Ekonomi

Savunma Sanayimizin Yeni Ürünü: Hızır!

Seri üretim sürecine başlanan yerli zırhlı muharebe aracımız Hızır, tırlara yüklenerek alıcısına ulaştırılmak üzere yola çıktı

Abone Ol  
 
65 / 100

Ülkemizde gün geçtikçe gelişmeye devam eden savunma sanayi kapsamında bir güzel haber daha geldi. Hızır yola çıktı.

2016 yılı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tanıtımı gerçekleştirilen ve geçtiğimiz sene bir Afrika ülkesinde gelen siparişle birlikte seri üretim sürecine de başlanan yerli zırhlı muharebe aracımız Hızır, tırlara yüklenerek alıcısına ulaştırılmak üzere yola çıktı. Tamamen Türk mühendislerin elinden çıkan Hızır, el yapımı patlayıcılara ve mayına karşı ultra koruma sağlarken, balistik anlamında güçlendirilmiş, yüksek manevra yetenekli, 4×4 konfigürasyonuna sahip, 400 beygir gücünde bir zırhlı araç olarak tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Oldukça güçlü ve donanımlı bir zırhlı muharebe aracı olan Hızır’ın 20,7 milyon dolar değerindeki ilk ihracat anlaşması ise Temmuz 2019 tarihinde imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında gerçekleştirilmesi gereken teslimatların bu sene sonunda dek bitirilmesi amaçlanıyor. Sınır güvenliği kapsamında dizayn edilen özel versiyonu ile beraber Türk Silahlı Kuvvetleri envanter listesine de alınan Hızır, bahsi geçen ihracat anlaşması ile bir başka ülkenin savunmasında da rol üstlenmiş oldu.

Üretici şirket Katmerciler bu sene sonu itibariyle Hızır özelinde 45 milyon dolar değerinde bir ihracat geliri gerçekleşeceğini öngörüyor.

Savunma Sanayimizin Yeni Ürünü: Hızır! 2 – hizir arac

İlk Zırhlı Savaş Aracı İhracatı

İhracat anlaşması çerçevesinde tırlara yüklenerek yola çıkarılan Hızırların ardından açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, Hızır’ın ilk zırhlı muharebe aracı ihracatı olduğunu kaydetti. Uzunca bir süredir sivil ekipmanlar alanında elde edilen ihracat başarısının askeri ekipmanlar alanında da elde edilmek istendiğini kaydeden Katmerci, bu anlama Hızır’ın yeni bir kapı açtığını belirtti. Sivil alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da ihracat değerlerini artırarak küresel ölçekte markalarının bilinirlik seviyelerini yükseltmek istediklerini belirten Furkan Katmerci, bu anlamda en büyük amaçlarının da ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu kaydetti. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tanıtımı yapılan Hızır’ın ihracatı anlaşması kapsamında en büyük teşekkürün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a edilmesi gerektiğini belirten Katmerci, bu konuda minnetlerini dile getirerek açıklamalarını tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri