DünyaGenelGündem

Rusya’da gönüllülere Kovid-19 aşısı yapılmasını AA görüntüledi

AA ekibi, Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüse (Kovid-19) aşısının Rusya’nın başkenti Moskova’da gönüllülere uygulanmasını görüntüledi.

Abone Ol  
 

AA ekibi, Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü doğrultusundan tasarlanan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) aşısının Rusya’nın başkenti Moskova’da gönüllülere uygulanmasını görüntüledi.

Dünyada ilk tescil edilen ve “Sputnik V” olarak adlandırılan aşı daha evvelce evvelcelikli risk grubunda tespit edilen sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapıldı. 40 bin seviyesinde şahsa uygulanması plan edilen aşının, gönüllü olarak başvuran kimselere yapılmasına geçildi.

220 Nolu Şehir Polikliniğinde yapılan aşılama süreci ile alakalı açıklama yapan Başhekim Yardımcısı Vladimir Tereşçenko, ülkede Kovid-19 aşısının Faz 3 uygulamasına 9 Eylül’de başlandığını söyledi.

Bu sürecin belirli aşamalardan oluştuğunu belirten Tereşçenko, gönüllülerin ilk evvelce Moskova Belediyesi internet sayfasında tespit edilen formu doldurduğunu dile getirdi.

Formdaki suallere verdiği cevaba göre gönüllülerin hastaneye çağrıldığını izah eden Tereşçenko, “Gönüllü, hekim doğrultusundan muayene ediliyor. Gönüllünün tespit edilen ilk kıstaslara ideal olması halde kan tahlilleri, alkol ve uyuşturucu testleri yapılıyor.” dedi.

Son aşamada aşı adayının yapıldığını açıklayan Tereşçenko, “Gönüllü, aşı gerçekleştirdikten sonra 30 dakika hastanede kalıyor ve kendisinin hali inceleniyor. Kişinin hali iyiyse eve gitmesine izin veriliyor.” şeklinde konuştu.

Tereşçenko, aşı olan kimselere sağlık halini takip etmek için özel bir kol saati takıldığını ve bu bulguların çevrim içi olarak kendilerine ulaştığını bildirdi.

“Aşı yapanın spor yapmaması, alkol kullanmaması gerekiyor, az sayıda sigara içebilir.” diyen Tereşçenko, aşı adayının süreğen ve alerjik hastalığı tespit edilenler ile hamilelere yapılmadığını aktardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri