GenelGündemHaberSağlık

Prof. Dr. Sedat Üstündağ: Her üç hastadan biri böbrek bekliyor

  - Prof. Dr. Üstündağ, yaptığı açıklamada, Türkiye'de binlerce hastanın, ileri seviye böbrek yetmezliği nedeniyle nakil beklediğini belirtti

Abone Ol  
 
60 / 100

– Prof. Dr. Üstündağ, yaptığı açıklamada, Türkiye’de binlerce hastanın, ileri seviye böbrek yetmezliği nedeniyle nakil beklediğini belirtti.

Böbrek hastalığının insanın hayat konforunu en çok bozan ve hayat zamanını kısaltan hastalıkların başında yaklaştığını ifade eden Üstündağ, Türkiye’de 83 bin 383 ağır böbrek hastası bulunduğunu aktardı.

Üstündağ, bu sene böbrek hastalığı nedeniyle hayati tehlikeye giren yeni hasta adedinin 12 bin 518 olduğuna ilgi çekerek hastaları hayatta tutabilmek amacıyla hemodiyaliz ve periton diyaliz tedavilerinin uygulandığını kaydetti.

Böbrek hastalığının en iyi tedavisinin, nakil yolu ile uygulanan tedavi tekniği olduğuna işaret eden Üstündağ, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ancak maalesef geçtiğimiz sene 3 bin 800 seviyesinde hastaya nakil yapıldı. Bunların 1779’u yeni böbrek yetersizliği ilerleyen hastalardı. Geri kalanı ise hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavisi gören hastalardı. Sayı çok az. 21 bin 460 böbrek nakli bekleyen hastamız var. Böbrek nakli olmadan izlenen hasta adedi 64 bin seviyesinde. Her üç hastadan biri böbrek bekliyor. Bu kadar hasta varken geçtiğimiz sene uygulanan nakil adedi çok az.”

Üstündağ, Türk halkının yardımsever ve paylaşımcı olduğunu, bunun en güzel örneğinin İzmir depreminde bir kez daha görüldüğünü fakat organ bağışı hususu ile ilgili lüzumlu hassasiyetin gösterilmediğini söyledi.

“Sağlık Bakanlığının çalışmalarıyla bağışçı adedi arttı”

Son senelerde Sağlık Bakanlığı öncülüğünde uygulanan çalışmalarla organ bağışçısı adedinin arttığını ifade eden Üstündağ, şunları kaydetti:

“Bundan 15 sene evvel Türkiye’de 1 milyon şahıstan 1’i böbreğini bağışlıyordu. Aynı dönemde bu rakam İspanya’da 1 milyonda 30 kişiydi. 2009 senesinde Türkiye’deki böbrek bekleyen hastaların adedinin yükselmesi üstüne Sağlık Bakanlığı çok ciddi ve güzel bir çalışma başlattı. Organ Nakli Haftaları düzenlenmeye başladı. Organ naklini teşvik edecek bazı kanuni düzenlemeler yapılmaya başlandı ve vericilik arttı. Bu sene bu rakam 1 milyonda 4,8 kişidir. 1’den 5’e çıkmak çok önemli. Bizimle aynı dönemde organ nakli kampanyası başlatan Hırvatistan’da bu problem nerdeyse çözüldü.”

“Türkiye’deki sistem dünyadaki en dürüst sistemdir”

Üstündağ, Türkiye’de organ bağışlarında ve nakillerde uygulanan düzenin başka ülkeler doğrultusundan numune gösterildiğini ve bütün adımların hassaslık ve şeffaflıkla yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye’de organ nakli bekleyen bütün hastaların doku gruplarının Sağlık Bakanlığının organize ettiği sisteme girildiğini bildiren Üstündağ, şu şekilde devam etti:

“Türkiye’deki sistem dünyadaki en dürüst sistemdir. Herhangi bir yerde kadavradan bir böbrek bağışı söz hususu olursa, o böbreğin dokularıyla doku bankasındaki dokular karşılaştırılır ve en çok uyan yer neresiyse o böbrek o bölgeye gider. Beş hekim Bakanlıktan gelen listeleri en çok uyan hastalara göre sırayla değerlendirirler ve her biri imza atmadan o böbrek sahibini bulmaz. Hiçbir yerde bu kadar hassas işleyen bir sistem yoktur.”

Uluslararası kongrelerde bu sistemden övgüyle bahsedildiğini izah eden Prof. Dr. Üstündağ, “Yoğun bakımlarda böbrek alınmaya uygun vericiler eskiden böbrek alınmasına onay vermiş olsalar dahi o kadar hassas değerlendirilir ki hastanın beyin ölümü gerçekleşmeden ve aniden çok hekimun meydana getirdiği komisyon onaylamadan ve rapor altına alınmadan muhakkak o böbrek alınmaz. Bu uygulanan prosedürler Türkiye yönünden büyük faydalar içerir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Üstündağ, vatandaşları bağışçı olmaya çağrı ederek “Yaşam yeşerecek tekrardan. Bundan daha güzel bir iyilik, bundan daha büyük bir halka ve Hakk’a hizmet olamaz. Şu ana kadar geldiğimiz adım küçümsenemez. Bir olanı 5 yaptık. Bize yakışan, bağışçı miktarını dünya standartlarına getirmektir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri