DünyaGenel

Riyad yönetimi Türk ürünlerini niçin boykot ediyor?

Suudi Arabistan'ın Türk ürünlerine uyguladığı "yarı resmi boykot" ile İsrail ürünlerinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn üzerinden Suud piyasasına girme mümkünlülüğü arasında kuvvetli bir bağlantı bulunduğu belirtiliyor.

Abone Ol  
 
98 / 100

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine uyguladığı “yarı resmi boykot” ile İsrail ürünlerinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn üzerinden Suud piyasasına girme mümkünlülüğü arasında kuvvetli bir bağlantı bulunduğu belirtiliyor.

Gözlemciler, Suudi Arabistan’ın yakın müttefikleri BAE ve Bahreyn’in eylül ayında İsrail ile normalleşme anlaşmaları imzalamasının sonrasında Riyad ile Tel Aviv arasında gayriresmi ve dolaylı bir yakınlaşma olmasını da bunun kanıtı olarak görüyor.

Suudi Arabistan’ın eski Washington Büyükelçisi ve Ulusal Emniyet Konseyi Genel Sekreteri Prens Bender bin Sultan’ın son dönemde Filistinli liderleri eleştiren ve Filistin meselesinde fırsatları boşa harcamakla suçlayan açıklamalarının da İsrail’in Suud sokağında kabul görmesi için bir tür zemin hazırlama çabası olarak değerlendiriliyor.

Türkiye- Suudi Arabistan ilişkilerinin seyri

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın Haziran 2017’de Katar’a boykot kararının sonrasında Türkiye, Doha idaresinin yanında yer alan bir tutum sergiledi. Bu da Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinde gerilime yol açtı.

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de vatanının İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin sonrasında, Türkiye’nin bu suikastten mesul olanların yargılanması tarafında net bir tutum sergilemesi ve söz hususu kişilerin ABD istihbaratının direk mesul tuttuğu Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yakın bir takım olması iki ülke arasındaki gerilimi daha da artırdı.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında yaşanan halk ayaklanmaları ve “Arap Baharı” adı verdiği süreçte Suudi Arabistan ve müttefiki BAE ile Türkiye ve Katar arasında çoğu köklü anlaşmazlık meydana çıktı. Ankara ve Doha bu yeniliklere destek verirken, Riyad ve Abu Dabi ise Arap ülkelerindeki barışçıl devrimler yolu ile değişim hareketlerine yönelik “karşı devrim” yürüttü.

Türkiye’yle ticari ilişkileri durdurmaları için baskı yapılıyor

Öte yandan basında yer alan raporlara göre, Suudi Arabistan’da ticaret sektöründen mesul yetkililer, ülkedeki iş adamları ve şirketlere Türkiye ile ticari ilişkileri durdurmaları için baskı yapıyor.

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine yönelik “yarı resmi boykotu” gerçekten geçtiğimiz zamanlarda ya da haftalarda meydana çıkmadı. Fakat Suudi Arabistan Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Aclan bin Abdulaziz el-Aclan’ın “boykot” çağrısı ve Kraliyet etrafına yakın kimselerin katılımı ile sosyal medya üzerinden yapılan “Tük ürünlerine boykot” kampanyalarıyla bu hal daha dikkat çekici duruma geldi.

Aynı vakitte Riyad Ticaret Odası Başkanı da olan Aclan, 3 Ekim’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’ye dışalım., yatırım ve turizm alanlarında boykot” davetinde bulunmuş ve bunun bütün Suudi Arabistan vatandaşlarının “görevi” bulunduğunu ileri sürmüştü.

Suudi Arabistan’da karar merkezinin yönlendirmesi olmaksızın Aclan’ın kendi iradesiyle bu tür bir davette bulunabileceği bir ifade özgürlüğü kısmı bulunmadığı düşünülmekte.

– Riyad idaresi, “Türk ürünlerine yasak” iddialarını yalanlıyor

Reuters’ın Suudi Arabistan hükümeti basın ofisine dayandırdığı habere göre, Riyad idaresi uluslararası anlaşmalar ve Serbest Ticaret Anlaşmasına bağlı bulunduğunu vurgulayarak, Türk ürünlerinin ülkeye girişinin resmi olarak yasaklandığı tarafındaki haberleri yalanladı.

Suudi Arabistan, iki ülke arasındaki ticaretin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yansımaları dışında mühim bir gerileme yaşamadığını kaydetti.

Suud firmalarına taahhütname imzalatıldığı iddiası

Türk ekonomisinin önde gelen 8 sivil toplum ve meslek kuruluşunun 10 Ekim’de yaptığı ortak açıklamada, Türk firmalardan mal tedarik eden çoğu Suud firmasına Türkiye’den dışalım. yapılmaması için taahhütname imzalatıldığı tarafında şikayetler alındığı belirtilmişti.

Açıklamada, bütün bu olumsuz gelişmelerin yıllardır Suudi Arabistan ekonomisine katkı gerçekleştiren ve bugüne kadar ülkede yüzlerce mühim projeyi başarı ile tamamlayan Türk müteahhitlik firmaları için de geçerli bulunduğu aktarılmıştı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da 2 Ekim’de yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türk mallarına boykot uygulayacağı tarafında veriler aldıklarını kaydetmişti.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacmi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sitesine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2015’te 5,59 milyar dolarken 2016’da bu rakam 5 milyar dolara, 2017’de ise 4,84 milyar dolara geriledi. Suudi Arabistan-Türkiye ticaret hacmi 2018’de 4,95 milyar dolar, 2019’da ise 5,1 milyar dolar oldu.

İki ülke arasındaki ticaret dengesi Türkiye’nin lehine gelişiyor. Öyle ki 2015-2016 senelerinde Türkiye’nin ihracatı Suudi ihracatını aşağı yukarı 1,3 milyar dolar aştı. İki ülke arasındaki siyasi anlaşmazlıkların zirveye vardığı 2018’de ise Türk ihracatındaki gerilemenin bir göstergesi olarak fark aşağı yukarı 300 milyon dolara indi. Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracat farkı 2019’da tekrar 1,3 milyar dolarlık normal civarına yükseldi.

Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan son rakamlara göre, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı geçtiğimiz yıl Ocak-ağustos aylarında 2,3 milyar dolarken, bu yıl aynı dönemde 400 milyon dolar azalarak 1,9 milyar dolar oldu.

Türkiye ekonomisine büyük bir yansımasının olması beklenmiyor

Riyad’ın Türk ürünlerini boykot etmesinin, ticari faaliyetlerinde Suud piyasasını önceleyen iş adamları, yatırımcılar ve şirketlere tesir etme olasılığı bulunmakla beraber, Türkiye ekonomisine büyük bir yansımasının olması beklenmiyor.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ihracatı geçtiğimiz yıl Ocak-ağustos aylarında 1,44 milyar dolarken, bu yıl aynı dönemde 350 milyon dolar azalarak 1,1 milyar dolar oldu.

Dünyada çoğu ülke, Kovid-19 salgınını önlemek için tam ya da kısmi kapanma yaşıyor. Dolayısıyla bu aylarda iki ülke arasındaki ticaret hacminin düşmesi siyasi gerilimlerle alakalı olmayabilir.

Suudi Arabistanlılar Türk ürünlerini boykot etmeyi reddediyor

Muadil ürünlere göre daha düşük fiyatlı ve daha kaliteli Türk ürünleri, Suudi Arabistan vatandaşlarının günlük kullanımında mühim bir kısmı kapsıyor. Dolayısıyla bu boykot Suud tüketicisi için de ek bir yük manasına geliyor.

Suudi Arabistanlı tüketicilerin, sosyal medyadaki paylaşımlarından Türk ürünlerini boykot etmeyi reddettikleri anlaşılıyor. Suudi Arabistanlılar Türk ürünlerine seçenek olarak fikir edinilen BAE’den ithal edilecek bilhassa besin ve sigara gibi ürünleri kaliteli bulmuyor.

Riyad idaresinin, Türk ürünlerinin ihracatını yasaklamak ya da Türk şirket ve yatırımcılarla iş gerçekleştirmeyi engellemek için resmi bir karar alması beklenmiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri