Teknoloji

Profesör Dolandırıldı

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan e-ticaret sitesinde gördüğü otomobili satın almak isterken dolandırıldı!

Abone Ol  
 
69 / 100

Ankara’da ikamet eden Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, e-ticaret sitesinde gördüğü otomobili satın almak isterken dolandırılmakla kalmadı bir de dolandırıcılar tarafından adı kullanılarak 3 ay boyunca sahte araç satışı gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversite’sinde görev yapan Prof. Dr. Levent Eraslan, bir e-ticaret sitesinden otomobil satın almak isterken dolandırıldı. Bunun yanında dolandırıcılar tarafından ismi kullanılarak 3 ay boyunca sahte araç satışı gerçekleştirildi. Bu sebeple de 3 ay boyunca karakola gitme mecburiyetinde kalan Prof. Dr. Eraslan, dijital ortamda faaliyet gösteren dolandırıcılara karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Facebook, Youtube, Instagram gibi sosyal medya sitelerinin ardından Türkiye’deki en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden olan bir platform içerisindeki sahte içerik ve dolandırıcılık vakaları son dönemde oldukça artmaya başladı. E-ticaret sitelerinde özellikle otomobil satın almak isterken dolandırılan kullanıcılardan gelen yoğun şikayetler sebebiyle de acaba bu tip sitelerde güvenlik açığımı var sorusu gündeme gelmeye başladı.

Profesör Dolandırıldı 2 – guvenlik acigi

Güvenlik Açığı İddiası

Basında ve sosyal medyada yer alan iddialara göre, e-ticaret sitelerindeki güvenlik açıklarından faydalanan dolandırıcılar kolaylıkla ilan verebiliyor. Aynı ilanların farklı e-ticaret sitelerinde farklı telefon numaraları ile verildiği de tespit edilirken, genellikle bu tarz ilanlar için sahte telefon numaralarının kullanıldığı belirtildi. İlanlarda alıcıları cezbetmek adına oldukça uygun fiyatların yazıldığı belirtilirken, özellikle “acil satış” açıklamasının da ilana eklendiği kaydedildi. Ayrıca söz konusu sahte ilanlar içerisinde sektör içerisindeki güvenilir firma isimleri kullanılarak alıcının güvenini kazanmak amaçlanıyor.

Bir diğer iddia da bu tarz e-ticaret sitelerinde var olan güvenlik açıkları nedeniyle dolandırıcıların, kullanıcıların hesaplarını ele geçirerek kredi kartı bilgilerine erişim sağlaması olarak dikkat çekiyor. Bu yolla hem kredi kartı bilgilerini alan hem de kullanıcıların adı ile sahte ilanlar veren dolandırıcalar, internet üzerinden on binlerce lira kazanabiliyor. Konu ile ilgili e-ticaret site yetkililerinden herhangi bir açıklama gelmedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri