az merkezi enerji tarafında dönüşüm geçirirken, bizde Türkiye’deki yolculuğumuzu geliştirmeye devam ediyoruz. Türkiye piyasasındaki dönüşüm yolculuğu Schneider’ın Endüstri 4.0 ve Elektrik 4.0 değer teklifleriyle net olarak uyuşuyor.”

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Başkanı Bora Tuncer de şirket olarak gelecekteki dönemi tanıttığı fırsatlarla bir arada değerlendirdiklerini ve riskleri maksimum oranda öngörerek onları minimize etmeye çalıştıklarını söyledi.

Tuncer, suni zeka, makine öğrenmesi, uzaktan çalışma ve robotlar sayesinde insansız yönetilen operasyonların bundan sonra yaşamın çok daha ortamında olduğunu belirterek, “Bu teknolojilerinin bugünkü problemlerine çözüm getiren, sürdürülebilir geleceğin inşasına zemin hazırlayan, insanlığın ve dünyanın iyiliği için kullanılacak görülmemiş uygulamaların keşfine imkân tanıyacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

– “Dijitalleşme bir lüks değil atık bir mecburiyet”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, doruk kapsamında düzenlenen “Yeni Normalde Yeniden Tanımlanan İnovasyon Kültürü” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, salgının her bireyin yaşamında mühim değişiklere yol açtığını söyledi.

Süel, salgınla birlikte alışkanlıkların, iş yapış biçimlerinin, yaşama bakış açılarının değiştiğini belirterek, “Salgın ardından da bu değişimin süreceğini, yeni paradigmalar ve normaller üzerinden tanımlanmış yeni yaşam tarzlarını benimseyeceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Bireylerin bireylerle, şirketlerin şirketlerle ve kişilerin şirketlerle olan etkileşiminin değiştiğini ve değişeceğinin altını çizen Süel, “Yeni normallerin esas unsurlarından biri de dijitalleşme. Dijital doğrultuda beklenenden biraz daha hızlı bir gelişme yaşayacağız. Dijitalleşme bir lüks değil atık bir mecburiyet.” ifadelerini kullandı.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cevdet Alemdar da Kovid-19’un derin bir değişim ve yeni normale doğru bir dönüşüm getirdiğini belirterek, günün sonucunda bu çok derin bir dalga olmakla birlikte değişken, belirsiz, spesifik ve muğlak olarak belirtiler VUCA dünyasının bir dalgası olduğunu ifade etti.

Alemdar, VUCA’ya karşı hazırlıkların yıllardır yapıldığını ve bu sayede, bugün enerji, telekom ve sağlık sektörlerinde devamlılığın sürdürebilir olduğunu söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri