EğitimGenel

Sabancı Vakfı’nın desteklediğiyle Pozitif Gençlik Gelişimi eğitimleri verildi

Sabancı Vakfı’nın destek verdiği “Çok Geç Olmadan İstanbul!” projesi ergenlere yönelik istismara, öğretmenler, okul idarecileri ve velilerle kalkan olacak.

Abone Ol  
 
69 / 100

Sabancı Vakfı’nın destek verdiği “Çok Geç Olmadan İstanbul!” projesi ergenlere yönelik istismara, öğretmenler, okul idarecileri ve velilerle kalkan olacak.

Vakıftan oluşturulan bildirime göre, Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında desteklenen Nirengi Derneği’nin, “Çok Geç Olmadan İstanbul!” projesi ile ergen istismarı, akran zorbalığı ve flört şiddetine karşı etkin bir engelleme ve araya girmek mekanizması geliştirmeyi hedeflemek suretiyle Pozitif Gençlik Gelişimi eğitimleri verildi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle iki senedir yürütülen proje kapsamında İstanbul’un 9 ilçesindeki 105 okulda verdiği eğitimlere, 3 bin 432 öğretmen (5.-12. Sınıf), okul idarecisi, veli ve destek personeli katıldı. Pozitif Gençlik Gelişimi eğitimleri 4 değişik okul tipinde, ortaokul, anadolu lisesi, anadolu imam hatip lisesi, mesleki ve teknik anadolu liselerinde gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, projenin çocuk ve ergeni merkeze alan bir yaklaşım benimsemesinin ehemmiyetini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sabancı Vakfı olarak toplumsal gelişmenin sağlanması için eğitimi odağına alan projeleri desteklemeyi çok önemsiyoruz. Bu proje ile okulun yalnızca bir eğitim ve öğretim yuvası değil toplumun esasını sarsan problemlerin erken araya girmek ile önlenebileceği bir alan olduğunu da görüyoruz. Öğretmen, okul idarecileri ve velilerin eğitimlerle bilinçlendirilmesi ve güçlendirilmesi ergen istismarı gibi bir hususta hayati ehemmiyet taşıyor.

Sabancı Vakfı olarak Hibe Programları kapsamında destek verdiğimiz Nirengi Derneği, okullarda ergen istismarını engelleyici ve teşhis edildiği takdirde doğru araya girmekle süreci takip eden mühim bir mekanizmanın kurulmasını sağlıyor. Bu proje ile öğretmenlerin toplumun en mühim problemlerinden biri olan istismara karşı ne kadar kritik bir konumda olduklarını bir kez daha görüyor ve bu konumu sağlamlaştırmak için oluşturulan çalışmaların bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Nirengi Derneği Direktörü ve Proje Koordinatörü İdil Türkmen Ayaydınlı ise Pozitif Gençlik Gelişimi eğitimlerinin engelleme ve araya girmekle kritik ciddiye sahip olduğunu aktararak, “Her türlü istismara karşı çocuğun/gencin ailesi, okulu ve ait olduğu topluluğun birbiriyle bağlantılı olduğu destekleyici bir çevre, pozitif büyüme ve gelişme için elimizdeki en iyi esası sunuyor. Güçlü pedagojik formasyona sahip öğretmenlerin hem istismar gerçekleşmeden, koruyucu engelleyici aşamada hem de istismar şüphesi ya da gerçekleşmesi durumunda araya girmek adımında rolleri çok mühim.” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber, çocuğun yüksek faydası için istismarın önlenmesinde ve istismar vakalarına doğru araya müdahalede öğretmenlerin de desteğine gereksinim olduğunu açıklayan Ayaydınlı, “Pozitif Gençlik Gelişimi eğitimleri ve içinde bulundurduğu Standart Operasyon Prosedürü, öğretmen ve idarecilere tam olarak bu desteği sağlıyor. Hedefimiz, Pozitif Gençlik Gelişimi programını Türkiye’nin her yerindeki öğretmenlere ve idarecilere ulaştırarak şiddet ve istismar döngüsünün kırılmasına katkı sağlamak.” değerlendirmesinde bulundu.

Proje ile öğretmen ve idarecilere istismar çeşitleri ve işaretleri, doğru tanınan yanlışlar, mağdur bir gence nasıl yaklaşılması gerektiği ve cinsel istismar durumunda meşru süreçler hakkında ayrıntılı verileri sahibi olan eğitimler veren dernek, pandemi döneminde yüz yüze faaliyetlerin durmasıyla beraber eğitimlerine çevrimiçi olarak devam etti.

Online eğitimlere Türkiye’nin 70 ilinden, 56 değişik branştan öğretmenin, sosyal çalışmacı ve alan öğrencilerinin katılması ile 482 katılım gösteren kişiye Pozitif Gençlik Gelişimi eğitimleri aktarıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri