Genel

Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile bir vakit görüşerek kentteki son hal ile alakalı bilgi aldı.

Abone Ol  
 

Koronavirüsle mücadeleyi yerinde görmek ve acil araya girmek gerektiren konulara çözüm üretmek hedefiyle Van’a gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Valilik ziyaretinde, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile bir vakit görüşerek kentteki son hal ile alakalı bilgi aldı.

Koca, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım, ticaret ve turizmiyle büyüyen Van’ın, buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçlarının da arttığını söyledi.

Koronavirüs salgınıyla bu gereksinimin daha da fazlalaştığını, adımlarını buna göre attıklarını bildiren Koca, tamamlanan yatırımlara karşın gereksinim duyulan yatırımlar ve proje çalışması oluşturulan sağlık tesisleri ile alakalı çeşitli değerlendirmeler gerçekleştirdiklerini aktardı.

“Ülke çapında hasta sayıları artışa geçti”

 

Ülke çapında yürütülen koronavirüsle mücadeleye değinen Bakan Koca, şunları belirtti:

“Mart ayından beri büyük bir mücadele sunduğumuz koronavirüs salgınında yine bir artış yaşanıyor. Ülke çapında hasta sayıları artışa geçti. Fakat bu artış bildiğiniz gibi homojen bir dağılış göstermiyor. Bazı illerimizde hasta sayıları sabit kalıp düşerken daha evvel salgının denetim altında bulunduğu birtakım illerimizde ise istemediğimiz tablolara tanık oluyoruz. Geçen hafta Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt illerimizle alakalı araştırmalarda bulunduk. Bu 6 ilimizde birkaç hafta evveline göre yüzde 30 ile 70’lere varan düşüşler gördük. Bu düşüşler bizleri memnun etmiştir. Fakat, Van amacıyla aynı hal ne yazık ki sahip olunan değil. Van, bu anlamda Bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemdeki yüksek hasta artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Van’daki hasta adedi artışı son aya göre nerdeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda bu artış yüzde 17 düzeylerinde. Van’da değil genel olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde sıkıntılarımız yer yer oldu. Valilerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz.”

Van’da 3 hafta evvelsinden başlayan ciddi bir yoğunluğun yaşandığını, gerçekleştirdikleri süratli araya girmeklerle hali denetim etme çabası içersinde olduklarını açıklayan Koca, sağlık kuruluşlarında bu anlamda bir problemin olmadığını, 80 olan filyasyon ekibi miktarını 128’e çıkardıklarını ifade etti.

“Türkiye dünyada filyasyonu en iyi yapan ülkelerden biri”

 

Bu dönemde filyasyon vakitını 27 saatten 16 saate düşürdüklerini bunu daha da aşağıya düşürmek ve günübirlik filyasyon gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Bakan Koca, şu şekilde devam etti:

“Her vakit altını çiziyorum. Temaslıları ne kadar erken tecrit edersek, salgın denetimünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu yani ilişkili takibini en iyi ve vakitgelen yapan ülkelerden biridir. Bu gücümüzü Van’da da yoğun olarak sahaya sürdük. Önümüzdeki vakitlarda bunun etkisini görmeyi umuyoruz. Bir başka mühim konusu da vurgulamak istiyorum. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, maalesef ağır hastalarımız ve vefatların da artışına sebep oluyor. Van ilimizde 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Oysa ne yazık ki 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre 65 yaş üstü nüfusa göre 4 katına yakın oranda vaka bulunduğunu görüyoruz.”

Van’da yoğun bakım hastalarının çoğunun 65 yaş üstü vatandaşlardan oluştuğunu ifade eden Sağlık Bakanı Koca, “Yaşlılarımızın yani büyüklerimizin bilhassa korunabilir olması son derece mühim, nüfusa oranla 4 katına varan vaka artışının 65 yaş üstünde görülmesi bu anlamda ciddi bir risk oluşturmakta. Gençlerimizin büyüklerle ilişkisi belirtisiz geçirdikleri amacıyla önlemek son derece mühim. Pozitifle ilişkili olan bireylerin izolasyonunu da titizlikte yapmamız gerektiği anlaşılıyor” diye konuştu.

“Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor”

 

Bakan Koca, temizlik, maske tüketimi ve sosyal mesafenin korunmasının koronavirüsle mücadeledeki önemine bir kez daha değinerek, “Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden ödün veren her ilimizde maalesef bu tabloları görüyoruz. Bu amaçla Van başta olmak üzere bölgedeki bütün hemşehrilerimizi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya çağrı ediyorum.” diye konuştu.

Bugün bölgedeki hali yerinde görmek, acil araya girmek gerektiren konulara çözüm üretmek amacıyla kente geldiklerini dile getiren Koca, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’nin il sağlık müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerinin katılımı ile değerlendirme toplantısı yaparak 4 ildeki güncel hali ve gereksinimleri çeşitlica değerlendireceklerini kaydetti.

Daha sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçtiğimiz Bakan Koca, burada tedavisi vakitn birtakım hastaları ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri