Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Politika


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu: (Çin'den gelecek asi) Bir ön yargim yok

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu: (Çin'den gelecek asi) Bir ön yargim yok


CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu: (Çin'den gelecek asi) Bir ön yargim yok

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, parti genel merkezinde, internet gazetesi T24'ün canli yayinina katilarak, gazeteci Murat Sabuncu'nun sorularini yanitladi. Partisine karsi yapilan elestirilerin, açilan tazminat davalarinin yani sira suç teskilati liderinden tehditler geldiginin vurgulanmasi ve "Bunun ardi arkasi kesilmiyor. Bu hali neye bagliyorsunuz?" sorusu üstüne Kiliçdaroglu, sunlari söyledi: "Elestiriye tahammül edemeyen bir iktidarla karsi karsiyayiz. Elestirdigimiz için tehditler geliyor, 'dokunulmazliklarini kaldiracagiz' diyorlar, 'Kiliçdaroglu'nun söyledigi her sey yalan yalan yalan...' Hangisi yalan? Örnegin ben, 'Tank Palet Farikasini bir kurus alamadan ücretsizya Katar ordusuna verdiniz' dedim. Çikip desinler ki, 'Bedava degil, ihale yaptik, su ülkeler girdi, su kazandi, su kadar ihale bedeliyle bunu verdik.' Var mi, yok öyle bir sey. O vakit neresi hatali bunun. Tahammül edemedikleri için baski kuruyorlar, tehdit ediyorlar. Bir siyasi iktidar bu pozisyona düsmüsse bundan sonra o ülkeyi yönetemez. Elestiriye tahammülü kalmamissa, bundan sonra o ülkeyi yönetemez."

"Telefonlarimin dinlendigini, takip edildigimi gayet iyi biliyorum"

Kemal Kiliçdaroglu, "ölüm tehditleri geldiginin, bazi gazetelerde köse yazarlarinin kendisiyle alakali ölüm senaryolarina yer verdiginin" hatirlatilmasi üstüne sunlari söyledi: "Telefonlarimin dinlendigini, takip edildigimi gayet iyi biliyorum. Korumalar var. Ama ciddi bir tehdit var. Bu bizi korkutmaz. CHP'de bir adet Kemal Kiliçdaroglu yok ki, binlerce, on binlerce Kemal Kiliçdaroglu var. Ayni sekilde genel baskanlik yapacak, bizim söylediklerimizi tekrarlayacak, Türkiye'nin bagimsizligi, özgürlügü için mücadele edecek, on binlerce kisi var bu ülkede."

"Su anda Yargitay'da vicdan sahibi hakimlerin büyük alani rahatsiz"

Kemal Kiliçdaroglu, "Ankara ve Istanbul Cumhuriyet Bassavcilarinin Yargitay delegesi yapilmasiyla alakali soruya, "Su anda Yargitay'da görev yapip, seçimlerde AK Parti'ye oy veren ama vicdan sahibi olan hakimlerin büyük alani rahatsiz. Çünkü, 'Tamam adalet ama bizde de bir vicdan, ahlak var, yargi bu kadar yipratilmaz, çürütülmez.' diyorlar. Kalktiniz yargiyi perisan ettiniz. Bu son atamalardan müthis bir rahatsizlik var, vicdan sahibi olan bunu görüyor." cevabini verdi.

"Tartisilmasi gereken mevzu hiç tartisilmadi"

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Basarir'in, Tank Palet Farikasi ve orduyla alakali sözleri üstüne baslayan tartismalarin hatirlatilmasina karsilik Kemal Kiliçdaroglu, su sekilde konustu: "Yani olay bitti aslinda. Çünkü kastettigi Tank Palet Fabrikasinin satilmasiydi, affedersin ücretsiz verilmesiydi. Tartisilmasi gereken mevzu hiç tartisilmadi. Sunu sorabilirlerdi Tank Palet Fabrikasini Katar'a niye veriyoruz? Ethem Sancak'in Tank Palet Fabrikasi ile ne ilgisi var? 2018'de açiklama yapti, '2018'de ilk tankimiz olacak' diye, kim, savunma sanayinin basinda olan kisi söylüyor. 2020'deyiz ortada tank var mi? Tank yok. Tank Palet Fabrikasinin Katar ordusuna peskes çekilmesini ben vatana ihanet olarak görürüm." CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Basarir'in "Ordu Katar'a satildi" sözlerine Genelkurmay Baskani Orgeneral Yasar Güler'in açiklamalari ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) Baskani Rifat Hisarciklioglu ve beraberindeki is insanlarinin TSK'yi ziyaret ettiginin animsatilmasi üstüne Kiliçdaroglu, su degerlendirmelerde bulundu: "Bu süreçte Hulusi Akar konustu, konusabilir zira Akar, eski asker. Artik siyasetçi, konusur, düsüncelerini söyler ama Genelkurmay Baskani'nin bu hususta konusmasi dogru degildir.Ama birilerinin baskisiyla onu söylediyse, o çok daha büyük bir ayiptir. TOBB Baskani esasen talimat verilmistir, o bölgeye gitmistir. Yani TOBB Baskani'nin kendi iradesi yoktur ki..."

Millet Ittifaki

Millet Ittifaki'na yeni partilerin katilip kalmayacagi ya da "Demokrasi Ittifaki" olup olmayacagi sorusu üstüne Kiliçdaroglu, "Pozisyon bu tür devam ederse, kuskusuz ki demokrasi isteyenler bir araya geleceklerdir. Ben buna inaniyorum. Önümüzdeki seçimler demokrasiden yana olanlar ile otoriter rejimden yana olanlarin seçimi aslinda. Bu kadar açik bu kadar net." açiklamasini yapti. Demokrasi isteyenlerin, "güçlendirilmis parlamenter rejim" söyleminin bulunduguna isaret eden Kiliçdaroglu, eskiyi degil tam tersine yeni bir anayasayla parlamentosu, demokrasisi, kontrol organlari güçlendirilmis, yasama, yargi ve yürütmenin saglikli zeminde isledigi, liyakat düzenin tümüyle devlet yapisi içinde egemen bulundugu bir rejimi savunduklarini dile getirdi. "Iktidar HDP'yi parçalayabilir miyiz arayisi içinde" Kemal Kiliçdaroglu, "Kürt Partisi" kurulmasina dair açiklamasinin hatirlatilmasi üstüne, "Bize gelen bilgi su sekilde; iktidar HDP'yi kendi yanina çekemeyince acaba ikinci bir parti kurup HDP'yi parçalayabilir miyiz arayisi içinde. Bununla alakali olarak da Imrali'yla acaba görüsme yapilabilir miyiz, onlari ikna edebilir miyiz, ikinci bir Kürt Partisi kurma ve onlari parçalama tarafinda bu tür bulgular geldi." degerlendirmesini yapti.

"Doktorlara danisacagiz"

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu, yeni tip koronovirüs salginina karsi Çin'den gelen asiyi yaptirip yaptirmayacagina yönelik soruya su cevabi verdi: "Tabii doktorlara danisacagiz, bunun kararini benim vermem kadar hatali bir sey yok. Doktorlar, 'Evet bu asiyi olun' derlerse olacagiz. Yani isin eksperine soracagiz. Isin uzmani 'Evet bu asiyi olmaniz gerekir' derlerse oluruz yani bir ön yargim yok. Keske aslinda asi tedavi edecek gücü, potansiyeli içinde tasiyan ilaç mi adi verilir, eriyik mi adi verilir varsa yani insanlar Kovid'e yakalanmayacaksa bu asiyi yapmaliyiz. Hatta hani bu tür basari yüzde 60-70-80'lerde olsa bile bu asiyi kesinlikle yapmaliyiz. Çin'den gelmesi ya da diger bir ülkeden gelmesi insanlarimizin asi olmasi ve sagliklarinin korunmasi önemli." Kiliçdaroglu, pandemi sürecinin saglik ve ekonomi tarafinda yönetemedigini savunarak, tüm esnaflarin, hizmet ve turizm sektörünün zor halde bulundugunu öne sürdü. Aylin Dal, Yildiz Aktas

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?