GenelGündem

Pfizer ve BioNTech’in Kovid-19 aşısı 3. aşama denemelerde yüzde 95 etkili oldu

Şirketten yapılan açıklamada, Pfizer'in bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı bulunduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile ilerlettiği aşının 3'üncü adım denemelerinde Kovid-19'a karşı yüzde 95 etkili bulunduğu bildirildi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Şirketten yapılan açıklamada, Pfizer’in bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı bulunduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile ilerlettiği aşının 3’üncü adım denemelerinde Kovid-19’a karşı yüzde 95 etkili bulunduğu bildirildi.

Aşının yaş, etnik takım ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği belirti edilen açıklamada, aşının 65 yaş üstü kişilerde ise yüzde 94 etkili bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, aşının, ABD Besin ve İlaç İdaresinin (FDA) lüzumlu emniyet kriterlerini karşıladığı ve rastgele bir ciddi emniyet endişesi olmadığı belirtildi.

Aşının risk altındaki takımlara acil tatbiki için birkaç gün içinde FDA’ya başvurulacağı ve dünya genelindeki başka alakalı kurumlarla da veri paylaşımı uygulanacağı aktarıldı.

Açıklamada, 2020’de aşıdan 50 milyon doz, 2021’in sonuna kadarsa 1,3 milyar doz üretilmesinin planlandığı ifade edildi.

Muhabir: Fuat Kabakcı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri