GenelGündem

RTÜK’ten dört kanala ceza yağdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sözcü Gazetesi'nin kanalı "Sivas SRT"nin logosunda "SRT Sivas"ı kullanması bundan dolayı yayıncı kuruluşa idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.

Abone Ol  
 
69 / 100

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sözcü Gazetesi’nin kanalı “Sivas SRT”nin logosunda “SRT Sivas”ı kullanması bundan dolayı yayıncı kuruluşa idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.

Edinilen bilgiye göre, izleme eksperlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul toplantısında, Sözcü Gazetesi’nin sahibi bulunduğu “Sivas SRT” dosyasının da aralarında bulunduğu pek çok husus ele alındı.

“Mega Ajans ve Reklamcılık Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı kuruluşun televizyon yayınlarında RTÜK kayıtlarında yer alan “Sivas SRT” logosu yerine “SRT Sivas” logosunu kullandığını belirleme eden Üst Kurul, 6112 sayılı Kanun’un 21. maddesinin birinci fıkrasının ihlali namacıylaiyle yayıncı kuruluşa idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.

TLC ile alakalı hazırlanan raporu müzakere eden Üst Kurul, “Sıra Dışı Hamilelikler” adlı uygulamada temas modeli olarak gösterilen eşcinsel birlikteliğin toplumun manevi değerlerine aykırı bulunduğu kanaatine vardı.

İki bayanın anne-baba olarak sunulması, çocuk sahibi olmaları ve hamilelik süreçlerinde yaşadıklarının anlatılmasının toplumsal cinsiyet rollerini zedeleyici ve toplumsal yapıyı bozucu kalitede bulunduğunu değerlendiren RTÜK, TLC kanalına idari para cezası verdi.

TELE 1’de yayınlanan “Mr. Brooks” adlı filmde öldürme eyleminin beğeni aracı olarak sunulduğu, filmin gerçekle kurguyu ayırt etme yetisine tam olarak sahip olmayan çocukların yoğun şiddet sahnelerine maruz kalabileceği bir saatte yayınlandığı, filmde yer alan şiddet içerikleri ile şiddetin meşrulaştırıldığı, özendirildiği ve kanıksatıldığı hazırlanan eksper raporuna yansıdı.

Rapordaki unsurların yasa ihlali bulunduğunu değerlendiren Üst Kurul, alakalı televizyona idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Akit TV’ye ceza

Akit TV’de yayımlanan “Gün Başlıyor” adlı uygulamada sunucunun yerel kanallarda yayınlanan bazı diziler ile alakalı yorumlarını aktarırken “RTÜK namacıyla şunlara kısıtlama vermiyor, tabii ki reklam gelirlerinden pay alıyor. RTÜK de buradan çok ciddi bir kazanç elde etmiş oluyor. Acaba şunlar mı engel? Yani gene ortada para pul öyküsü döndüğü amacıyla mi?” şeklindeki ifadelerinin RTÜK’ün kurumsal itibarını zedeleyecek şekilde tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uymadan sözler sarf ettiği belirlendi.

Üst Kurul, 6112 sayılı kanunun 8’inci maddesini ihlal eden Akit TV’ye idari para cezası verilmesine karar verdi.

TV 8 Survivor ceza getirdi

TV 8’in Survivor 2020 uygulamaına dair raporunu da değerlendiren RTÜK, çocukların ekran karşısında olabileceği bir saatte yarışmacıların birbirlerine karşı hakaret sahibi olan sözlerini ve kavgaya varan sürtüşmelerini yayın ilkesi ihlali olarak değerlendirdi.

İhlal amacıyla TV 8’e RTÜK doğrulusunda para cezası uygulandı.

TV’den düzmece ürün pazarlayanlara yeni cezalar

Her hafta Üst Kurul gündemine alınan düzmece ürün satan televizyonlar gene RTÜK’ün masasındaydı.

Sağlık beyanıyla halkı kandırarak düzmece ürün ve bitkisel ilaç satan Arafat TV, Alaska Kanal Yalova, Anadolu Tv, BLD, BER TV, Top Shop TV, Dolunay Int, Ber TV kanallarına ağır para cezaları ile uygulama ve yayın durdurma cezaları verildi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri