DünyaEkonomiHaberSağlık

Prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Yıllık kontrol, belirli yaş sonrası her erkek için şart

Abone Ol  
 

Uzmanlar, prostat bezinin kötü huylu bir hastalığı olan prostat kanserinin erken evrede yakalandığında ideal tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilen bir kanser türü olduğunu belirtiyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nün 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü bundan dolayı yaptığı açıklamaya göre, 45 yaşından itibaren ailesinde prostat kanseri hikayesi olanların, 50 yaşından itibaren ise her erkeğin senede bir kez prostat kanserine yönelik muayene ve kan tahlilinde bakılan PSA testini yaptırması gerekiyor.

Erkeklerde idrar kesesi çıkımı ile idrar kanalı arasında tespit edilen ve idrar kanalını çepeçevre saran bir bez olan prostatın, yaşın ilerlemesiyle beraber sık sık rast gelinen iki hastalığı meydana çıkabiliyor. Bunlardan biri iyi huylu prostat büyümesi olan Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) iken, öteki ise prostat bezinin kötü huylu bir hastalığı olan prostat kanseri.

Dünya Sağlık Örgütü verileri, her sene dünyada aşağı yukarı 1 milyon 300 bin, Türkiye’de ise 17 bin 300 yeni prostat hastası bulunduğunu meydana koyuyor. Tanı eklenilen hastaların ortalama yaşı 68 ve hastaların yüzde 85’i 65 yaş ve sonrasında tanı alıyor.

– Yıllık kontrol, belirli yaş sonrası her erkek için şart

Prostat kanseri, idrar yapar iken zorlanma, idrarda kan görme, idrar yapar iken yanma, kemik tutulumuna bağlı bel ve sırt ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterse de genelde başlangıçta hiçbir belirti vermiyor. Şüphe duyulan durumlarda, hastalardan ultrason ile beraber prostat biyopsisi alınabiliyor.

Prostat kanseri tanısı konulması sonrası hemen her kanserde bulunduğu gibi hastalığın hangi evrede bulunduğu belirleniyor. Kanser prostatta sınırlıysa cerrahi araya girmek ya da radyoterapi uygulanabiliyor. Fakat bedenin değişik yerlerinde tutulum yapmış hastalarda hormonal tedaviyle beraber kemoterapi kullanılabiliyor.

Prostat kanserinin yavaş ilerleyen ve erken evrede yakalandığında uygun tedavi yöntemleriyle kür sağlanabilen bir kanser türü olduğuna dikkati çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hastalığın erken evrede farkına varılabilmesi amacıyla 50 yaşından itibaren rutin üroloji poliklinik kontrollerin aksatılmaması gerektiğini belirtiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri