Genel

PKK’dan kaçan genç: Terör örgütü çatışmalarda çocukları öne sürüyordu

Jandarma ve emniyetin ikna çalışmaları sonucu terör örgütü PKK'dan kaçarak devletin şefkatli kollarına sığınanların sayısı her geçen gün artıyor.

Abone Ol  
 

Jandarma ve emniyetin ikna çalışmaları neticesi terör teşkilatı PKK’dan kaçarak devletin şefkatli kollarına sığınanların adedi her geçtiğimiz gün artıyor.

Bu şahıslardan biri de Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa il jandarma komutanlıkları ile Jandarma İstihbarat Komutanlığının ortak yürüttüğü ikna çalışmaları neticesi bir vakit evvelce emniyet güçlerine teslim olan E.Ç.

E.Ç, emniyet güçlerine verilen ifadede okuldan bir sınıf arkadaşıyla merkez Sur ilçesinde o devre terör teşkilatının gençlik yapılanmasının kullandığı binaya gittiklerini, kendilerini alan birtakım şahıslar doğrultusundan Lice ilçesi kırsalına götürüldüklerini belirtti.

Terör teşkilatı PKK’ya katılacaklarını yolda öğrendiğini ifade eden E.Ç, araçtaki bireylerin “Canın ne vakit isterse seni geri göndeririz.” dediğini aktardı.

Kendilerini karşılayan silahlı terör teşkilatı mensuplarıyla bir vakit yürüdükten sonra teröristlerin kamp olarak kullandığı bölgeye geldiklerini izah eden E.Ç, şunları kaydetti:

“Bölgede aşağı yukarı bir hafta kaldık. Bu sürede yük hayvanlarıyla su taşıyor, ağaç keserek gündelik işlerle uğraşıyorduk. Buradaki sohbetlerde teşkilat propagandası yapılıyordu. Daha sonra yeni katılım yapmış 2’si bayan 10 kişiyle Şırnak’ta Cudi Dağı bölgesine gittik. Hava karardıktan sonra akarsudan şişme botla karşı tarafa geçerek kampta 10 gün eğitim aldık. Eğitimlerin sonrasında gene botla Irak’ın kuzeyindeki Gare bölgesine geçtik.”

“Terör teşkilatı PKK savaşta çocukları öne sürüyordu”

Örgüt elebaşılarının gerçekleştirdikleri toplantıda Sincar bölgesinde “savaş” olduğunu söylediklerini dile getiren E.Ç, bölümde terör teşkilatı DEAŞ’a karşı savaşmalarıyla alakalı konuşmaların yapıldığını öne sürdü.

E.Ç, “60 kişiyle Duhok üzerinden Suriye’nin Til Koçer bölgesinde tespit edilen, YPG karargahı olarak bildiğim Karaçok ve oradan da Sincar bölgesine geçtim. Burada DEAŞ ile savaştım. Silahlar ve mühimmat Suriye’den geliyordu. Tanıdığım Siirtli bir çocuk bu çatışmada öldü. Çatışmalarda 13-14 yaşlarındaki çocuklar öldü. Örgütte 12-13 yaşında yüzlerce çocuk vardı. Çocukları basit kandırıp korkuttukları içine basitçe bu savaşın içine sokuyorlardı.” ifadelerini kullandı.

Sincar bölgesinde yabancı uyruklu bireylerin kendilerine özel eğitim verdiklerini izah eden E.Ç, PKK’nın bölümde yaşam sürdüren Ezidi halkı da savaşta kullandığını belirtti.

“Sürekli işkence yaptılar, beni dövdüler”

E.Ç. şunları anlattı:

“Sincar’da 2018’de vazife hedefli kullandığım vasıtayla iki arkadaşımla Kobani’ye (Ayn el Arap) kaçtık. Bir dükkana ailemle bahsetmek için girdim. Ailemle konuştuktan sonra dükkan sahibi, beni ve arkadaşlarımı oradaki YPG’lilere şikayet etti. Örgüt, beni daha sonra cezaevine attı. Ailemle yaptığım konuşmanın telefonda tespit edilen bir programla ses kaydı alınmış. Bunu dinlemeleri üstüne istihbarat ile çalıştığımı düşünerek beni Suriye’deki cezaevinde tek kişilik hücreye koydular.

Burada kaldığım 7 ayda sıksık işkence yaptılar, beni dövdüler. Geçen yıl ise terör örgütüne ait Suriye’deki cezaevine gönderildim.”

E.Ç, başka teşkilat üyelerinin de varolduğu cezaevine gelen PKK/KCK’nın sözde üst seviye yöneticilerinden Muzaffer Ayata’nın kendilerine hakaret ettiğini söyledi.

Cezaevinden çıktıktan sonra Barış Pınarı Harekatı esnasında bölümde istihbarat toplayan bir teröristin şoförlüğünü yapmaya başladığını ifade eden E.Ç, “Aklımda teşkilattan kaçarak ailemin yanına gelme fikrim devam ediyordu.” dedi.

Kaçmaya çalışan 12 yaşındaki çocuğu infaz etmişler

Teröristlerin örgütten kaçmak isterken yakaladıkları 12 yaşındaki çocuğu infaz ettiklerini belirten E.Ç, bir toplantıda da bir bayan teşkilat üyesinin, üstüne çok gelindiği için yanındaki silahla intihar ettiğini anlattı.

E.Ç, ifadesinde şunları kaydetti:

“Küçük yaşta olduğum için terör teşkilatına kandırılarak, zorla götürüldüm. Sürekli teşkilattan ayrılmak istediğim için girişimlerde bulundum. Bunu bilen terör teşkilatı beni sıksık hapishaneye atarak işkenceye maruz bıraktı. Bu yıl ailem vasıtasıyla jandarma ikna ekipleriyle irtibata geçip görüşmeye başladım. Uygun vakti bulduğum gün gelip teslim oldum.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri