Ekonomi

Salgın Sonrası Büyük İlgi!

Korona virüs etkisiyle toplu taşıma araçlarına binmek istemeyenler bisiklete yöneldi

Abone Ol  
 

Korona virüs salgın sürecinde bisikletlere karşı duyulan ilgide büyük bir artış meydana gelince fiyatlar da önemli ölçüde katlandı. 35 senedir bu şekilde bir ilgi ile karşılaşmadıklarını belirten bisiklet bayileri, önceden okullarda karne verilme zamanlarında büyük bir ilgi yaşadıklarını fakat salgın sürecinde ortaya çıkan artışı daha önce hiç görmediklerini dile getirdi. Bu süreçte bisikletin karne hediyesi olmaktan çıkıp ailelerin ulaşım aracına dönüştüğünü belirten bisiklet bayileri, eskiden en yoğun dediğimiz zamanların 4 katı dolayında bisiklet sattıklarını ifade etti.

Küresel ölçekte etkisini halen devam ettirmekte olan korona virüs salgını, insanların sahip oldukları alışkanlıkları ve yaşam tarzlarını da büyük ölçüde değiştirdi. Söz konusu süreçte tüketiciler tarafından ilgi duyulan ürünlerde de belli ölçüde değişim meydana geldi. Salgın nedeniyle toplu ulaşım araçlarına duyulan ilginin azalması ile birlikte en çok tercih edilen ürünlerden biri de bisikletler oldu.

Küresel ölçekte elde edilen veriler ışığında internet siteleri üzerinden alışveriş amaçlı yapılan bisiklet aramalarının son 5 senenin zirvesini gördüğü anlaşıldı. Bu bağlamda piyasada bisiklet bulmak da bir hayli zorlaştı ve bu sebeple bisiklet fiyatlarında da önemli ölçüde artış gözlendi.

Salgın Sonrası Büyük İlgi! 2 – otobus1

Otobüs Yerine Bisiklet

2020 yılının başından bu yana dünya çapındaki etkisini devam ettiren korona virüs salgını kapsamında Sağlık Bakanlıkları ve hükumetlerin toplu taşıma araçlarının daha az tercih edilmesi yönündeki önerileri ışığında bisiklet satışlarında belli oranda artış yaşandığı gözlendi. Bu süreçte otobüs, metro veya tramvay gibi bulaş riskinin daha yoğun olduğu kalabalık toplu taşıma araçlarını tercih etmek istemeyen ve havanın güzel olduğu yaz günlerinde bisikletleriyle ulaşımı gerçekleştirmeyi düşünen vatandaşlar da yoğun bir şekilde bisiklet satın almaya başladı. Önceden en yoğun dönemlerinin okullarda karne verilme günleri olduğunu belirten bisiklet bayileri de pandemi sürecinde en yoğun dönemlerini dörde katladıklarını belirtti. Ailelerin özellikle de tatil bölgelerinde bisiklete binmeyi tercih ettiğini belirten bayiler, yoğun talep nedeniyle fiyatların da arttığını kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri