Genel

Sahip çıktığı evsiz Rus çocuğa 28 yıldır babalık yapıyor

Konya'nın Sarayönü ilçesinde dünyaya gelen 77 yaşındaki Ahmet Büyüközdemir, ufak yaşta annesini kaybetti. Babasının da diğer birisiyle evlenmesiyle dedesi Hüseyin'in yanında büyüyen Büyüközdemir, vatani görevinin ardından Samsun'a memur olarak atandı. Büyüközdemir'in 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ardından tayininin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) çıkmasıyla burada göreve başladı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Konya’nın Sarayönü ilçesinde dünyaya gelen 77 yaşındaki Ahmet Büyüközdemir, ufak yaşta annesini kaybetti. Babasının da diğer birisiyle evlenmesiyle dedesi Hüseyin’in yanında büyüyen Büyüközdemir, vatani görevinin ardından Samsun’a memur olarak atandı. Büyüközdemir’in 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ardından tayininin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) çıkmasıyla burada göreve başladı.

KKTC’de yaşam sürdüren Rus bir ailenin çocuğu olup o senelerde 12 yaşında olan Vladislav Nelbuyin’in babasının öldüğünü ve kahvehanede yaşadığını öğrenen Büyüközdemir, o günden sonra çocuğa yalnızca evinin değil, yüreğinin de kapılarını açtı.

Düğününe yardım etti, otomobil aldı, evinin tapusunu verdi

Sahip çıktığı ve Türkçe öğrettiği çocuğun 18 yıl süresince her şeyiyle ilgilenen Büyüközdemir, evlenmediği ve çocuğu olmadığı için Nelbuyin’i evladı gibi gördü.

Büyüközdemir’in kendine yaklaşımından büyülenen Nelbuyin, bir vakit sonra Müslüman oldu.

Herkes doğrultusundan sevilen bir çocuk durumuna gelen ve Büyüközdemir’in dedesi “Hüseyin”in ismini da kullanan Nelbuyin, 10 yıl önce evlenmeye karar verdi ve evden ayrıldı.

Moldovalı bir kızla hayatını birleştiren Nelbuyin’in düğünü için Kişinev’e giden Büyüközdemir, daha sonra Antalya’ya yerleşti.

Büyüközdemir, düğün yapması ve otomobil alması için parasal yardımda varolduğu Nelbuyin’e, Antalya’da yaşadığı evi de armağan etti.

Nelbuyin ve çocuklarını görmek için vakit vakit yurt dışına giden Büyüközdemir, her yıl Nelbuyin, eşi ve 3 çocuğuyla bir ay Antalya’da vakit geçiriyor.

Evlendikten sonra önce Moldova daha sonra Rusya’da yaşamaya başlayan Nelbuyin ve ailesi, Büyüközdemir’i telefonla arayarak da olsa hiç yalnız bırakmıyor.

Hüseyin’i evlatlık edinmek istedi yalnız yasalar izin vermedi

Büyüközdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne ve baba şefkatinden uzak büyümenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Kahvehanede gördüğü kimsesiz çocuğun da aynı hislerden uzak büyümesine yüreğinin el vermediğini izah eden Büyüközdemir, Nelbuyin’in mahzun bakışlarına dayanamadığını dile getirdi.

Nelbuyin’in üstüne titrediğini, hastalandığında günlerce başında uykusuz beklediğini izah eden Büyüközdemir, Nelbuyin’in “Hüseyin” ismini kullanmak istediğini duyunca çok duygulandığını ifade etti.

Büyüközdemir, bir arada çok güzel vakitlerinin geçtiğini söyleyerek şu şekilde konuştu:

“O benim bundan sonra Hüseyin evladım oldu. Çok akıllı bir çocuk çıktı. Türkçeyi kısa vakitde öğrendi, herkesle kaynaşmaya başladı. Hüseyin’i evlatlık edinmek istedim yalnız yasalar izin vermedi. Annesi de birkaç ay sonra bizi buldu yalnız Hüseyin’in sevincini görünce benimle kalmasına izin verdi. Ara ara bizi ziyarete geldi. Bana büyük saygı gösteriyor. Aramızdaki sevgi ve saygı 28 senedir hiç bozulmadı. Her gün görünümlü beni arıyor, halimi ve hatırımı soruyor. Hüseyin bana evlat, ben de ona baba oldum. Artık torunlarım bile var. Türkçe bilmiyorlar ama her yıl Türkiye’ye geldiklerinde ‘Ahmet dede’ diye koşup bana sarılıyorlar.”

“Sevginin dili, dini, ırkı olmaz”

Oğlunun ve ailesinin yanına geleceği günün hayaliyle yaşadığını, yollarını gözlediğini dile getiren Büyüközdemir, torunlarının mutluluğu için oğluna armağan ettiği evi havuzlu aldığını söyledi.

Sevginin dili, dini, ırkı olmayacağını açıklayan Büyüközdemir, “Ölene kadar onlarla sıksık irtibatta olacağım. Hüseyin’i çok sevdim ama çocuklarını gördüğüm vakit çok diğer hisler yaşıyorum.” dedi.

Hayatını film senaryosuna benzetiyor

Hayatını bir film senaryosuna benzeten 40 yaşındaki Vladislav Nelbuyin ise Büyüközdemir’den, iyilikten diğer bir şey görmediğini söyledi.

Ahmet Büyüközdemir’in çocukluk ve gençlik senelerinde kendisini hep koruyup kolladığını izah eden Nelbuyin, “Onun vasıtası ile çocukluk ve gençlik yıllarım çok güzel geçti. Bana hep doğruyu gösterdi. Çevremde gördüğüm baba ve çocuk ilişkilerinden daha öte bir sevgi bağımız var. Ömrüm süresince eşim ve çocuklarımla her yıl Antalya’ya gelerek onu hiç yalnız bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri