Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0789 9.6656 11.1259 453.14 743.43 6.60
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Saglik


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Medicana'dan "kulaginizi pamuklu çubukla temizlemeyin" uyarisi

Medicana'dan "kulaginizi pamuklu çubukla temizlemeyin" uyarisi


Medicana'dan

Medicana Avcilar Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Eksperi, Op. Dr. Ahmet Kizilagaçli, kulak kiri hijyenikliginin, kulak temizleme çubugu seklinde taninan pamuklu çubuklar ya da kulagin iç seksiyonuna sokulan diger yabanci cisimlerle yapilmamasi gerekliligini ifade etti. Medicana Avcilar Hastanesi’nden yapilan açiklamada, kulak çöpü ile kulak yolunun temizlenmeye çalisilmasinin toplumda çok süregelen bir hal bulundugu fakat son vakit yayinlanmis bilimsel çalismalarin bu tür bir aliskanligin olumsuz sonuçlari olma ihtimalini gösterdigi ifade edildi. Açiklamada görüslerine yer verdigi Medicana Avcilar Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Eksperi Op. Dr. Ahmet Kizilagaçli, kulak kiri hijyenikliginin, kulak temizleme çubugu seklinde taninan pamuklu çubuklar ya da kulagin iç seksiyonuna sokulan diger yabanci cisimlerle yapilmamasi gerekliliginin altini çizdi. Bu tür islemlerin kirin kulagin iç seksiyonuna itilmesine sebep bulundugunu kaydeden Kizilagaçli, “Kulak kanalinin girisinde, killarin varbulundugu bölgede, deri içindeki özel yag bezleri dogrultusundan serumen adi verdigi koyu sari ya da açik kahverengi renkte natural bir salgi olusturulur. Bu salginin kulak kanalini koruyucu, kayganlastirici ve mikroplara karsi koruyucu özellikler vardir. Esasinda temizlenerek yok edilmemesi gereken bu natural beden salgisinin sik sik temizlenerek yok edilmesi kulak kanalinda kurumaya ve kasintiya niçin olur.” degerlendirmesinde bulundu.

Kulak kanalinin hiç temizlenmese de vakit içinde kendi kendine disari atildigini açiklayan Kizilagaçli, sunlari kaydetti:

“Kulak kanali, çogunlukla kisilerin kulak hijyenikligi esnasinda pamuklu çubuklar ile serumeni derine itmeleri neticesinde tikanir. Kulak kanali girisinin bir pamuk parçasi ile silinmesi, kendi kendine disari atilan serumenin hijyenik hale getirilmesi için yeterlidir. Kulak kanali içine pamuklu çubuk, peçete, havlu gibi nesnelerin sokulmasi yalnizca serumenin derine itilmesini ve tikanmasina niçin olur ve yapilmamalidir. Evde yapilan kulak mumu programi ya da kullanilan kulak çubuklari kulagi temizlemez zira kulak salgisi olan buson, kulagin iç evresinde olusmaz. Bu sekilde yapilan temizleme yöntemleri, kulagin dis kismina dogru atilmis ve burada tespit edilen busonun daha çok kulak içine dogru itilmesine niçin olur.’’

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?