Ekonomi

Piyasalarda Olumlu Gelişmeler

Küresel piyasalar yükselişe geçti

Abone Ol  
 

Veri gündeminde ciddi bir yoğunluğun göze çarptığı haftanın ilk günü itibariyle piyasaların oldukça olumlu ve iyimser bir başlangıç yaptığı söylenebilir. Asya için artış yüzde 2 dolayına ulaşırken; dolar / TL de son günlerdeki sakin halini muhafaza ediyor.

Haftanın ilk günü ile beraber piyasaların olumlu bir başlangıç yaptığı gözlendi. ABD’deki vadeliler yüzde 0,5 dolayında pozitif değerler ile açılırken Asya’daki işlemlerin büyük çoğunluğu primli bir biçimde devam ediyor. Özellikle Japonya borsası kapsamında pozitif artış şimdiden yüzde 2 civarına ulaşmış görünüyor.

İç piyasada ise Mayıs ayı kapsamındaki sanayi üretimine dair verileri bekleme süreci devam ederken dolar / TL 6,86 değerinden, euro / TL ise 7,70 değerinden işlem görüyor. Korona virüs salgınına karşı aldığı yoğun tedbirlerde 1 Haziran tarihinden itibaren gevşetmeye giden ve kademeli olarak normalleşme sürecini başlatan ülkemizde iş hayatı ve vatandaşların ekonomik durumu yavaş yavaş normale dönse de bu pozitif süreç henüz piyasalara tam anlamıyla yansımış görünmüyor. Ancak Türkiye’nin korona virüs pandemisinin yoğun etkisine karşı hızlı toparlanan ülkeler arasında yer aldığını söylemek mümkün.

Piyasalarda Olumlu Gelişmeler 2 – kuresel piyasalar 3

Küresel Gündem Yoğun

Yeni haftaya olumlu bir seyir ile başlangıç yapan piyasalar kapsamında bu haftanın küresel gündemi yoğun olacak gibi duruyor. Bu hafta içerisinde başlayacak olan ABD bilanço dönemi sayesinde salgının toplam zararının ve ekonomik toparlanma sürecinin hangi değerlerde seyrettiği anlaşılacak. Söz konusu şirketler arasındaki Goldman Sachs’ın Çarşamba günü bu bilançoyu açıklaması tahmin edilirken, Morgan Stanley ise Perşembe günü içerisinde verilerini açıklayacak.

Bu hafta ayrıca 2019 yılının sonlarında korona virüs salgının ortaya çıktığı ülke olan Çin tarafından açıklanacak olan ticaret verileri de küresel piyasaların takibinde olacak. Çin’in açıklayacağı bir diğer önemli veri ise 2020 yılı kapsamındaki ikinci çeyrek büyüme verileri olacak. Söz konusu verilerin Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Bu kapsamda hafta ortasının küresel piyasalar açısında oldukça hareketli geçmesi bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri