GenelGündem

Sakarya’da havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin 7 sanık yarın hakim karşısına çıkacak

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020'de 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı patlamaya dair "bilinçli taksirle aniden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına niçin olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası dilenen 7 sanık, yarın Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Abone Ol  
 
67 / 100

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020’de 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı patlamaya dair “bilinçli taksirle aniden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına niçin olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası dilenen 7 sanık, yarın Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Müştekiler ile taraf avukatları da ilk duruşmada hazır bulunacak. İddianamede, 108 kişi müşteki olarak geçiyor.

Adliye içi ve çevresinde kolluk kuvvetlerince geniş güvenlik önlemi alınacak. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri bundan dolayı izleyicinin alınmayacağı duruşmaya az sayıda basın mensubu katılabilecek.

Gerek müşteki miktarının çoğunluğu lüzum dosya kapsamı gerekse de Kovid-19 önlemleri göz önüne alındığında duruşma için 3 günlük süre ayrıldı.

Süreç

Sakarya’nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde aşağı yukarı 15 dönüm üstüne kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz saat 11.15’te ortaya gelen ve olay yerine 50 kilometre mesafedeki kentin çoğu noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi yaralanmıştı.

Patlamaya dair gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, bir zanlı ise adli denetim şartıyla serbest bırakılmıştı. Kontrollü imha suretiyle Adapazarı ilçesi Taşkısığı konumuna getirilen fabrikadaki patlayıcıların 9 Temmuz saat 11.35’te kamyondan indirildiği sırada ortaya gelen patlamada da 3 asker şehit olmuş, 8 jandarma personeli ile kamyon şoförü yaralanmıştı.

İlk patlamaya dair soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezleke, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 7 şüpheli hakkında hazırlanan 27 sayfalık iddianame, 1. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. Mahkemece kabul edilen iddianamede, 5’i tutuklu 7 kişinin “bilinçli taksirle aniden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına niçin olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianameden: 7 büyük patlama çukuru oluştu

İddianamede, “Çin Mahallesi” olarak adlandırılan bölgede derinlikleri 8 metre, boyları ise 24 metreye kadar ulaşan 7 büyük patlama çukurunun oluştuğu belirtildi.

Bu bölgede kimyasalların belirli formüller tarafında birleştirilerek “misket” olarak tabir edilen ve havai fişek ile gök bombası yapımında kullanılan patlayıcı maddenin üretildiği ve depolandığı kaydedilen iddianamede, bu bölgede kimyasal madde depoları, misket kurutma fırınları, barut üretim yeri, barut kurutma fırını ile odaların bulunduğu aktarıldı.

İddianamede, yıkılmış bina ortamında görünen iki makineyle barut üretimi yapıldığının şahit ve müştekiler doğrultusundan beyan edildiği belirterek, İl Güvenlik Müdürlüğüne barut üretimi için izin talebinde bulunulup bulunulmadığı ve karar verilip verilmediğinin sorulduğu kaydedildi.

Gönderilen yanıt yazısında barut üretimi için ön izin talebinde bulunulduğu fakat iş yerinin inşa izni olmaması niçiniyle barut üretim tesisi kurulmaya başlanamayacağının tebliğ edildiğinin belirtildiği iddianamede, “Bu kapsamda şüphelilerin söz hususu fabrikada barut üretim izin ve yetkisi olmamasına karşın kaçak olarak barut ürettikleri anlaşılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Yapılar ruhsatsız olarak inşa edilmiş

İddianamede, fabrika ortamında tespit edilen yapıların mevzuata aykırı ruhsatsız olarak inşa edildiği, bu bölgede yer alan depolar ve binalar ortamında bulunması gerekmenden çok çok miktarda üretim malzemesi ve ham madde bulundurulduğu, bu durumun patlamanın çevreye olan etkisini artırdığı ve patlamanın büyük ve yıkıcı olmasına niçin bulunduğu belirtildi.

İddianamede, mevzuat gereği depolar arasındaki lüzumlu mesafenin ve depo olarak kullanılan yapıların çevresinde yer alması gereken sütre duvarların bulunmamasının ilk patlamanın başka bölümlere de sırayla sirayet etmesine niçin bulunduğu kaydedildi.

Bu kadar tehlikeli bir faaliyetin yürütüldüğü fabrikada mevzuat hükümlerine ideal bir toplanma alanının ve sığınağın bulunmadığı aktarılan iddianamede, bunun ölü ve yaralı miktarını artırıcı bir tesir oluşturduğu vurgulandı.

Daha çok üretim için baskı yapıldığı iddiası

Binaların elektrik bağlantılarının da özensiz yapıldığının ifade edildiği iddianamede, işçilere daha çok iş çıkarılması için baskı yapıldığı öne sürüldü.

Baskı ortamının iş yetiştirebilmek adına işçileri iş kurallarını çiğnemeye, lüzumlu ilgi ve özeni göstermeden çalışmaya ittiği savunulan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumun bütün müşteki beyanlarıyla sabit bulunduğu, işletmeye barut üretimi hususunda izin verilmemesine karşın şüpheli işverenlerin baskı ile çalışanlara usulsüz ve kaçak bir şekilde barut üretimi yaptırdığı ve bu barutların imalatta kullanıldığı anlaşılmıştır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri