Otomobil

Plaka İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Plaka işlemler hakkında tüm detaylar

Abone Ol  
 
56 / 100

Araçlarda plaka oldukça önemli bir detaydır. Plaka; devlet kurumları tarafından verilen, aracın kime ait olduğu, trafikte aktif olarak kullanılabilir mi gibi soruları cevaplamaya yardımcı olan aracın ön ve arka bölümlerinde yer alan küçük tabelaya verilen isimdir. Plaka, bir taşıtın kimliği olarak da özetlenebilir.

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2020 yılının Mart ayına gelindiğinde tüm dünyaya yayıldığı gözlemlenen korona virüs sebebiyle sıfır araç üretimi yapan şirketlerin uzunca bir süre üretimi durdurması sebebiyle insanlar ikinci el araç pazarlarına yönelmeye başladı. Bu durum bir yandan ikinci el pazarındaki fiyatlarda ciddi bir artışa sebep olurken bir yandan da plaka değişimi gibi konularda sıklıkla sorulan hususları akla getirdi. Bu konuda en çok merak edilen soruları haberimizde derledik.

Plaka İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir? 2 – plaka 2

Plaka Değişimi İçin Koşullar

Plaka değişimi gerçekleştirmek için aranan şartlar; ikinci el araç alımı yapılmış olması ya da ikametinizde bir değişiklik meydana gelmesi, taşıt sahibinin ya da yasal temsilcisinin müracaatı, taşıta ait herhangi bir MTV borcu bulunmaması ve aracın muayenelerinin eksiksiz bir biçimde yapılmış olması olarak sıralanabilir.

Plaka Değişiminde Gerekli Evraklar

Plaka değişim işlemleri esnasında gerekli olan evraklar ise; nüfus cüzdanı, zorunlu sigorta poliçesi, taşıta ait eski trafik belgeleri, noter satışı ya da geçici tescil belgesinin aslı ve şoförler odasından alınmış olan nakil dosyası olarak belirtilebilir.

Plaka Değişimi Zorunlu mu?

Herhangi bir otomobil satın alındığı takdirde plaka değişimi gerçekleştirmek zorunlu değildir. Bunun yanında yaşanılan şehirden farklı bir şehir plakası ile araç satın alındığında da plaka değiştirme zorunluluğu bulunmuyor. Plaka değiştirme ile ilgili ücretler ise noter masrafı ile beraber 2020 senesi için 290 TL olarak belirtiliyor. Plaka değişimi sonrasında bir de Şoförler Odası’na 50 TL seviyesinde bir ödeme yapılması gerekiyor. Yani toplam olarak 340 TL gibi bir ücrete plaka değişimi gerçekleştirilebiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri