Sağlık

Sağlık Bakanlığı’ndan Kritik Karar

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanı görevinden alındı!

Abone Ol  
 
69 / 100

Son alınan bilgiler ışığında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanı Prof Dr. Selçuk Kılıç’ın görevden alındığı öğrenildi.

Bugün haber merkezlerinin faaliyetlerine başlaması ile beraber sürpriz bir haber, merkezlere ulaştı. Son gelen bilgilerde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanı Prof Dr. Selçuk Kılıç’ın görevden alındığı belirtildi. Bahsi geçen daire, koronavirüs tanı kitlerine onay verme yetkisini elinde bulunduran birim olarak biliniyor. Daire yetkilileri de görevden alma haberini doğrularken görevden alma kararı ile ilgili de çeşitli dedikodular dile getiriliyor.

Bioeksen adlı şirket tarafından üretimi gerçekleştirilen ve pandemi hastaneleri içerisinde kullanılan tek kit olma özelliği taşıyan koronavirüs tanı kitinin yurt dışındaki laboratuvar denetimlerinde pozitif vakaları tespit etme oranının yüzde 40 gibi oldukça düşük bir düzeyde çıktığı ve bu sonucun üzerine de Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanı Prof Dr. Selçuk Kılıç’ın görevden alındığı iddiaları dile getiriliyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu iddialara dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Kritik Karar 2 – corona test

Sağlık Kiti ile İlgili Bir Sorun Yok

Bioeksen şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ketre ise yaptığı açıklama ile iddiaları yalanladı. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe de yerli tanı kiti ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

Çeşitli Sağlık Bakanlığı kaynakları da Selçuk Kılıç’ın görevden alınması kararının biten sözleşmesinin yenilenmemesi nedeniyle rutin bir süreç olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan ve Bioeksen adlı şirket tarafından üretimi yapılan korona virüs tanı kitinin yurt dışı denetim için gönderildiğini ve söz konusu denetimde kitin pozitif vakaları yakalama oranının yüzde 40 gibi oldukça düşük bir seviyede kaldığı iddia edildi. Bu sonuç nedeniyle hayli tepki gösteren Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de Serhat Kılıç’ı görevden aldığı dile getirildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri