Genel

Quick Sigorta, sermaye piyasalarına güvence sağlıyor

Quick Sigorta sermaye piyasaları tarihinde ilk defa bir menkul değerin sigortalanmış olarak ihracını sağladı.

Abone Ol  
 
67 / 100

Quick Sigorta sermaye piyasaları tarihinde ilk defa bir menkul değerin sigortalanmış olarak ihracını sağladı.

Quick Sigorta açıklamasına göre, şirket, finansal sigortalar alanındaki liderliğini yeni ürünlerle sürdürüyor.

Türkiye sermaye piyasaları tarihinde ilk defa bir menkul değer sigortalanmış olarak ihraç edildi. Söz hususu ihraç 5 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşti ve 15 milyon TL fon oluşturularak yatırıma yönlendirildi. TRPPAMFK2120 ISIN koduyla ihraç edilen varlığa dayalı menkul değer (VDMK) bir yıl vadeli olarak çıkarıldı.

Quick Sigorta, 2020 senesinde finansal sigortalarda pek çok yenilikçi ürüne öncülük etti. Kefalet sigortaları, fatura koruma sigortaları ve bina tamamlama sigortaları ile Quick Sigorta 2020 senesinde kamu müteahhitleri, lisanslı depoculuk şirketleri, akaryakıt şirketleri, inşaat şirketleri, perakende şirketleri gibi değişik sektörlere garanti ve emniyet sağlarken, ekonomiye ve yatırımlara destek olmayı sürdürdü.

Finansal sigortalardaki son ürünü Özel Sektör Tahvili (ÖST) ve VDMK kefalet sigortası ile de sermaye piyasalarına emniyet vermeye başladı.

– “Sermaye piyasalarına erişim sağlayamamış şirketlere destek vermeyi hedefliyoruz”

Konuyla alakalı değerlendirme yapan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın banka dışı finans alanındaki büyüme stratejisi tarafında sermaye piyasalarının güçlendirilmesi için öncelikli olarak, detaylı nedenlerle sermaye piyasalarına erişim sağlayamamış şirketlere destek vermeyi hedefliyoruz. Böylece şirketlerimiz kendilerini fonlama hususu ile alakalı kaynak farklılaştırması sağlayacak. Türkiye’de kurumsal yatırımcılarda milyarca liralık fon büyüklüğü var, yalnız ülkemizde binlerce şirket fon sahipleri ile fon gereksinimi duyanlar arasındaki emniyet eksikliği nedeniyle bu fonlara ulaşamıyor. Quick Sigorta bu noktada sisteme dahil oluyor ve ihraç edilecek menkul değerlere sigorta sağlayarak sermaye piyasaları üzerinden yatırımların fonlanmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Yaşar, Quick Sigorta’nın 2020 yıl sonucunda elde edeceği 2,6 milyar TL aktif büyüklük ve 650 milyon TL özkaynak büyüklüğü ile hayat-dışı sigortacılık sektöründeki en büyük 10 şirket arasında yer alacağını belirtti.

Amaçlarının bu büyüklüğü sermaye piyasalarına ve fon sahipleri ile fona gereksinimi olan şirketlere kullandırmak olduğunu ifade eden Yaşar, sermaye piyasalarına 2021 senesinde verecekleri güvenin talebe bağlı olarak 300 milyon TL civarına ulaşabileceğini kaydetti.

– Sigorta Sektörü, sermaye piyasalarına milyarlarca liralık emniyet sağlayabilir

Sigorta sektörünün 2021 senesinde sermaye piyasalarına yeni aktörlerin katılımının sağlanması hedefine destek olması gerekliliğini belirten Ahmet Yaşar, “Biz tek başımıza 300 milyon TL’lik sermaye piyasası aracının ihraç edilmesine kefalet vererek, daha önce piyasalara erişim sağlayamayan şirketleri sermaye piyasalarına kazandıracağız. Diğer hayat-dışı sigorta şirketleri ile bir koasürans yapısı oluşturabilirsek, sağlanacak teminat birkaç milyar TL’yi bulabilir. Bunun için sektöre öncülük etmeye ve oluşturduğumuz bilgi birikimini sektöre kullandırmaya hazırız.” diye devam etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri