GenelSağlık

Sağlık Bakanlığında Ağız ve Diş Sağlığı Dairesi Başkanlığı kuruldu

AA muhabirinin Bakanlıktan edindiği bilgiye göre, Ağız ve Diş Sağlığı Dairesi Başkanlığı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü içeriğinde kurularak çalışmalarına başladı.

Abone Ol  
 
60 / 100

AA muhabirinin Bakanlıktan edindiği bilgiye göre, Ağız ve Diş Sağlığı Dairesi Başkanlığı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü içeriğinde kurularak çalışmalarına başladı.

Sağlık Bakanlığında diş doktorluğu ile alakalı bütün hizmetlerin tek çatı altında toplandığı Ağız ve Diş Sağlığı Dairesi Başkanlığına, Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Dekan Yardımcısı olarak görev yapan Doç. Dr. Emre Korkut getirildi.

Başkanlığın faaliyetleri arasında, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin planlanarak yürütülmesi, kamu ve özel sektör içeriğinde yayılan sağlık hizmetlerinin standartlarının belirlenmesi yer aldı.

Dairenin başka faaliyetleri, ağız ve diş sağlığı hizmeti yayılan sağlık tesislerinin uygunluk tescil ve ruhsat işlemlerinin yürütülmesi, yeni kurulan diş tabibi odalarının onaylanması, Bakanlığa bağlı alakalı sağlık kuruluşlarının yatırım programıyla alakalı görüş bildirilmesi ile aile diş doktorluğu programı konusu ile alakalı fizibilite çalışmaları olarak belirlendi.

“Koruyucu uygulamalar aksatılmadan yapılacak”

Bakanlık içeriğinde ilk defa diş doktorluğu ile alakalı bütün hizmetleri bir araya getiren daire başkanlığının kurulmasıyla ağız ve diş hastalıklarının durdurulabilmesi için koruyucu uygulamaların yapılması, ilerleyen rahatsızlıkların ise ertelenmeden tedavi edilmesi amaçlanıyor.

Daire Başkanlığınca yapılacak çalışmalarla ağız ve diş sağlığı hizmeti yayılan sağlık kuruluşlarında nitelik odağında hizmetlerin gerçekleştirilmesi, hizmet sunumunda diş doktorları ile ağız ve diş sağlığı çalışanlarının taleplerinin karşılanması, çalışan ve hasta memnuniyetinin artırılarak sürdürülmesi, ağız ve diş sağlığı mevzuatı konusu ile alakalı ilerleme sağlanması hedefleniyor.

Koruyucu uygulamaların anne adayına gebelik öncesinde başlanarak gebelik, bebeklik ve çocukluk zamanlarında aksatılmadan yetkin sağlık çalışanlarınca yapılması da dairenin hizmet bölümünde yer alıyor.

Bakanlık yetkilileri, diş doktorları ile ağız ve diş sağlığı çalışanlarının, Kovid-19 salgını sürecinde hem başarılı filyasyon çalışmaları yürüttüğüne hem de sağlık kuruluşlarında hasta tedavilerini gerçekleştirerek görev yaptıklarına ilgi çekti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri