GenelGündemSağlık

Sağlık Bakanı Koca: Son bir haftadır alınan tedbirler sayesinde vaka artış hızımız kontrol altına alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun Valiliğini ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Doğu, Güneydoğu ve Ege Bölgesi'nden sonra Orta Karadeniz'deki illerin durumlarını değerlendirmek ve incelemelerde bulunmak üzere Samsun'a geldiklerini söyledi.

Abone Ol  
 
71 / 100

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun Valiliğini ziyaretinin sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Doğu, Güneydoğu ve Ege Bölgesi’nden sonra Orta Karadeniz’deki illerin hallarını değerlendirmek ve araştırmalarda bulunmak üzere Samsun’a geldiklerini söyledi.

Vali Zülkif Dağlı ile koronavirüs (Kovid-19) salgınının Samsun’daki seyrini ele aldıklarını, yayılan sağlık hizmetlerinin durumu, gereksinimleri ve çözüm talep edilen hususlar hakkında bilgi alma ve istişare etme fırsatı bulduklarını izah eden Koca, “Samsun, bölgenin cazibe merkezi. Büyüyen ve ilerleyen bir ilimiz. Buna paralel olarak sağlık alanındaki gereksinimleri da her geçtiğimiz gün artıyor. Koronavirüs salgınıyla bu ihtiyacın daha da büyüdüğünü gördük ve adımlarımızı da buna göre atacağız.” dedi.

İl merkezi ve ilçelerde bugüne kadar pek çok sağlık yatırımını yaşama geçirdiklerini dile getiren Koca, bu yatırımlara ek olarak Samsun’un gereksinim duyduğu sağlık tesisleri, bilhassa kent hastanesi hakkında ayrıntılı değerlendirme yaptıklarını belirtti.

Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarına da değinen Koca, şu şekilde konuştu:

“6 aydır koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Bir devre kurallara sıkı sıkı uyarak hayat sürdüğümüz dikkat çekici düşüş ne yazık ki sürdürülebilir olmadı. Hastalığı hafife almak, temizlik maske ve uzaklık kurallarına riayet etmemek, bizi yeniden istemediğimiz tablolarla karşı karşıya bıraktı. Hasta sayımız ve kayıplarımız yeniden artmaya başladı. Bu hal yalnızca Türkiye için değil, bütün dünya için geçerli. Hasta sayılarımızda artış bildiğiniz gibi her bölgemizde aynı oranda değil. Bazı illerimizde istemediğimiz artışlar görürken birtakım illerimiz ve bölgelerimizde ise dayanıklı tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı yardımıyla salgını kontrol altında tutabiliyoruz.”

“Son bir haftadır ülke genelinde alınan tedbirler ve sıkı kontrol yardımıyla vaka artış hızımız kontrol altına alındı fakat bu bizi katiyen ve katiyen rehavete sürüklememelidir.” diyen Koca, “Geçtiğimiz haftalarda çeşitli bölgelerdeki hastanelerdeki yoğunluk sizlerin de malumu. En dikkat çekici olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde olsa da bütün büyük kentlerimizde vakit vakit sıkıntılarımız oldu. Valilerimizle, il müdürlerimizle, baş hekimlerimizle ve sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

“Türkiye genelinde temaslıların taramasını ortalama 13 saate kadar indirdik”

Bakan Koca, Kovid-19 salgını konusu ile ilgili Samsun ve seviye illerin bu anlamda Bakanlıkça mercek altına alınan merkezlerden biri olduğuna işaret etti.

Karadeniz Bölgesi’ne geçiş kavşağı olması nedeniyle Samsun’un mühim bir insan hareketine maruz kaldığına ilgi çeken Koca, şu şekilde devam etti:

“Samsun’dan başka illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha da yayılma potansiyeli mevcut. Bu amaçla Samsun’un ülke genelinde salgın kontrolü adına kritik bir yeri var. Samsun’daki artışa yönelik yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle son bir haftada bir ay evveline göre üçte bir seviyesinde vaka sayısında düşüş olduğunu bilhassa söylemek istiyorum. Artış hızının kontrol altına alınmasını takiben bir hafta 10 gün içinde hasta sayılarının daha da aşağıya düşmesini bekliyoruz. Hedefimiz, alacağımız tedbirlerle hasta miktarını ve hastane yükümüzü her geçtiğimiz gün azaltmak. Samsun’da şu an bilhassa salgında başarı seviyemizi mühim oranda etkileyen sahada filyasyon çalışmalarımız. Bu devrede Samsun için filyasyon ekip sayımızı 175’e çıkarmış olduk.”

“Türkiye genelinde temaslıların taramasını ortalama 13 saate kadar indirdik. Samsun’da ise son bir haftada ilişkili takiplerimiz 9 saate inmiş oldu.” diyen Koca, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yani Türkiye ortalamasının da altında olduğunu söylemek istiyorum. Samsunlu vatandaşlarımıza buradan mühim bir uyarım olacak. İlimizde 65 yaş üstü büyüklerimiz arasında hasta seviyemiz olabildiğince yüksek. Bu yaş grubunun nüfusa seviyesi Samsun’da yüzde 17’dir ama hasta seviyemiz ise yüzde 28’dir. Yani yüzde 65 seviyesinda daha çok. Hastalığın 60 yaş üzerine daha çok seyrettiğini hepimiz biliyoruz. Bu amaçla büyüklerimizi daha iyi korumak, başta gençler olmak üzere bütün Samsunlular ve kuşkusuz bizlerin görevi.”

Temaslıları kontrol altına almanın önemine ilgi çeken Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Temaslıları ne kadar erken tecrit edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye, dünyada filyasyonu, yani ilişkili takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Samsun’da da yoğun şekilde sahaya sürdük. Önümüzdeki zamanlarda bunun etkisini daha çok göreceğimizi söylemek istiyorum. Temizlik, maske ve uzaklık bu salgına karşı en mühim engelleyici gücümüz. Bu tedbirlerden ödün veren her ülkede ve her ilimizde istemediğimiz tabloları görüyoruz. Bu anlamda bütün hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya çağrı ediyorum.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri